• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
1 Haziran 2021 Salı 09:38 | Son Güncelleme:

AVM çalışma saatleri 2021 değişti mi? Hafta içi ve hafta sonu AVM'ler saat kaçta açılıp kaçta kapanıyor?

AVM çalışma saatleri 2021 değişti mi" Hafta içi ve hafta sonu AVM'ler saat kaçta açılıp kaçta kapanıyor"

AVM çalışma saatleri yakından takip ediliyor. Dün tüm Türkiye'nin gözü Başkan Erdoğan liderliğinde düzenlenen Kabine Toplantısı'na çevrilmişti. 17 Mayıs ve 1 Haziran tarihleri arasında devam eden kontrollü normalleşme süreci bugün sona erdi. Yeni genelge İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlandı. AVM çalışma saatleri 2021 değişti mi? Hafta içi ve hafta sonu AVM'ler saat kaçta açılıp kaçta kapanıyor?

AVM çalışma saatleri gündemde yer almaya devam ediyor. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede AVM'ler hafta sonu kapalı olacak şekilde ayarlandı. Dün Başkan Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde düzenlenen toplantı sonrası alınacak yeni kararlar açıklandı. Peki, AVM çalışma saatleri 2021 değişecek mi? AVM'ler saat kaçta açılıp kaçta kapanıyor?

AVM ÇALIŞMA SAATLERİ 2021 DEĞİŞECEK Mİ?

Alışveriş merkezlerinin (AVM) hafta içi 10.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceği, hafta sonları kapalı olacağı, marketlerde zorunlu temel ihtiyaçlar kapsamındaki ürünler dışındaki ürünlerin satışına tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan hafta sonlarında da izin verilmeyeceği vurgulandı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GENELGESİ

3.1- Yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi);

- Hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis,

- Hafta sonlarında ise 07.00-24.00 saatleri arasında sadece paket servis, şeklinde faaliyet gösterebileceklerdir.

3.2-.17 Mayıs-1 Haziran arası uygulanacak olan kademeli normalleşme döneminde aşağıda sayılan işyerlerinin faaliyetlerine geçici olarak ara verilmesine devam edilecektir.

- Gazino, taverna, birahane, nargile salonu/kafeleri,

- Sinema salonları,

- Kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler,

- İnternet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonları,

- Halı saha, yüzme havuzu, spor salonları,

- Hamam, sauna ve masaj salonları,

- Lunaparklar ve tematik parklar.

Çay ocakları ise masa, sandalye/taburelerini kaldırmak ve sadece esnafa servis yapmak kaydıyla faaliyetlerine devam edebileceklerdir.

3.3- Yukarıda sayılan işyerleri dışında kalan ve tam kapanma döneminde faaliyetlerine ara verilen perakende ve hizmet sektöründeki giyim, tuhafiye, züccaciye, hırdavat gibi dükkanlar ile büro ve ofisler vb. işyerleri;

Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde içerisinde bulunduğu işkolu için belirlenen tüm salgınla mücadele tedbirlerine riayet etmek kaydıyla hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceklerdir.

- Alışveriş merkezlerinin (AVM) ise; hafta içi 10.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek olup, hafta sonları kapalı olacaktır.

3.4- Zincir marketler başta olmak üzere çeşitli işyerleri tarafından açılış veya belirli gün ya da saatlere özgü genel indirim uygulamalarının oluşturduğu yoğunluğun önüne geçilebilmesi için indirim uygulamalarının en az bir hafta sürecek şekilde uzun periyodlarla yapılması gerekmektedir.

3.5- Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) zorunlu temel ihtiyaçlar kapsamındaki ürünler dışında elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, alkol, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye vb. ürünlerin satışına tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan hafta sonlarında izin verilmeyecektir.

3.6- Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirlenen kurallara uymak kaydıyla pazaryerleri hafta içi günlerde 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek olup, hafta sonları ise pazaryerlerinin kurulmasına izin verilmeyecektir.

3.7- Online market ve yemek sipariş firmaları, hafta içi ve hafta sonu 07.00-24.00 saatleri arasında evlere/adrese servis şeklinde çalışabileceklerdir.

Spor salonları 1 Haziran'da açılacak mı? Spor salonları ne zaman açılır, tarih verildi mi?

1 Haziran sonrası hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı? Hafta sonu sokağa çıkma yasağı kalktı mı?

1 Haziran'da Nikah ve düğünler serbest mi? Düğünler ne zaman açılacak, belli mi?

65 yaş üstü seyahat ve sokağa çıkma yasağı kalktı mı? 65 yaş üstü toplu taşımaya binebilir mi?

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi