• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
18 Şubat 2021 Perşembe 14:50 | Son Güncelleme:

Peygamberimizin Regaip Kandili duası okunuşu nasıldır? Regaib Gecesi Peygamberimizin okuduğu dua nedir?

Peygamberimizin Regaip Kandili duası okunuşu nasıldır" Regaib Gecesi Peygamberimizin okuduğu dua nedir"

Regaip, kelime olarak bol sevap ve mükâfat, faziletli amel anlamlarını taşır. İslam aleminde rahmeti ve bereketi bol üç ayların habercisi kabul edilen Regaip Kandili için heyecanlı bekleyiş sürüyor. İslam dünyası için büyük öneme sahip üç aylardan, recep ayının ilk perşembe gününü cumaya bağlayan gece idrak edilen Regaip Kandili, vatandaşlar tarafından gün boyu dua ve ibadetlerle ihya edilecek. Peki, Peygamberimizin Regaip Kandili duası nedir?

Regaip Kandili 18 Şubat tarihinde idrak edilecek. Regaip gecelerinde dua etmek, tevbe ve istiğfarda bulunmak, bu geceyi kutsal kabul ederek çeşitli ibâdetlerle geçirmek, genel olarak alimler arasında kabul görmüştür. Peygamberimizin Regaip Kandili duası nedir? Regaib Gecesi Peygamberimizin okuduğu dua hangisi? İşte tüm merak edilenler..

PEYGAMBERİMİZİN REGAİP KANDİLİ DUASI!

Sevgili Peygamberimiz (sas), Regaib Gecesi'nin içinde bulunduğu Recep ayında çok dua eder, namaz kılar, oruç tutar, iyiliklerin her çeşidini yapar, sadaka vermeye özen gösterirdi. Regaip Kandilinde peygamberimizin okuduğu dua şu şekildedir : "Allah'ım, recep ve şaban aylarını bizim için mübarek kıl ve bizi ramazan ayına kavuştur".

Regaip Kandili'nin anlam ve önemi nedir, ne olmuştur? Regaip (Regaib) kelime anlamı nedir?

REGAİP NE DEMEK?

Regâip, arapça bir kelimedir ve "reğa-be" kökünden gelmektedir. Kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir.

"Reğîb" kelimesi ise, "reğabe"'den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey demektir. Regaip gecesi denilince; "Çok lütuf ve ihsanla dolu, kıymetli ve değeri büyük, çok iyi değerlendirilmesi gereken gece" manası anlaşılır.

Regaip Kandili tesbihleri ve zikirleri nelerdir? Regaip Kandili'nde çekilecek tesbihler hangileri?

Bu gecede Yüce Allah lütuflarını sağanak sağanak yağdırır. Recep ayının ilk cuma gecesine Regaip Gecesi denir. Bu geceye Regaip gecesi ismini melekler vermişlerdir.

REGAİP KANDİLİ'NİN ÖNEMİ NEDİR?

Regaib Gecesi, ihsanlar ve ilahi tecellilere sahne olacağı bildirilen bir gecedir. Bu itibarla bu gecede yapılacak dua, istiğfar ve ibadet, günahların affına vesile olacaktır. Peygamber Efendimiz (sav) bu gecede yapılan duaların kabul olacağını şu hadis-i şeriflerinde bizlere bildirmiştir. "Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geri dönmez, kabul olunur. Bu geceler Recep'in ilk Cuma gecesi, Şaban' ın yarısında bulunan gece, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban Bayramı geceleridir."

<p>İran'ın Ankara Büyükelçisi, Türkiye'yi Irak'ın egemenliğini ihlal etmekle eleştiren ifadeler nede

Türkiye'den İran'a net mesaj!

Avni Yıldırım ve Saul Alvarez müsabaka öncesi tartıldı

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek