• $13,505
  • €15,3591
  • 798.808
  • 2052.5
3 Eylül 2012 Pazartesi

Geçiş süreçleri sancılı olur

Mourinho iki sezon önce Khedira, Di Maria ve Mesut Özil'i aldı. Bu üçü de istatistiklere göre koşu olarak dünya klasmanında ilk ona giren oyunculardı. Ve 33 yaşında 550 maçta 228 gol atan Raul'u, 34 yaşında 387 maç oynayan Guti'yi, Van der Vaart'ı gönderdi.
Bu sene de Modriç-Essien gibi oyuncular ile takımın temposunu daha da artırarak Real Madrid'i Barcelona karşısındaki ezikliğinden kurtardı.
F.Bahçe, sezon başında '35 yaşına kadar oynamak isteyen' Hamit'ten '5 yıllık sözleşme şart koştuğu' için son anda vazgeçti.
Sivas maçında Alex'i ilk 11'de görünce aklıma bunlar geldi.
Geçiş süreçleri hep sancılı olmuştur. Bizde ise krizlerin güç gösterisine dönüşüp, kamplaşmaya, kavgaya dönüşmesi garip.
Aykut Kocaman da, Alex de F.Bahçe tarihine geçen, sevilen, örnek alınan iki kişi. Bunu bir Allah'ın kulu değiştiremez. Ama aralarındaki gerginliğin Alex oynasa da, oynamasa da gündeme gelmesi F.Bahçe'ye zarar veriyor.
Sivas maçında Alex'i oynatması ve oyundan çıkarırken de alkışlaması Kocaman'ın art niyetli, kaprisli olmadığını gösterdi.
Bunun anlamı şudur:
'Şahıslar değil, takım önemli. F.Bahçe için inandığım doğrulardan geçici de olsa vazgeçerim.'

BİR ORTA SAHA ŞART
Peki Alex ne yaptı!
Sow'un, Kuyt'un, Mehmet Topuz'un temposuna mı ayak uydurdu? Hayır... Arkadaşlarına pozisyon mu üretti? Hayır... Duran toplarda mı etkili oldu? Hayır... İlk 20 dakikada 4 kez 40 metre depar atan Gökhan Gönül'e yazık değil mi!
F.Bahçe'nin oyunun başında Sow, Kuyt ve Mehmet Topuz ile yakaladığı pozisyonlara bakın, hiç birisinde Alex yok. Sadece bir kafa topunda var.
Sivas'ın sahada daha çok takım için yararlı koşu yapmasının nedeni, sahadaki on kişinin de o tempoya ayak uydurmasıdır. F.Bahçe bunu kıramadı. Topu kazanma hamlelerinde geç kalmasının da nedeni orta sahada koşan ve yardımlaşan oyuncu sayısının az olmasıdır.
Aykut Kocaman'ın morali bozuk Selçuk'u tercih edip, Cristian'ı getirmemesi de çok tartışılacak bir hoca yanlışıdır.
Ne Alex'ciyim, ne de Aykut Kocaman'cıyım. Gördüğüm, duyduğum, inandığım doğruları yazıyorum. Alex bu moral ve fizik güç zayıflığı ile F.Bahçe'ye oyunun başında değil, son yirmi dakikasında daha yararlı olur. Tıpkı Spartak Moskova maçında olduğu gibi.
Bu takımın toparlanması ve eski havasını yakalaması için çok ama
çok iyi bir orta saha oyuncusuna
ihtiyacı var.

<p>Haber: Ayşe Gültekin</p><p>Şehirlerarası ulaşım ağı  olan Bayrampaşa, dünyanın tekstil mer

Atila Aydıner ile 'yerli yerinde' Bayrampaşa Belediyesi'nden anlamlı eser

Doğum yapan zebrayı canlı canlı yediler! İşte o dehşet anları

Balıkçıların ağına takıldı! Korkudan kimse yanına yaklaşamadı

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor