• $8,3465
  • €9,6728
  • 504.287
  • 1112.37
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
25 Eylül 2020 Cuma 21:15 | Son Güncelleme:

Tezene nedir? Bozkırın Tezenesi ne demek?

Tezene nedir" Bozkırın Tezenesi ne demek"

Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş'la bütünleşmiş bir unvandır. Tezene dendiğinde akla önce ünlü ozan geliyor. Yıllardır dillerde dolanan bu unvanın aslında ne manaya geldiği bazen tam olarak bilinmiyor. Tezene dilimize Farsça'dan geçmiş bir kelimedir.

Tezene kelimesi şüphesiz ki akla önce Neşet Ertaş'ı getiriyor. Yıllardır alışkanlıkla dillerde dolanan bu unvanın aslında ne manaya geldiği bazen tam olarak bilinmeyebiliyor. Dilimize Farsça'dan geçen tezene kelimesi, ünlü ozanla özdeşleşmiştir. Bozkırın Tezenesi derken aslında alegorik bir anlam ortaya çıkıyor.

TEZENE NEDİR?

Tezene, kiraz ağacı kabuğundan yapılan, bağlama ve saz gibi çalgıların çalınmasında kullanılan bir mızrap olarak bilinmektedir. Fakat Türk Dil Kurumu tezeneye sadece 'çalgıç, mızrap' anlamı vermiştir. Tüm bu anlamların yanı sıra tezene halk arasında ve halk müziği alanında farklı bir anlamda daha kullanılmaktadır. Buna göre bağlama ve saz çalarken yöreden yöreye göre değişen tellere vurma biçimine de tezene denilmektedir. Konya tezenesi bunun bir örneğidir. Bunun gibi farklı vuruş biçim ve şekilleri de halk müziği terminolojisinde tezene olarak adlandırılmaktadır.

BOZKIRIN TEZENESİ NE DEMEK?

Ünlü ozan Neşet Ertaş'a Bozkırın Tezenesi unvanının verilmesi aslında sembolik bir anlam taşıyor. Neşet Ertaş'ın ustalığını gözler önüne seren unvan, Ertaş'a halkın temsilciliği görevini yüklemiştir. Ozan, adeta halkın sesi olmuş ve bozkır insanının içindeki tellere dokunmuştur.

Bozkırın her bir notasını özenle çalmış ve bu coğrafyadaki insanın dertlerine tercüman olmuştur.

Neşet Ertaş şarkıları ve sözleri ile 8. ölüm yıl dönümünde anılıyor! Neşet Ertaş neden vefat etti, kaç yaşındaydı?

<p></p><p><span>Azerbaycan Savunma Bakanlığının paylaştığı görüntülerde, Smerç sistemlerinin füzeler

Azerbaycan, işgalci Ermenistan füze sistemlerini imha etti

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Hasar gören binalarda arama ve kurtarma çalışmaları havadan görüntülendi

Deprem anında ne yapmanız gerekiyor?