• $13,4202
  • €15,3552
  • 784.775
  • 2085.76
18 Ocak 2011 Salı

Fener'i 120 km koşturacak

Teknik Direktör Aykut Kocaman, 98 km barajını geçemediği maçlarda dökülen futbolcuların ilacını buldu

10 bin sınırını aşan Gökhan Gönül, Caner, Mehmet Topuz, Emre ve iş bitirici Alex'e Dia ve Stoch'un da katılması gerekiyor...Zafere giden yol yürek ile beyin arasında geçiyor. İnanacaksın, savaşacaksın. Aykut Kocaman takıma şimdi bu felsefeyi aşılıyor...

Bilgisine inandığım, güvendiğim üst düzey futbol oynamış bir dostum, en az üç maçında sahada elini beline ve dizine götüren Fenerbahçeli futbolcuları göstererek, 'Bu yorgunluğun işaretidir. Takımın kondisyonu yok' demişti.
Ama daha sonra bunu sorduğum bir başkası da Niang'ı örnek göstererek 'Fransa'daki maçlarına bak, onun oyun stili böyle' cevabını vermişti.

RAKAMLAR ÖYLE DEMİYOR!
HANGİSİ doğru! Gerçek olan bir şey var, o da ligin ilk yarısındaki 17 maçın en az 14'ünde Fenerbahçe'nin kondisyon eksikliği konuşuldu, yazıldı.
İkili mücadelelerden kaçması, ligin en az faul yapan takımı olması da hep kondisyona dayandırıldı.
Oysa rakamlar hiç de öyle demiyor. İstatistiklere göre Fenerbahçe takım olarak 100 kilometre barajını geçemediği maçlarda döküldü.
Bunun da nedeni, karşısındaki takımların 11-12 kilometre koşması, Fener'in 60. dakikadan sonra yorulması, oyundan kopması, mücadele etmeme hastalığının virüsü olan 98 kilometrede takılması.

İLK HEDEF 100 KM BARAJI
BUNU futbolcular bazına indirirsek, 11 bin 500 metre ile takım oyununa tempo getiren 90 dakikada 10 bin sınırını aşan ilk futbolcu Gökhan Gönül. Bazı maçlarda Caner 11 kilometreyi zorluyor, Mehmet Topuz 10 bin 500 metreye çıkıyor. Emre de 10 bin sınırını aşan dört futbolcudan biri.
Onun dışında! Bir de iş bitirici Alex.
Oysa Stoch'un da, Dia'nın bu rakamlara ulaşması lazım ki, Fenerbahçe karşısındaki takıma gücünü gösterip, direncini kırabilsin.
Şimdi hedef 100 kilometre barajını aşıp, takım olarak sahada 120 kilometre koşmak. Bunun için de iki şey yapılıyor.

% 20 YÜKLEME YAPILIYOR
SAHADA daha çok koşmak, top alışverişlerini hızlandırıp, dikine oynamak için yüzde 20 yükleme ile çabukluk ve ikinci yarıda duran, hareketsiz oyuncular yerine koşan mücadele edeni tercih etmek.
Mesela Özer... Hiddink'in bile hayran kaldığı bu futbolcu rakamlara göre her maçta 12 kilometre koşuyormuş.
İyi bir Özer, Fenerbahçe'yi 110 bin barajına taşır.
Alex mi diyorsunuz? Kayseri maçında 90 dakika 20 kilometre de attığı deparlarla 150 metre koşmuş. Sivas maçında ise bu rakam 500'e çıkmış. O da kilometre kadranını en azından yerinden oynatmış. Bunların hepsi güzel, önemli veriler.
Ama bana göre zafere giden yol yürek ile beyin arasında geçiyor. İnanacaksın, savaşacaksın. Aykut Kocaman takıma şimdi bu felsefeyi aşılıyor.

Kulübedeki yangın söndü
İŞLER ters gidince tepkisini dile getirmekten çekinmeyen Emre, Samsun maçında oyundan alınınca doğruca soyunma odasına gitti. Birinci kaptan Alex ise sahada kalıp, takımı yedek kulübesinden izlemeye devam etti.

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi