• $ 6,8158
  • € 7,4344
  • 380.418
  • 103024
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

İşkur'da binlerce iş, işsizleri bekliyor ama başvuran yok!

Türkiye'de her beş işsizden sadece biri İŞKUR'dan iş arıyor. Halbuki bu kişilerin tamamı İŞKUR'a başvursa, aslında işleri hazır. Kurum, 2015 yılının ilk 10 ayında toplam 744 bin kişiyi işe yerleştirirken, işsizleri başvuruya davet ediyor.

İŞKUR son dönemde işbaşı eğitim programıyla birlikte işverenler tarafından çok daha etkin kullanılmaya başlanan bir kurum haline geldi. İşverenler prim teşviki sağlayan bir kurum olarak görmeye başladıkları İŞKUR’un kapısını çok sık aşındırmaya başladılar. Ancak ne yazık ki, halen işsizlerin İŞKUR vasıtasıyla iş arama konusunda çekingen oldukları görülüyor. Ağustos 2015 itibarıyla 3 milyon 58 bin işsizden yalnızca 621 bini İŞKUR kanalıyla iş aramış. Yani her beş işsizden yalnızca biri İŞKUR’u kullanıyor.

BİLGİLENDİRMEK gerekiyor

Diğer yandan 3.265 nitelik gerektirmeyen meslekte de elemana ihtiyaç var. TÜİK’in istatistiklerine göre 478 bin işsiz, nitelik gerektirmeyen işlerde iş arıyor. Yani bu kişiler İŞKUR’a başvursalar aslında işleri hazır. Ekim ayı itibarıyla 2 milyon 179 bin işsiz İŞKUR’a kayıtlı. Ancak İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin daha yüksek olması gerekiyor. İşsizler İŞKUR’la hem daha kolay iş bulacaklar, hem de mesleki becerilerini geliştirecekler. İşsizlerin bu yönde bilgilendirmeleri gerekiyor.

İlgi artmaya başladı

Verilere göre, İŞKUR 2015 yılının ilk 10 ayında toplam 744 bin işsizi işe yerleştirmiş. Geçen senenin aynı dönemine göre bu rakam 168 bin 493 kişi artmış durumda. İŞKUR’a başvuran kişi sayısında da geçen seneye göre 219 bin kişi artış var. İŞKUR performansını artırdıkça bu sayı artmaya devam edecektir. Özellikle bu konudaki teşviklerin artmasıyla birlikte İŞKUR’un etkinliğinin artırılması sağlanabilir.

Doktora mezunu da var

İŞKUR yalnızca niteliksiz iş bulan bir kurum niteliğinden de sıyrılıyor. Yalnızca ekimde 70 ziraat mühendisi işe yerleştirilmiş. Kayıtlı 308 doktora, 8.629 yüksek lisans mezunu işsiz var.

6 BİN SATIŞÇI ARANIYOR

HER ay açıklanan verilere göre, İŞKUR’a kayıtlı işverenler toplam 6 bin 431 satış danışmanı arıyorlar. Ancak bu pozisyonları dolduracak çalışan bulamıyorlar.

Hem meslek öğren, hem iş bul

İŞKUR’a kayıtlı işsizler işbaşı eğitim programı çerçevesinde işverenlerin programlarına katıldıkları andan itibaren çalıştıkları her gün için günlük asgari ücret tutarında para alabilirler. Bu sayede hem işbaşında meslek öğreniyorlar, hem de program sonunda istihdam edilebiliyorlar.

Bakan Soylu'yu ağlatan mektup

Bakan Soylu'yu ağlatan mektup

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yurt genelinde bayram sessizliği hakim! İşte sokak ve caddeler...

Ebru Şallı'dan yürek burkan mesaj: Melek bahçemden mutlu bayramlar