• $9,2856
  • €10,7614
  • 526.998
  • 1409.56
17 Şubat 2016 Çarşamba

Böyle oynarsa Basel’e gider şampiyon da olur

Avrupa maçlarında gördüğümüz, gerçek Nani'yi ilk kez izledim. Van Persie ile yer değiştirerek dengeleri bozdu. Defansa yardım etti. Gökhan ile tek top oynayarak atağa çıktı. Ama en önemlisi Souza'ya attırdığı gol. Rakip stoperi üstüne çekerek, arkasında bulunan Souza'ya kolay kafa vurma şansını sağladı.

Bu maçın özelliği şu;

Fenerbahçe oyun kurgusunu Van Persie üzerine kurunca farklı oluyor. Topu daha kolay rakip sahaya yığıyor. Enerjisi savunma yerine hücuma harcıyor.

Çünkü elinde Gökhan ve Caner gibi iki özel oyuncusu var. İlk yarıda Caner fazla ileri çıkmadı. Ama Gökhan'ın bu maçta kanat oyuncusu gibi oynamasını, Nani ile uyumlu bir ikili görünmelerini Ozan sağladı. Kenara gelerek oyunu açtı. O bölgeyi kontrol altına alarak takım arkadaşına, 'İleri git, rahat ol, kafan burada kalmasın' mesajını verdi. Bu da taktik idmanlarında yapılan özel bir çalışmanın sahaya yansıması olabilir.

Ve bir şey daha var. Ozan, Mehmet Topal'ın yanında daha iyi oynuyor. Top kazanma, defansa yardım etme ve oyuna sokmada sakin. Bu ikili iyi olunca da Souza geriden sürpriz ataklara çıkıyor. İki golü de öyle attı. Bu da Fenerbahçe'ye hücumda farklı bir özellik getiriyor.

İlk yarı notlarıma bakıyorum;

Tek kale geçen bir maç… Erken atılan bir gol ve onlarca pozisyon…

İkinci yarıda da Fenerbahçe'nin futbolunda, oyun disiplininde fark olmadı. Sahada makina gibi çalışan bir takım vardı. Bana göre Fenerbahçe bu sezonun en iyi futbolunu oynadı. Bu futbolu devam ettirirse final için Basel'e de gider, şampiyon da olur.

Helal olsun sahaya yüreğini ve kalitesini koyan oyunculara. O kadar iyi oynadılar ki, her zaman sahadaki futbolcuları tribünler ateşlerdi. Bu kez sahadaki futbolcular seyircileri ateşledi.

Sonuç:

Fenerbahçe beş yabancı ve altı Türk'le oynamalı... Yabancıların başında da Van Persie gelmeli…

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi