• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
1 Haziran 2021 Salı 12:12 | Son Güncelleme:

Maske zorunlu olacak mı? Maske takma zorunluluğu ne zaman kalkacak?

Maske zorunlu olacak mı" Maske takma zorunluluğu ne zaman kalkacak"

Tüm Türkiye kademeli normalleşmenin nasıl devam edeceğini araştırıyor. Vatandaşlar maske zorunluluğu hakkında yeni kararları yakından takip ediyor. Peki, Maske zorunlu olacak mı? Maske takma zorunluluğu ne zaman kalkacak?

Yeni normalleşme adımlarının atılacağı 1 Haziran'da gözler son dakika açıklamalarına çevrildi. Bu süreçte vaka sayıları azaldı, aşı çalışmaları hızlandı. Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, maske zorunluluğuna dair tüm vatandaşların merak ettiği çok önemli bir açıklamada bulundu. Maske zorunlu olacak mı? 1 Haziran'da maske takma zorunluluğu kalkacak mı? sorusunun yanıtı gündeme geldi...

Koronavirüs ile mücadelede yeni bir dönem 1 Haziran'dan sonra başlayacak. Kontrollü normalleşme döneminde vaka sayılarının azalmasıyla ağır hasta sayısında da düşüş yaşandı. Aşı çalışmalarının da hızlanması buna eklenince salgınla mücadelede olumlu bir tablo gündeme geldi.

MASKE ZORUNLULUĞU KALKACAK MI?

Sağlık Bakanı Koca maske takma zorunluluğunun ne zaman kalkacağına ilişkin ilk kez tarih verdi. Bakan Koca, aşılamada yüzde 60'a ulaşılırsa eylül ayında maskenin kalkabileceğini ifade etti.

TRT Haber canlı yayınına katılan Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan konu hakkında çok önemli bir açıklamada bulundu.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında temaslılar için 10 gün olan karantina süresinin 14 güne çıkarılmasını değerlendiren İlhan, "Karantina süresi aşılananlar ve normal temaslılar için uzatılmış oldu. Bundan sonra bireysel önlemler ön planda olacak. Vatandaşların risklerini en aza indirmek için böyle bir karar alındı" dedi.

Maske zorunluluğu konusunda ise Prof. Dr. İlhan, zorunluluğun sadece açık alanlarda kaldırılabileceğini dile getirdi.

Prof. Dr. Necmi İlhan'ın açıklamaları şöyle; "Açık alanlarda, belki 1 Haziran'dan sonra, çok kalabalık olmayan yerlerde maske kullanımı azaltılabilir. Ancak kapalı alanlarda sonbahara kadar maske takmaya kesinlikle devam etmeliyiz.

Pazar yerine gittiğimizde mesela maske takmamız gerekiyor. Boş bir caddede işe, okula giden kişiler maske konusunda esnek davranabilir. Mutlaka yanımızda maske olmalı. Toplu taşımalarda maskenin geçerli olacağını düşünüyorum. Aşılamanın belli bir düzeye ulaşması maske konusu için çok önemli.

Dünyada koronavirüs bitmeden bu tehdit geçmeyecek. Belki son sokağa çıkma kısıtlamasını yaşadığımız bir hafta sonu olacak. Daha dikkatli olursak normalleşmenin hızlanabileceğini düşünüyorum"

1 Haziran kafeler ve restoranlar açılacak mı? Kafeler saat kaçta açılacak, kaçta kapanacak?

  • Maske zorunluluğu kalktı mı
  • Maske zorunluluğu kalkıyor mu
  • Maske zorunluluğu kalkacak mı
  • 1 haziran sonrası normalleşme
  • yasaklar kalkıyor mu
  • Maske cezası var mı
<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!