• $ 6,1273
  • € 6,6203
  • 323.372
  • 116833
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Cuma namazı saat kaçta? 11 Ekim Ankara, İzmir, İstanbul Cuma namazı saati Diyanet açıklaması

Cuma namazı saat kaçta? sorusu araştırılan konular arasında yerini aldı. 11 Ekim İstanbul Cuma namazı vakti müminler tarafından aratılmaya başladı. Cuma günü erkeklere farz kılınan Cuma namazı cemaatler birlikte kılınır. Haftalık toplu ibadet günü olan Cuma namazı farzı iki rekattır. Cuma günü yapılan ibadetlere iki katı sevap yazılır. Haberimiz içerisinden İstanbul, Ankara, İzmir Cuma namazı saati vaktine ulaşabilirsiniz.

Cuma namazı saati müminler tarafından aratılıyor. Camiye gidip bu önemli ibadeti kaçırmak isteyemeyen bireyler ‘Cuma namazı saat kaçta?’ sorusunun yanıtını aramaya başladı. Haftada bir gün cemaatle kılınan Cuma namazı erkeklere farz kılınmıştır. Cuma namazı ile hutbe arasında öyle bir an vardır ki edilen dualar geri çevrilmez. İşte 11 Ekim Cuma namazı vakti

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

11 EKİM CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA?

İstanbul 12.56

Ankara: 12.41

Adana: 12.31

İzmir: 13.03

Bursa: 12.56

Mersin: 12.33

DİĞER İLLERİN CUMA NAMAZI SAATLERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

CUMA NAMAZINI GELMEDEN ÖNCE NELER YAPILMALI?

Cuma günü Müslümanlar açısından büyük önem taşıdığı ve âdeta bir bayram günü kabul edildiği için, perşembe günü akşamından başlamak üzere maddî ve mânevî temizliğe her zamankinden daha fazla önem vermek gerekir. Bunların başında boy abdesti almak gelir ki cuma günü boy abdesti almak bilginlerin çoğuna göre sünnet, bazılarına göre farzdır.

Bunun yanında, cuma günü namaza gelmeden önce tırnak kesme, dişleri temizleme gibi bedenî temizlikler yapmak, temiz elbiseler giymek, başkalarını rahatsız etmeyecek, aksine onların hoşuna gidecek güzel kokular sürmek sünnet olan davranışlardır. Mümin, böyle değerli ve önemli bir günün mânevî havasına girmeli, dua ve tövbesini bu günde saklı olup dua ve tövbelerin kabul edileceği vakit olduğu bildirilen "icâbet saati"ne denk düşürmeye çalışmalı, ayrıca Kur'an okumalı, tezekkür ve tefekkür etmeli, Resûlullah'a salâtü selâm getirmeli ve samimi bir kalp ile yüce Allah'a dua ve istiğfarda bulunmalıdır. Hutbe okunurken konuşmak, cuma vakti alışveriş yapmak ve cuma günü yolculuğa çıkmak gibi yapılması, cuma namazının terkine yol açabileceği endişesiyle hoş karşılanmayan davranışların hükümleri aşağıda ele alınacaktır.

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazı, Cuma günü camide öğle namazı vaktinde cemaatle kılınır. Önce ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır.

İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır. Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur. Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

 

 


İdlib’de rejim unsurları böyle vuruluyor

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Ebeveynler çocuğa nasıl destek olabilir?

21 Şubat BİM aktüel ürünler kataloğu dopdolu! İşte BİM aktüel ürünler kataloğu