• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
25 Ocak 2015 Pazar

Diego'nun gecesi

Altı dakikada dört korner, iki de kaleye şut. Pozisyonların hepsi de ileride presle kazanılan toplardan. Topu ayağa çabuk ve iyi oynayan Kasımpaşa’nın futbolunun üstene çıkınca olan pozisyonlar. Bir ara baktım, topu kazanamayan, oyun kuramayan ev sahibinin orta sahası, 50 metreden kalesine geri pas vermek zorunda kaldı. Çünkü boş alan yoktu ve sahanın her yerinde F.Bahçe’nin baskısı vardı.

F.Bahçe’nin oyun planında maça damga vuran üç önemli faktör vardı. 1-Diego’nun forvete yakın oynaması. 2-Orta sahadan Emenike’ye atılan uzun toplar. 3-Alper’in Kasımpaşa sağ beki Veysel Sarı’yı hücuma sokmaması. Buna karşılık oyunu sağ kanada yığarak Gökhan Gönül ile hücum organizasyonları hazırlaması.

İyi, güzel, tempolu futbolda takım oyununu bir üste çıkaran felsefe ise topa yapılan ilk hamlelerdeki üstünlüktü.
Kuyt’ın attığı gol, Emenike’ye atılan uzun top düşüncesinin ilk başlangıcıydı. Diego’nun ceza sahasına girmesi taktiğin bir parçasıydı. Kuyt’ın son vuruşu da çabuk oyunun beklenen sonuydu.

Şunu söyleyeceğim: Diego güçlü olduğu vakit yere düşmüyor. Çok tekme yiyor ama futbol zekası ile de oyunu iyi yönetiyor…Kendisine güven gelmiş, kaleye de şut atıyor. Yani havayı yakalıyor. Kaçırdığı golde de pozisyon hakimiyeti, düşünce mükemmeldi. Fark karşısında Isaksson gibi iyi kalecin olmasıydı.

Kolay değil, Mehmet Topal, Emre gibi iki önemli oyuncun yok. Bu büyük eksikliği rağmen mücadele gücü ile kazanmak. Sıkıntı, Meireles oyundan çıkınca kısa bir süre yaşandı. Selçuk, sarı kartı olduğu için “Takımı on kişi bırakırım” korkusu ile riske girmedi. O açığı da Hasan Ali beke, Caner orta sahaya gelerek kapattılar. Burada da en büyük farkı iki gol atmasının dışında, sahadaki mücadelesi ile Kuyt sağladı.

Kısacası, İsmail Kartal’ın da futbolcuların da maç öncesi düşünceleri sahaya tam yansıdı. Orta saha organizatörü Diego, Gökhan’ı kaçırdı, Kuyt da tecrübesi ile ikinci golü atarak takımını rahatlattı.

Volkan’ı unutmadım. Bir kaleci nasıl maç kazandırır, bunun en güzel örneğini üç önemli kurtarış ile verdi. 1-0 iken doksandan topu çıkararak Kasımpaşa’nın direncini kırdı. Sonra iki önemli kurtarışla, ne kadar büyük kaleci olduğunu beğenmeyenlere, laf söyleyenlere ispat etti.

Sonuç: F.Bahçe ligin ilk yarısında bıraktığı yerden hem kondisyon hem de futbol olarak daha iyi duruma.

<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!