• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
29 Eylül 2014 Pazartesi

Diego ile Alper’e yük ağır geldi

F.Bahçe’yi geçen sene, ondan önceki sezon diğer takımlardan farklı yapan iki büyük özelliği vardı:

1-Çabuk oynuyordu. Defansın arkasına atılan uzun toplarla şok gol pozisyonları üretiyordu. Bunu orta sahada Emre yapıyordu. Hatta bazen oyunun yönünü değiştirmek için Caner, Gökhan’ı kaçırıyor, tersini de Gökhan yapıyordu. Bu maçta F.Bahçe’nin denemediğini, yapamadığını Akhisar yaptı. Santranın beş metre gerisinden Gekas’a top attılar. Güzel düşünce, itirazım yok. Göz göre göre atılan bu uzun topta Alves’in hareketsizliğini, hamle yapamamasını anlayamadım.

2-Yine iki sezon önce F.Bahçe baskılı oynardı. Özellikle rakip takımın defansına yaptığı presle top kazanır, arkadaşlarını yüreklendirir, en azından topu olumlu kullanmamaları için tedirgin ederdi. Bu sene bu baskı, pres hiç yapılmıyor.

Neden derseniz; Emre’nin yokluğu çok önemli ama en az onun kadar Meireles de önemli. Meireles olduğu vakit orta saha rahatlıyordu. Meireles’in yokluğunda önünde, yanında oynayan Emre, Topal ile yarattıkları güçlü orta saha anlayışı bozuldu.

Kurgu ve ritmin erozyona uğramasıyla ortaya çıkan sıkıntıları golcülerin omzuna yüklemek kolaycılık olur.

Gekas’ın attığı iki golün hazırlanışına bakın, geçen seneki F.Bahçe gibi. Tek vuruşla goller böyle atılır. Sow ile Webo öyle pozisyon bulabildi mi! Yok.

Sorun İsmail Kartal’da değil. Geçen sene futbolcuların dert ortağıydı, ağabeysiydi, şimdi patronu olmanın sıkıntıları yaşanmıyor. Meireles aranıyor. Takım iki yumuşak oyuncu Diego ile Alper’e kaldı. Hem de oyunun makine dairesi.

Maçtan sonra taraftarlar, etrafımı çevirdi. Diego’yu sordular. Ama ben konuşmadan onlar anlattılar: “Diego böyle maçları almazsa ne zaman oynayacak?” Hatta Alex’i örnek göstererek, “O koşmuyordu ama böyle maçları kazanıyordu” dediler. Cevap veremedim.

Çünkü Diego futbol kalitesinin büyük bir bölümünü sahaya yansıtamıyor. İleriye dönük oynamak istiyor. Baskıyı yiyince top kaptırıyor. Hoş, yardımına giden de yok ama kalitesinde adam eksiltme, ileriye dikine oynama var. Bunları yapamıyor. Bir tek Kuyt didindi durdu. Ama o da ne yapsın.

Düşünün takımın cesur yüreği Caner ile Gökhan’ın ortaları, kanat bindirmeleri bile heyecan vermiyor. Neden! Savaşan orta sahan olmazsa onlar ne yapsınlar?

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor