• $7,6225
  • €8,8966
  • 458.032
  • 1119.56
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
17 Eylül 2020 Perşembe 07:30 | Son Güncelleme:

Haksız tahrik indirimi ne kadar? Haksız tahrik indirimi nedir?

Haksız tahrik indirimi ne kadar" Haksız tahrik indirimi nedir"

Haksız tahrik indirimi, Kadir Şeker davası ile gündeme geldi. Konya'da sevgilisini darbettiğini düşündüğü kişiyi engellemek isterken öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan Kadir Şeker'in yargılandığı davada mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı, sanığın "haksız tahrik altında kasten öldürme" suçundan 12 yıldan 18 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını, haksız tahrik indiriminin de üst seviyeden uygulanmasını istedi.

Haksız tahrik indirimi, Kadir Şeker davası ile gündeme geldi. Konya'da sevgilisini darbettiğini düşündüğü kişiyi engellemek isterken öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan Kadir Şeker'in yargılandığı davada mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı, sanığın "haksız tahrik altında kasten öldürme" suçundan 12 yıldan 18 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını, haksız tahrik indiriminin de üst seviyeden uygulanmasını istedi. Peki, haksız tahrik indirimi nedir, ne kadardır?

HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ NEDİR?

Haksız tahrik, kişinin haksız bir fiilin kendisinde meydana getirdiği hiddet veya şiddetli elemin etkisi altında suç işlemesi halinde ceza sorumluluğunu azaltan bir ceza indirimi nedenidir. Haksız tahrik etkisi altında suç işleyen kişinin kusur yeteneğinde bir azalma söz konusudur. Kusur yeteneğinde azalma meydana gelen fail, haksız tahrik altında suç işlediğinden ceza indiriminden yararlanır.

HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ NE KADAR?

Haksız Tahrik Halinde Ceza İndirim Oranı, Türk Ceza Kanunu'nun 29. maddesinde düzenlenmiştir. Haksız bir fiilin meydana getirdiği hiddet veya şiddetli elemin etkisi altında suç işleyen kimseye, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine onsekiz yıldan yirmidört yıla ve müebbet hapis cezası yerine oniki yıldan onsekiz yıla kadar hapis cezası verilir. Diğer hallerde verilecek cezanın dörtte birinden dörtte üçüne kadarı indirilir.

Kadir Şeker davasında son gelişme nedir? Kadir Şeker son dakika haberleri

<p>Editör: Duygu Gecü (<a href='mailto:duygu.gecu@turkmedya.com.tr'>duygu.gecu@turkmedya.com.tr</a>)

Nuh Albayrak Yorumluyor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Bayburt'ta 3 bin yıllık yeraltı şehri: Aydıntepe