• $7,4126
  • €8,9575
  • 416.216
  • 1471.39
18 Şubat 2021 Perşembe 14:51 | Son Güncelleme:

Regaip Kandili'nin anlam ve önemi nedir, bugün ne olmuştur? Regaip (Regaib) kelimesinin anlamı nedir?

Regaip Kandili'nin anlam ve önemi nedir, bugün ne olmuştur" Regaip (Regaib) kelimesinin anlamı nedir"

Regaip Kandili bu yıl 18 Şubat tarihinde idrak edilecek. Recep ayı, ulvî bir yolculuğun başlangıcıdır. Mübarek üç ayların ilkidir. İlk perşembe gecesi Regaib Kandili ile Recep ayı başlar. Regaib Kandili'nde yapılan duaların Allah katından geri çevrilmeyeceği söylenmektedir. Peki, Regaip Kandili'nin anlam ve önemi nedir, ne olmuştur? Regaip (Regaib) kelimesinin anlamı nedir? İşte tüm merak edilenler...

Mağfiret mevsimi üç ayların başlangıcını müjdeleyen yılın ilk kandili Regaib Kandili'nde Müslümanlar Allah'ın rahmet ve bağışına erişmek için ibadetlerini yerine getirecekler. Bu gece Allah'ın affına mahzar olmak isteyenler bol bol dua edecek ve geceyi ibadetle geçirecekler. Peki, Regaip Kandili'nin anlam ve önemi nedir, ne olmuştur? Regaip (Regaib) kelimesinin anlamı nedir?

REGAİP (REGAİB) KELİME ANLAMI NEDİR?

Regaib Kandili, Regâib, arapça bir kelimedir ve "reğa-be" kökünden gelmektedir. "Reğa-be", kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. "Reğîb" kelimesi ise, "reğabe"'den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şey demektir. Müennesi, "reğîbe"dir. "Reğîbe"nin çoğulu da "reğâib" dir. Kelime olarak "Regâib"in aslı budur.

Regaip Kandili tesbihleri ve zikirleri nelerdir? Regaip Kandili'nde çekilecek tesbihler hangileri?

REGAİB KANDİLİ FAZİLETLERİ NEDİR?

Bazı rivayetlerde bu gecenin isminin meleklerle telaffuz edildiği ifade edilir. Regaip kelimesi, güzel şeyleri arzu etmek, istemek, elde etmeye gayret etmek anlamlarına gelir. Bu gece ibadet edenin, tövbe edenin arzularının verileceği ümit edilir. Recep ayının fazileti iyilik ayı : Regaip gecesinin içinde olduğu Recep ayında bolca oruç tutulmalıdır. Bu aya 'Recebü'l-asabb' da denilmiştir. Yani; iyiliklerin isabet ettiği Recep ayı. Recep ayına 'tövbe' ismi de konulmuştur. Mümin bu ayda ve özellikle de Regaip Kandili'nde günahlarını bolca kendine itiraf edip tövbe etmelidir.

Peygamberimizin Regaip Kandili duası! Regaib Gecesi Peygamberimizin okuduğu dua nedir?

REGAİB KANDİLİ'NDE NE OLMUŞTUR?

Recep ayı, ulvî bir yolculuğun başlangıcıdır. Mübarek üç ayların ilkidir. İlk perşembe gecesi Regaib Kandili ile Recep ayı başlar. Regaib Kandili'nde yapılan duaların Allah katından geri çevrilmeyeceği söylenmektedir..

Sevgili Peygamber Efendimiz'in (sallallâhü aleyhi ve sellem) Allah'ın bazı çok özel fiilî tecellilerine mazhar olduğu, nurani lutf u ihsanlara, semavi mevhibelere eriştiği bir gecedir Regâib kandili. Hicrî takvime göre, yedinci ay olan Receb-i şerifin ilk Cuma gecesine tevafuk etmektedir. Yani Perşembeyi Cumaya bağlayan gece kandil gecesi olmaktadır. Recebin ilk Cuma gecesi, beş derece katmerli bir mübarekiyete sahiptir.

Regaip Kandili'nde okunacak dualar ve sureler: Regaip (Regaib) Kandili'nde yapılacak ibadetler hangisi, nasıl ibadet etmeliyiz?

Her kandil gibi bir arınma, aklanma, paklanma, yunup yıkanma fırsatı. İbadet, dua ve istiğfar zamanı. Ahirete yatırım vakti. Müminler için bir fuar, bir panayır, bir çarşı; her türlü sevap ticaretinin yapıldığı bir pazar yeri. Bir kalemin ifadesiyle: "Ölmüş ve çatlamış olan bir toprak için su ne ise, ölmüş ve çatlak kalpler için de bu gecenin ehemmiyeti odur."

Diyanet Regaip Kandili 12 rekatlık namazın kılınışı! Regaip (Regaib) Kandili namazı nasıl kılınır, kaç rekattır?

<p>İletişim Başkanlığı'nın düzenlediği 'Nakkaş Osman Surname-i Hümayun Dijital Minyatür Sergisi' ilg

Osmanlı'nın Başnakkaşı Nakkaş Osman ve minyatür sanatı

Avni Yıldırım ve Saul Alvarez müsabaka öncesi tartıldı

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek