• $16,0702
  • €17,2687
  • 963.358
  • 2376.2
23 Ocak 2022 Pazar 15:17 | Son Güncelleme:

Telefonunuzda bunlar yaşanıyorsa hacklenmiş olabilirsiniz

Telefonunuzda bunlar yaşanıyorsa hacklenmiş olabilirsiniz

Teknoloji ilerledikçe belirli güvenlik açıkları sayesinde art niyetli kişiler telefonunuzdaki bilgileri sizin haberiniz olmadan çalabiliyor. Peki bu tür durumlar başınıza gelmesin diye ne yapmalısınız? İşte bilmeniz gereken ip uçları...

Teknoloji ilerledikçe bunu iyi ve kötü kullanmak isteyen kişiler de zamanla artıyor. Belirli güvenlik açıkları sayesinde art niyetli kişiler telefonunuzdaki bilgileri ele geçirebilir ve içindeki bilgileri sizin haberiniz olmadan çalabilir. Bu tür durumlar başınıza gelmesin diye akıllı telefonların hacklendiğini anlayabileceğiniz bazı ipuçları veriyoruz. İşte detayları...

NORMALDEN ÇOK DAHA YAVAŞ ÇALIŞMAYA BAŞLADIYSA...

Kullandığınız akıllı telefon birden bire gözle görülür bir şekilde yavaşladıysa, uygulamaları çok geç açıp sık sık kitleniyorsa, burada bir sıkıntı olduğu düşünülebilir. Son olarak hafızanızı kontrol edin ve yeterli miktarda hafıza varsa, telefonunuzu kapatmayı deneyin. Zor kapanırsa ya da bir şekilde telefonu kapatamazsanız muhtemelen saldırıya uğruyorsunuz demektir.

Uyarılar fayda etmiyor! 1 milyon dolarlık tuzak

OLMADIK YERLERDEN REKLAMLAR ÇIKIYORSA, REKLAM YAZILIMI BULAŞMIŞ OLABİLİR

Telefonunuzu günlük kullanım senaryolarında reklam olmadan kullanıyoruz. Bu nedenle gündelik işlerinizi hallederken olmadık şekilde reklamlar görüyorsanız, telefonunuza reklam yazılımı bulaşmış olabilir. Bu reklamlara tıkladığınız zaman kişisel bilgilerinizi de çalabilirler. Bu noktada telefonunuzu garantiye vermeniz gerekebilir.

Avrupa panikte: Telefonlarınızı çöpe atın!

BATARYANIZ SEBEPSİZ YERE HIZLI BİTİYORSA...

Akıllı telefonunuzu kullanmadığınız zamanlarda ve herhangi bir yük olmadan hızlı bir şekilde şarjı bitmeye başladıysa şüphelenmeniz gereken bir konu var anlamına gelir. Pil sağlığınız yüksek olduğu halde başınıza bu durumlar geliyorsa, muhtemelen bir virüs telefonunuza bulaştı ve sizin haberiniz olmadan arka planda işlem yapıyor olabilir.

WhatsApp kullananlar dikkat! Bu tuzağa sakın düşmeyin

UYGULAMALAR SÜREKLİ ÇÖKÜYORSA..

Kullandığınız uygulamalar sürekli kapanıyorsa, farklı uygulamaları telefonunuza yüklerken sorun yaşıyorsanız; muhtemelen zararlı bir yazılım sizin telefonunuza bulaştı ve işlem yapmanızı engelliyor olabilir.

HABERİNİZ OLMADAN YAPILAN ARAMALAR VE GİDEN MESAJLAR VARSA...

Telefonunuzu kullanmadığınız zamanlarda ya da kullansanız bile 'E ben bunu aramadım' dediğiniz durumlar oluyorsa, muhtemelen zararlı bir yazılım telefonunuza bulaştı. Bu noktada telefonunuzun garantisi varsa, hiç beklemeden garantiye götürün.

Çok az kişi biliyor! WhatsApp'ta nasıl "görünmez" olunur?

İNTERNET PAKETİNİZ ÇOK HIZLI BİTİYORSA...

Telefonunuzdaki internet paketi sizin kullanımınız dışında hızlı bir şekilde bitiyorsa, telefonunuza giren bir virüs tüm internetinizi boş yere kullanıyor anlamına gelir. Bu durumda da doğrudan garantiye ulaşmanızı öneriyorum.

MAİL HESABINIZDA OLAĞAN DIŞI DURUMLAR VARSA...

Telefonunuza giren bir virüs, telefona bağlı olan mail hesabını spam haline getirip, istediği kişilere istediği mailleri atmasını sağlayabilir. Bu nedenle maillerinizi kontrol edin ve anlamlandıramadığınız bir durum varsa harekete geçin.

WhatsApp'a üç mavi tik özelliği mi geliyor? En güvenilir kaynak açıkladı

TELEFONUNUZDA BULUNAN HESAPLARIN HAREKETİNİ TAKİP EDİN

Akıllı telefonlarımızda bir sürü hesap bulunduruyoruz. Farklı kullandığımız uygulamalar için açtığımız hesaplar olsa da bunlar yine mail hesaplarımızda bulunuyor. Mailleri takip ettiğimiz gibi bu hesapları takip ederek de telefona bulaşan bir virüsün olup olmadığını anlayabiliriz.

WhatsApp'tan gizlilik ilkesi paylaşımı: Hayır, hesabınızı silmeyeceğiz

EKRAN GÖRÜNTÜSÜ ALIRKEN DÜŞÜK KALİTE GÖRÜRSENİZ BİR SIKINTI VAR

Aniden ekran görüntülerinizin kalitesinde bir düşüş görüyorsanız, bu bir keylogger saldırısı olabilir. Keylogger, bilgisayar korsanlarının tuş vuruşlarınızı kaydederek verileri çalarken etkinliklerinizi dinlemesini sağlayan bir casus yazılım türüdür. Böyle bir durumda da diğer olabilecek sorunlardaki gibi telefonunuzu garantiye gönderin.

Türkiye enerjide 7 milyar tasarruf etti
Türkiye enerjide 7 milyar tasarruf etti

Türkiye enerjide 7 milyar tasarruf etti

Yeni tip denizaltı projesiyle 2027'ye kadar 6 denizaltı hizmete alınacak
Yeni tip denizaltı projesiyle 2027'ye kadar 6 denizaltı hizmete alınacak

Yeni tip denizaltı projesiyle 2027'ye kadar 6 denizaltı hizmete alınacak

Moody's'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması: Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi
Moody's'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması: Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi

Moody's'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması: Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

Vahşi doğanın en acımasız canlıları! İşte korkutucu özellikleri

NASA tarih verdi! Dünya'ya doğru hızla yaklaşıyor

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti