• $7,9701
 • €9,4633
 • 487.203
 • 1190.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
25 Eylül 2020 Cuma 13:47 | Son Güncelleme:

Neşet Ertaş kaç yaşındaydı, ölüm sebebi neydi? Neşet Ertaş'ın hayat hikayesi...

Neşet Ertaş kaç yaşındaydı, ölüm sebebi neydi" Neşet Ertaş'ın hayat hikayesi...

Türk halk müziği bestecisi, söz yazarı ve halk ozanı Neşet Ertaş 8. ölüm yıl dönümünde anılıyor. Neşet ertaş şarkıları ve sözleri ile yıllardan beri kah ağlatıyor kah güldürüyor. Aslen Kırşehirli olan ünlü ozanın babası Muharrem Ertaş da bağlama ustasıydı. Neşet Ertaş ölümünün ardından arkasında Cahildim Dünyanın Rengine Kandım, Neredesin Sen, Ah Yalan Dünyada, Gönül Dağı, Yazımı Kışa Çevirdin ve daha birçok eser bıraktı.

2012 yılında vefat eden Neşet Ertaş şarkıları ve sözleri ile ölüm yıl dönümünde anılıyor. Şarkıları yıllardan beri dillerden düşmeyen ünlü ozan, Türk edebiyatında ozan geleneğinin 21. yüzyıldaki temsilcilerindendir. Neşet Ertaş şarkıları arasında şüphesiz ki en çok bilinenler; Cahildim Dünyanın Rengine Kandım, Neredesin Sen, Ah Yalan Dünyada, Gönül Dağı, Yazımı Kışa Çevirdin isimli eserleridir. Babası Muharrem Ertaş da tıpkı Neşet Ertaş gibi bağlama çalıyordu.

NEŞET ERTAŞ NEDEN VEFAT ETTİ, KAÇ YAŞINDAYDI?

"Bozkırın Tezenesi" Neşet Ertaş, prostat kanseri nedeniyle 2012 yılında vefat etmiştir. Ünlü ozanın cenazesi Kırşehir'deki Bağbaşı Mezarlığı’nda babası Muharrem Ertaş’ın yanında toprağa verildi.

Neşet Ertaş öldüğünde 74 yaşındaydı.

ÇOCUKLUĞU

Neşet Ertaş 1938 yılında Kırşehir'de dünyaya geldi. Babası bağlama ustası Muharrem Ertaş, annesi Döne Ertaş'tır. Sekiz yaşına kadar doğduğu köy olan Kırtıllar Köyü'nde yaşamış, sonrasında ailesi ile birlikte İbikli Köyü'ne yerleşti. 12 yaşındayken annesi Döne'yi kaybetti. Babası Muharrem Ertaş, Yozgat'ın Kırıksoku Köyünden Arzu isminde bir kadınla evlenince bir süre bu köyde yaşadıktan sonra Yozgat'ın Yerköy ilçesine yerleşti.

MÜZİĞE NASIL BAŞLADI?

Ertaş, ilkokula gittiği yıllarda önce keman, sonra da bağlama çalmayı öğrendi. Babası Muharrem Ertaş ile birlikte yörenin düğünlerinde sazı ile çalıp sesi ile türküler söylemeye başladı. Ertaş, etkilendiği tek kişinin babası Muharrem Ertaş olduğunu söyler. Kendi ifadesi ile şu şekilde ifade eder: "Babamla ben aynı ruhun insanlarıyız."

İLK PLAK 1957'DE

Neşet Ertaş, Kırşehir'den sonra iki yıl da Kırıkkale'de bulunduktan sonra 1957 yılının sonunda İstanbul'a gelerekilk plağını 'Neden Garip Garip Ötersin Bülbül' adı ile babası Muharrem Ertaş'a ait bir türküyle çıkardı. Halk tarafından çok beğenilen bu plağı ardından diğer plak, kaset ve halk konserleri devam etti. İki yıl İstanbul'da çalıştıktan sonra Ertaş Ankara'ya yerleşti ve sahne hayatına burada devam etti.

EVLİLİK YILLARI

1962'de İzmir Narlıdere'de askerliğini yaptı. Askerliğini yaptıktan sonra Ankara'da çalıştığı gazinoda Leyla isminde bir kızla tanıştı ve evlendi. Babası Muharrem Ertaş, Neşet'in bu evliliğine karşı çıktı. Bu olay sonrası Neşet Ertaş ve Muharrem Ertaş bir süre konuşmadı. Neşet Ertaş ve Leyla Ertaş'ın bu evlilikten Döne ile Canan adında iki kız ve Hüseyin adında bir erkek çocukları oldu. İkili, yedi yıl evli kaldıktan sonra 1970'lerin başlarında ayrıldı. Ertaş, 'Yazımı Kışa Çevirdin' şarkısını bu ayrılık sonrası Leyla'ya yazdı.

FELÇ GEÇİRDİ

Ertaş, 1978 yılında alkol ve sigara kullanımından dolayı parmaklarından felç geçirdi ve bir süre işsiz kaldı. Kardeşinin daveti üzerine Almanya'ya giderek tedavi oldu. Çocuklarının eğitimi ve sanatsal çalışmalarından dolayı uzun bir süre Almanya'da kalan sanatçı, 2000 yılında İstanbul'da verdiği konserle sahne hayatına geri döndü.

"BEN HALKIN SANATÇISIYIM"

Ertaş, kendisine bir dönem verilmek istenen Devlet sanatçılığı teklifini reddeder. Ve şu açıklamayı yapar: "Hepimiz bu devletin sanatçısıyız, ayrıca bir devlet sanatçısı sıfatı bana ayrımcılık geliyor. Ben halkın sanatçısı olarak kalırsam benim için en büyük mutluluk bu. Şimdiye kadar devletten bir kuruş almadım, bir tek TBMM tarafından üstün hizmet ödülünü kabul ettim. Onu da bu kültüre hizmet eden ecdadımız adına aldım."

DERS OLARAK OKUTULDU

Unesco Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında yapılan ulusal envanterlerden Yaşayan İnsan Hazineleri Türkiye Ulusal Envanterine alınarak yaşayan insan hazinesi kabul edilen Ertaş, 25 Nisan 2011 tarihinde İTÜ Devlet konservatuarı tarafından fahri doktora ödülüne layık görülmüş, bağlamadaki tavrı ve türküleri konservatuarlarda ders olarak okutuldu. Hayatı ve eserleri Doç. Dr. Erol Parlak tarafından iki ciltlik bir kitap halinde yayımlandı.

NEŞET ERTAŞ SÖZLERİ

 1. Biz doğduğumuzdan beri yoksulduk. Varlığı görmedik ki yoksulluktan şikayet edelim.
 2. Aşk biterse yorulur insan, ben ne zaman ölürsem Neşet yoruldu desinler.
 3. Sen beni güIünce mutlu mu sandın, yalandan yüzüme gülen dünyada.
 4. Nerde bir türkü söyIeyen görürsen korkma yanına otur. Çünkü kötü insanIarın türküIeri yoktur!
 5. Kendi kendisinden utanmayan, yeryüzünde hiç kimseden utanmaz.
 6. İnsan değer verdiği şeylere gözüyle bakar, yüreğiyle taşır.
 7. Denizi seyretmek gibidir, bozkırda gökyüzünü seyretmek.
 8. Elini kalbine götürdü, burası var ya dedi taşa, toprağa gerek kalmadan insanın gömüldüğü tek yer...
 9. Benim koklamaya kıyamadığım elin bağında çürüyo, gördün mü?
 10. Ağla sazım ağlanacak zamandır. Yar el koynunda uyur. Bu sevda artık bize haramdır.

NEŞET ERTAŞ ALBÜMLERİ

1957 - Neden Garip Garip Ötersin Bülbül

1960 – Gitme Leylam

1979 – Türküler Yolcu

1985 - Sazlı Oyun Havaları

1987 - Türkülerle Yaşayan Efsane Deyişler Bozlaklar Türküler

1988 – Gönül Ne Gezersin Seyran Yerinde

1988 – Kendim Ettim Kendim Buldum

1988 – Kibar Kız

1989 – Hapishanelere Güneş Doğmuyor

1989 – Sazlı Sözlü Oyun Havaları

1990 – Gel Gayri Gel

1992 - Şirin Kırşehir

1993 – Kova Kova İndirdiler Yazıya

1995 – Seçmeler 2

1995 – Seçmeler 3

1995 – Seher Vakti

1995 – Altın Ezgiler 3

1995 – Benim Yurdum

1997 - Nostalji 1

1998 - Ölmeyen Türküler 2

1999 - Ölmeyen Türküler 3

1998 – Gönül Yarası

Tezene nedir? Bozkırın Tezenesi ne demek?

<p>Balıkesir'de mühendisliği bırakarak zeytincilik yapmaya başlayan Nermin Gelbal Gökduman, talepler

Mühendisliği bıraktı zeytinciliği seçti, taleplere yetişemiyor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Taze pasta nasıl anlaşılır?