• $8,7203
  • €10,3893
  • 500.158
  • 1414.15
31 Mayıs 2021 Pazartesi 20:57 | Son Güncelleme:

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı kalktı mı? 1 Haziran sonrası Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı kalktı mı" 1 Haziran sonrası Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı"

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı ile ilgili gelişmeler merak konusu oldu. Bilindiği üzere 17 Mayıs ve 1 Haziran tarihleri arasında kontrollü normalleşme tedbirleri ülkemizde uygulanıyor. Bugün düzenlenen Kabine Toplantısı ile birlikte yeni süreç belli olacak. Peki, Hafta sonu sokağa çıkma yasağı kalktı mı? 1 Haziran sonrası Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı yoğun olarak araştırılan konulardan oldu. Ülkemizde etkisi gösteren koronavirüs salgını sonrası hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasakları uygulanıyordu. Yarın sona erecek olan kontrollü normalleşme süreci ile beraber Hafta sonu sokağa çıkma yasağı kalktı mı? 1 Haziran sonrası Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı? soruları gündemde yerini koruyor.

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KALTI MI?

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olup olmayacağı belli oldu. Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi günü akşam 22.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecektir.

Bu sınırlama hafta sonu cumartesi 22.00 ile pazartesi sabahı 05.00 arasında, yani pazar gününün tamamını da kapsayacak şekilde uygulanacaktır.

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NASILDI?

Kademeli normalleşme döneminde; hafta içerisinde yer alan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 21.00­-5.00 saatleri arasında, hafta sonları ise Cuma günleri saat 21.00'den başlayıp, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00'de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak Cumartesi-Pazar günlerinde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecektir.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri (sadece ekmek ve unlu mamul satışı için) açık olacaktır. Vatandaşlarımız ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebileceklerdir.

Kamuda esnek çalışma ne zaman bitiyor? Kamuda mesai saatleri değişti mi?

Fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacaktır.

1.4- Yabancılara yönelik sokağa çıkma kısıtlamasına dair muafiyet sadece turistik faaliyetler kapsamında geçici/kısa bir süre için ülkemizde bulunan yabancıları kapsamakta olup; ikamet izinliler, geçici koruma statüsündekiler veya uluslararası koruma başvuru ve statü sahipleri dahil olmak üzere turistik faaliyetler kapsamı dışında ülkemizde bulunan yabancılar sokağa çıkma kısıtlamalarına tabidirler.

1.5- Tam kapanma sürecinde kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumdaki ileri yaş gruplarındaki veya ağır hastalığı olan vatandaşlarımızın 112, 155 ve 156 numaraları üzerinden bildirdikleri temel ihtiyaçları VEFA Sosyal Destek Gruplarınca karşılanacak olup, bu konuda gerek personel görevlendirilmesi gerekse ihtiyaçların bir an evvel giderilmesi bakımından gerekli tedbirler Valiler ve Kaymakamlar tarafından alınacaktır.

1.6- Aşı hakkını kullanarak iki doz aşı olmuş olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklarımız için herkes için uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının dışında ayrıca bir sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacaktır.

Aşı hakkı bulunmasına rağmen aşı olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ise hafta içi günlerde sadece 10.00-14.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecekler olup, hafta sonları tam gün sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olacaklardır.

Sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olup olmadığına bakılmaksızın 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklarımız kademeli normalleşme döneminde şehir içi toplu ulaşım araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş vb.) kullanamayacaklardır.

Düğünler ne zaman açılacak, belli mi? 1 Haziran'da Nikah ve düğünler serbest mi?

65 yaş üstü seyahat ve sokağa çıkma yasağı kalktı mı? 65 yaş üstü toplu taşımaya binebilir mi?

18 yaş altı sokağa çıkma yasağı değişecek mi? 18 yaş altı seyahat, toplu taşıma yasağı kalkacak mı?

Spor salonları 1 Haziran'da açılacak mı? Spor salonları ne zaman açılır, tarih verildi mi?

  • hafta sonu sokağa çıkma yasağı
  • hafta sonu sokağa çıkma yasağı kalktı mı
  • hafta sonu sokağa çıkma yasağı değişti mi
  • son dakika
  • hafta sonu sokağa çıkma yasağı saatleri
<p>Seda Sayan ve Uğur Arslan'ın sunuculuğunu üstlendiği bir  döneme damgasını vuran Evleneceksen Gel

Solmaz Çiros, Armağan Çağlayan'ın programını terk etti

İstanbul'da ''Yeditepe Huzur Uygulaması'' gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, GDAÜ toplantısında konuşma yaptı

Anzer Yaylası'nda arıcıların bal mesaisi başladı