• $7,3867
  • €8,984
  • 442.572
  • 1546.78
29 Mayıs 2011 Pazar

Hata bizim hocam

Sarı-Lacivertli oyuncuların 'Hocam bize güven. Şampiyon olacağız. Bizi bırakıp aman gitme' sözü 2. yarıdaki 17'de 16'lık tarihi serinin başlangıç noktası oldu
İlk yarıyı dokuz puan geride bitiren F.Bahçe'nin şampiyonluğa giden yolu, kupada unutulmayacak Yeni Malatya yenilgisi ile başladı.
İKİ gün önce televizyona çıkan Başkan Aziz Yıldırım 'Takım kötü olunca ya başkan veya antrenör suçlu oluyor. Futbolcuların hiç günahı yok mu' diyerek oyunculara açık açık 'ayağınızı denk alın' mesajı göndermişti.
F.Bahçe başkanına göre, kaliteli bir kadro vardı. Futbolcular gerçek performanslarının yarısını ortaya koysunlar, şampiyon olacaklarına inanıyordu. Trabzon'un kaybedeceği ilk puanla paniğe gireceğini de söylüyordu. Önemli olan F.Bahçe'nin ilk beş haftada puan kaybetmemesiydi. Malatya maçında beklenen olmadı.
ÇALIŞIYORUZ SAHAYA YANSIMIYOR
KUPADA iddiası yoktu. Yeni Malatya'yı yense bile hiçbir şey değişmeyecekti. Ama o gece oynanan kötü futbol kafaları allak bullak etmişti.
SİNİRLENEN Aykut Kocaman soyunma odasında 'İyi çalışıyorsunuz. Size teşekkür ederim. Ama idmanlardaki güzellikler sahaya yansımıyor. Bunun anlamı da sorun bende demektir' diyerek futbolculara istifa edeceğinin sinyalini verdi.
Buz gibi bir hava esti.
İKİ dakika sonra yayıncı kuruluş TRT'nin canlı yayınına çıkacaktı.
KAPI çalındı. Açan yoktu.
TEKNİK kadro ve futbolcularda 'Ya bu sinirle ağzından istifa sözcüğünü kaçırırsa' endişesi vardı.
BASIN toplantısına da gitmemesi önerildi. Antrenörler, futbolcular soyunma odasında kim varsa hepsi kapının önünde durarak 'Hoca bize güven. Şampiyon olacağız. Bizi bırakıp gitme' diyerek dışarı çıkmasını engellediler.
Ama televizyonlar 'Aykut Kocaman'ın istifasının cebinde olduğunu'alt yazı olarak çoktan duyurmaya başlamıştı.
ANDRE SANTOS ÖZÜR DİLEDİ
ANTALYA'ya giderken havaalanında Kocaman'a 'İstifa söylentilerini' sordum. Sadece sinirli olduğunu söyledi, 'Daha sonra konuşalım' dedi.
Antalya havaalanında gece yarısı taraftarların Kocaman'a ve futbolculara sevgi gösterisi ise kenetlenmeye giden yolun bir başka halkasıydı.
ÖYLE ya takım kupadan elenmiş taraftarlar yağmur altında gece yarısı sevgi gösterisi yapıyordu. Otelde takımı İlhan Ekşioğlu karşıladı. Sabah da Başkan Aziz Yıldırım telefonla arayıp 'Kafanda istifa diye bir şey varsa unut. Yarı yolda bırakıp gitmek yok. El ele verip takımı toparlayacağız' deyince ortam yumuşadı.
SAKİNLEŞEN Kocaman aynı gün gazeteciler ile konuşarak üzgün olduğunu ama yola devam edeceğini açıkladı.
SANTOS'A da 'Benim sorunum yok' mesajını göndermesi ve iki saat sonra Brezilyalı futbolcunun önce Kocaman'dan sonra da F.Bahçe'den özür dilemesi büyük bir krizin erken atlatılmasına neden oldu.

Inananlar Inönü'ye gelsin
Beşiktaş maçı ise son yılların en güzel derbisi oldu. İlk 30 dakika F.Bahçe mükemmeldi. Tek kale oynayan, gol kaçıran taraftı. Golü de erken buldu. Ama sonra durdu. Bu kez Beşiktaş üstünlüğü eline aldı, 2-1 de öne geçti. 61. dakikada Lugano'ya dirsek atan Ferrari'nin kırmızı kart görmesinden sonra F.Bahçe tekrar canlandı, karşılaşmayı 4-2 kazandı.
ENTERESAN olan Başkan Aziz Yıldırım'ın takım otobüsü ile Samandıra'dan İnönü Stadı'na gitmesiydi. Yöneticilere de 'Bu maç bizi emin adımlarla şampiyonluğa götürecek. İnananlar benimle İnönü'ye gelsin' dedi.
KİMSENİN inanmadığı beş maçlık serinin yakalanmasının arka bahçesinde yönetim, taraftar, futbolcu, hocanın kenetlenmesi ile Başkan Aziz Yıldırım'ın futbolcuları motivasyonu da vardı.
Mesela Samandıra'dan takımın otobüsüne binince futbolcuların şaşırması, İnönü Stadı'nda gazetecilerin Yıldırım'ı görünce 'Aaa! Başkan da geldi' diyerek şok geçirmeleri ve Aziz Yıldırım'ın soyunma odasının kapısında durarak futbolcuları içeri sokması, sahaya çıkarken Ali Yıldırım, Murat Özaydınlı ile birlikte sırtlarını sıvazlayarak, '90 dakika sonunda bu odaya galip takım olarak döneceksiniz' sözlerinin de etkisi vardı.
SCHUSTER'İN YANLIŞLARI
4-2 biten maçta herkes ilk 30 dakika F.Bahçe'nin, ikinci 30 dakika Beşiktaş'ın iyi top oynadığı, Ferrari'nin kırmızı kart görmesinden sonra Fenerbahçe'nin maçı kazandığı konusunda birleştiler ama, Kadıköy'de on kişi kalan Beşiktaş'ın Pancu'nun kaleye geçmesi ile nasıl puan aldığını hatırlayanlar ise daha gerçekçi bir açıklama yaparak, 'Schuster'in hatalarını' ortaya koydular.
ÖRNEĞİN, Necip o gün o dirsek anına kadar Alex'e adım artırmamıştı. Schuster'in Necip'i çıkarmasından sonra rahatlayan Alex coşmuş, biri penaltıdan üç gol atmıştı.
NECİP olsa Alex bu kadar rahat olabilir miydi?

Trabzon'a iki adım
İSTEKLİ sert idmanların ilk meyvesi Antalya maçında alındı. Gökhan Gönül'ün muhteşem golü ile futbolcuların topluca kulübeye gitmeleri, arkasından Trabzon'u yenmeleri takıma yeni bir hava getirdi.
Puan farkı umulandan farklı olmuştu. F.Bahçe iki maçı kazanırken; Trabzon A.Gücü beraberliği ve F.Bahçe yenilgisi ile iki maçta beş puan kaybetmişti. Çok iyi transferler yapan Beşiktaş'ın Belediye'ye yenilince F.Bahçe ile arasındaki puan farkı sekize çıkmıştı. Peki, nasıl olmuştu?
DARGINLIKLAR, küskünlüklerin bitmesinin yanında yönetim, teknik kadro, futbolcular, taraftarlar bir anda kenetlenmişlerdi. Antalya kampında Alex'e sözleşmesinin uzatılacağı söylenmesi de kaptanı moral olarak rahatlatmıştı.
MANİSA maçı öncesi takımın havası çok farklıydı. Futbolculara, teknik kadroya güven gelmişti. 3-1 kazanılan maçın iki önemi vardı.
1-3 maçta alınan 9 puan ve Trabzon'un üç maçta 7 puan kaybetmesi ile iki adım daha yaklaşması.
2-İlk yarıdaki deplasman korkusunu üzerinden atması.
Zor görünen Kayseri maçını Niang ve Lugano'nun golleri ile kazanan F.Bahçe'de moraller bir anda üst düzeye çıktı.

<p>Türkiye'nin aşı haritası erişime açıldı. Vatandaşlar bunun  takibini nasıl yapabilir? İ<span>ki d

Aşının koruyuculuğu ne zaman başlar?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Koronavirüs aşılarının 2. partisi Türkiye'ye geldi

Dünyayı şok eden iddia! ''Yolcu uçağı lazer silahıyla vurularak düşürüldü!''