• $13,2035
  • €15,0278
  • 756.348
  • 1857.4
17 Ocak 2013 Perşembe

Bir arada var olabileceğimiz fikri

İnsan kimi özellikleriyle çok zengin bir varlık. Oluşturduğu bilim, sanat, teknoloji ve inanç düzenleriyle yeryüzünün yaratıcı bir varlığı. Diğer yandan, çözemediği sorunlar, kendine, çevresine, yaşama verdiği zararlarla yoksul bir varlık. Fakir bir varlık. Ölümsüzlüğün ardında zengindir, ölümlülüğün acısını çeker fakirdir. Şöyle bir dörtlükle özetleyebilirim onu: 'Bakide fanisin insan/ Fikrin yeter, bedenin yetmez/ Düşlerin varır, hesabın varmaz/ Ölümsüzlük içinde ölümlüsün insan.'
***
Biz Ortadoğu bölgesi insanları genellikle sorun yaratma eğilimi taşırız. Fakirliğimizin önemli bir göstergesidir bu. Sorunlarımızı, sağlıklı bir iletişimle nasıl çözebileceğimiz konusunda geliştirdiğimiz bir hayat tarzımız yoktur. Yarattığımız sorunlarla etkili olduğumuzu düşünürüz. Uzlaşmaları genellikle ağır ödünler verme, boyun eğme olarak anlarız. Galip gelmeyi severiz, uzlaşma yerine. Dize getirmeyi. Oysa Müslüman bir kültürde tek galip Allah'tır.
Önemli bir özelliğimiz de sorunlarımızı genellikle kendimize yonttuğumuz dar çerçeveler içinde ele almaktır. Örneğin Kürt Sorunu diye adlandırılan sorunun yalnızca Kürtlerle ilgili olmayan daha geniş sorun öbeklerinin bir parçası olduğunu anlayamayız. Kürtlerle, özellikle silahlı olanlarıyla anlaşılırsa sorunun çözüleceğini düşünürüz. Oysa Kürt silahlılarıyla uzlaşma, sorunun bir parçasıdır, nasıl anlaşıldığına bağlı olarak içinde potansiyel olarak büyük sorunlar taşır. 'Anadolu insanı, Ortadoğu insanıyla birlikte, gelecekte maddi, manevi zenginlikleriyle nasıl yaşayacaktır?' sorusunda yatıyor, işin ince yanlarından biri.
Öncelikle sahip olduğumuz ve geliştireceğimiz zenginliklerimizle bir arada yaşayabiliriz fikrini görmek, anlamak ve buna inanmak gerek. Her şey fikirle başlıyor, fakir! Bu dünya güzel bir dünya olabilir, bu ülkeye zenginlik gelebilir, huzurun, barışın, ekonomik refahı zenginliğiyle. Fakir insana böyle seslenmek gerek: Her şey fikirle başlıyor, fakir! Bu fikri görmek gerek. Fikir görmek, ezberci olmayan bir kültürün kapılarını açar. Nedir şu an ülkenin ağır sorunlarına çözüm yolculukları yaptıracak olan fikir: Geçmişin ağır travmalarına, büyük acılarına rağmen, tüm Türkiye halkları hür insanlar olarak birbirlerini olabildiğince incitmeden bir arada yaşayabilir. Bunun çözümü vardır. Elbette zordur ama vardır. Sağlıklı iletişime girerek bu çözümü araştırabiliriz. Her şey fikirle başlıyor fakir! Alt yapı sorunları da siyasal, kültürel sorunlar da fikirle çözülüyor. İdealist bir tavır değil bu. Gerçekçi ol, fikir üret, fikir izle, fikirleş! Gerçekçi ol, düş kur, umut et! Çözüm fikrine güven. Sorumluluk taşıyan, özerk, ülkeyi seven, inandıkları yüksek değerlerden ödün vermeden, birbirini dinlemeye, birlikte çözüm aramaya hazır fikir ehli insanlara ihtiyacımız var. Bu ülkedeki, bu bölgedeki, bu dünyadaki hayatı fakirleştirmek yerine zenginleştirecek fikir ehline ihtiyacımız var. Ufkumuzu geniş tutalım yeter ki, böyle insanlarımız var. Manevi zenginliklerimiz. Fakirliğimiz de var: Silahla, şiddetle, ölümle, yok etmeyle çözüm arayanlarımız.
***
Silahlar kolay kolay susmayacak. Silahtan medet uman fikirsizleri, fikir tarihçileri yazacak elbette. İnsan, kendi küçük çıkarlarının, ait olduğu, toplumsal, kültürel dinsel topluluklarının bencil hırslarına esirolduğu sürece silah fikri yenecek, insanlar fikirler yerine silahlarla yaşayacaktır. Oysa bu ülkeye olanca zenginliğiyle dünyada yerini kazandıracak olan fikirleridir. Çok kan dökülmeden bir gün anlaşılır umarım.

<p class='MsoNormal'>Peki, Başkan Erdoğan grup konuşmasında hangi mesajları  verdi? Asgari ücretin n

Başkan Erdoğan açıkladı: Asgari ücrette tarihi zam

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı