• $8,4229
  • €10,2254
  • 497.512
  • 1441.33
30 Aralık 2013 Pazartesi

Farkı getiren savaşçılar

İlk 45 dakikada durum şöyleydi:
Oyuna istekli başlayan, tempoyu yükselten F.Bahçe’de bir an önce gol atma arzusunun getirdiği stres, zamanla pas hatalarına ve takım oyunundan uzaklaşarak, bireyselliğe dönüştü. Emenike iki kez boş alanda duran Kuyt’a pas vermeyip kendisi vurdu. Hollandalı da elini kaldırdı. Cristian, üç kez kaleye şut attı. İlk yarının en kötüsü olan Meireles de öyle…
Oysa topu yere indirip, sakin olsalar ve asistliği ön plana çıkarsalar daha fazla pozisyon bulup, skoru değiştirebilirlerdi. Onun yerine defansın arkasına ve dörtlü bloğun arasına atılmak istenen tercih topları isabetli olmayınca Kayseri’ye kontratak şansı verdiler. Bunda Meireles’in top kazanma ve oyuna sokmadaki eksik hamlelerinin de etkisi vardı. Yani F.Bahçe orta sahası bir kişi eksik oynuyordu. O an birçok kişinin aklına ister istemez Alper geldi. En azından orta sahada pas trafiğinde Meireles’ten daha etkili olabilirdi.

Golleri getiren fark:
Devre arasında kulaklar bükülmüş ki takım bir anda oyun disiplinini ön plana alıp takım oyununa döndü. Yani şahısların değil takımın maç kazanması tercih edildi. Meireles yine etkisizdi ama onun yerine bu kez sahada iki kişilik oynayan 3 oyuncu vardı: Mehmet Topal, Kuyt, Cristian. Ve bir de Caner’le Gökhan’ın hücumdaki etkili futbolları.
Maçın kırılma anı ise Kayseri’nin attığı beraberlik golünden iki dakika sonra Sow’un voleyle attığı goldür. Bu hareket haftanın belki de ayın golü olur. Ancak vuruş kadar Kuyt’ın verdiği pas da önemli. Şunu söyleyeceğim, bu maçta futbolları ile ön plana çıkan oyuncular gol de attı, gol de attırdı. Mesela Cristian… Sahanın her yerinde vardı. Orta sahayı ve takımını orkestra şefi gibi yönetti. Böyle oynasın ondan formayı kimse alamaz. Örümcek Adam gibiydi. Kuyt’ın bu yaşına rağmen enerjisi ve takıma katkısına şapka çıkarılır. Örnek bir futbolcu. Futbol hayatında büyük başarılar yakalamasına rağmen hâlâ aç. Futbola yeni başlamış gibi heyecanlı.
Hep söylüyorum yine söyleyeceğim...
F.Bahçe’nin orta sahası iyi olduğu vakit yenemeyeceği takım yok. Çünkü iyi futbol oynuyor. Forveti güçlü. Dün gece Cristian çıktı, yarın Emre, öbür gün Alper olabilir. Kayseri maçında bu futbol ve farklı galibiyet ile taraftarlarına güzel bir yılbaşı armağanı verdiler. Ve oynadıkları futbolla bir gün önce G.Saray’ı övenlere ‘Beni unutmayın. Sekiz puan farkla liderim’ mesajını verdiler.
Ligin son maçında Salih’in oynamasına da sevindim. Sezon açılışında Torku Konya maçında oynamıştı. Dün de ilk yarının son maçında oynadı.

<p>Libya açıklarında batmak üzere olan şişme bottaki 97 düzensiz göçmen, bölgedeki Deniz Kuvvetleri

MSB duyurdu: Mehmetçiğin dikkati faciayı önledi

Mehmetçiğin dikkati Doğu Akdeniz'de faciayı önledi

Samsun'da işgalci İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları protesto edildi

Torosların Sümelası olarak tabir edilen Sin Manastırı, keşfedilmeyi bekliyor