• $8,3772
  • €9,7754
  • 505.741
  • 1112.37
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
30 Ağustos 2020 Pazar 15:18 | Son Güncelleme:

30 Ağustos 1922'de ne oldu, anlam ve önemi nedir? Bu yıl 30 Ağustos'un kaçıncı yıl dönümü kutlanıyor?

30 Ağustos 1922'de ne oldu, anlam ve önemi nedir" Bu yıl 30 Ağustos'un kaçıncı yıl dönümü kutlanıyor"

30 Ağustos Zafer Bayramı, için heyecanlı bekleyiş sona erdi. Büyük Taarruz'un başarıyla sonuçlanmasının ardından ilan edilen ve zaferi betimleyen 30 Ağustos Zafer Bayramı, bu yılda büyük bir coşku içinde kutlanacak. Büyük Taarruz, Kurtuluş Savaşı sırasında Türk ordusunun işgalci kuvvetlere kesin ve son hamleyi gerçekleştirmek ve düşman birlikleri Anadolu'dan atmak için planlanmış gizli bir harekâttı. Peki, 30 Ağustos kaçıncı yıl dönümü? 30 Ağustos 1922'de ne oldu anlam ve önemi nedir?

30 Ağustos Zafer Bayramı 1924'ten beri Türk milleti tarafından coşkuyla kutlanmaya devam ediyor. 26 Ağustos 1922'de başlayan 30 Ağustos 1922 gününe kadar beş gün beş gece devam eden Büyük Taarruz, Türk ordusunun kesin zaferi ile sonuçlanmıştır. Taarruzun planlaması büyük bir gizlilik ve titizlik içinde yapılmıştır. Peki, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın anlam ve önemi nedir?    

30 Ağustos Zafer Bayramı resimli mesajları burada! En güzel, en anlamlı, kısa ve uzun 30 Ağustos kutlama mesajları sizlerle

30 AĞUSTOS KAÇINCI YIL DÖNÜMÜ?

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın bu yıl 98. yıl dönümünü büyük bir coşku içinde kutlayacağız. 30 Ağustos Zafer Bayramı bu yıl pazar gününe denk geliyor. 30 Ağustos Zafer Bayramı resmi tatil olduğu için o gün tatil ilan edilir. Hafta sonuna denk geldiği için hafta sonu tatili uygulanacak.

Resimli 30 Ağustos mesajları: 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama mesajları ve sözleri yayında!

30 AĞUSTOS 1922'DE NE OLDU ANLAM VE ÖNEMİ NEDİR?

Mustafa Kemal Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak da bilinen Büyük Taarruz, Sakarya Savaşı'ndan sonra Türk ordusunun işgalci güçlere kesin darbeyi vurmak için hazırlıkları 1 yıl süren harekât sonrasında kazanılan zaferdi. 26 Ağustos 1922'de başlamış, 30 Ağustos'ta Dumlupınar'da Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın başkumandanlığında zaferle sonuçlanmıştı. Sadece vatanın düşman işgalinden tamamen kurtulmasını sağlamakla kalmamış 1920'de Meclis'in açılmasıyla fiilen kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin ilelebet payidar kalacağını da kanıtlamıştır. Önüne çağdaş uygarlığı aşma hedefini koymuştur.

30 Ağustos Zafer Bayramı şiirleri: 30 Ağustos 2,4,6 kıtalık en güzel kutlama sözleri ve şiirleri

Atatürk, 30 Ağustos 1924'te Dumlupınar'da Çal Köyü yakınlarında Zafer Bayramı'nın yıldönümü dolayısıyla yaptığı konuşma ile milli mücadelenin hangi milli amaçlar için yapıldığını vurgulamıştır. Bu amaçların bağımsızlık, milli egemenlik, laiklik, kadın-erkek eşitliği, milli ekonomi olduğu görülebilir.

Büyük Taarruz, Kurtuluş Savaşı sırasında Türk ordusunun işgalci kuvvetlere kesin ve son hamleyi gerçekleştirmek ve düşman birlikleri Anadolu'dan atmak için planlanmış gizli bir harekâttı. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 20 Temmuz 1922'deki oturumunda kendisine dördüncü kez Başkomutanlık yetkisi verilen Mustafa Kemal Atatürk, taarruz kararını Haziran ayında aldı ve hazırlıkları gizli olarak yürüttü. Büyük Taarruz, Ağustos'un 26'sını 27'sine bağlayan gece Afyon'da başladı, Aslıhan civarında kuşatılan düşman birliklerinin, Mustafa Kemal Paşa'nın idare ettiği Dumlupınar Meydan Muharebesi'nde imha edilmesi ile Türk ordusunun zaferiyle sonuçlandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı, ilk olarak 1924'te Dumlupınar'ın Çal Köyü yakınlarında Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal'in katıldığı bir törenle 'Başkumandan Zaferi' adıyla kutlandı. Zaferi kutlamak için iki yıl beklemenin nedeni ise, 1923 yılının yeni Türkiye için hem ulusal hem de uluslararası alanda yoğunluğun fazla olmasındandı. Dumlupınar'ın Çal Köyü'nde gerçekleşen ilk törende Mustafa Kemal, milli ruhun canlı tutulmasının önemini vurguladı ve 'Meçhul Asker Abidesi'nin temelini eşi Latife Hanım ile beraber attı.

<p>İzmir’deki depremde yıkılan binalarda arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Bayraklı ilçesind

İzmir'de yıkılan binanın enkazından yaralı bir vatandaş kurtarıldı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Mesut Yılmaz hayatını kaybetti! İşte Mesut Yılmaz'ı siyaset hayatından önemli anlar

İzmir'in Bayraklı ilçesinde yıkılan binanın enkazından yaralılar çıkarıldı