• $ 6,1575
  • € 6,7065
  • 323.911
  • 115171
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Türk F-16'sı, Suriye helikopterini vurdu! İşte detaylar

Türk jetleri, sınır ihlali yapan Suriye helikopterini düşürdü! Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'tan çok çarpıcı açıklama: Sınır ihlalinde bulunan Suriye helikopteri tarafımızdan düşürüldü

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Suriye'ye ait helikopterin düşmesiyle ilgili, "2 kilometre Türkiye'de hudut ihlalinde bulunmuş. Hava savunma unsurları tarafından sürekli ikaz edilmiş. İhlalin devam etmesi üzerine Malatya'dan havalanan uçaklarımız tarafından 14.25'te füzeyle vurulması sonucu, helikopterin Suriye topraklarına düştüğü tespit edilmiştir" dedi.

ÖĞLE SAATLERİNDE DÜŞTÜ

Bugün Hatay'ın Yayladağı İlçesi'nde Suriye sınırı yakınlarında Suriye topraklarında Suriye'ye ait helikopter düşmüştü. Suriye ordusuna ait helikopter 14.15 sularında havada infilak ettikten sonra Topraktutan Karakolu'na 400 metre uzaklıktaki bölgeye düşmüştü. Görgü tanıkları "İki pilotun uçak düşmeden önce atladığını gördük" demişti.

BÜLENT ARINÇ AÇIKLADI: UÇAKLARIMIZ VURDU

Arınç, Bakanlar Kurulunun ardından soruları yanıtladı. Bir basın mensubunun, Suriye'ye ait helikopterin Türkiye sınırında düşmesiyle ilgili sorusu üzerine Arınç, şunları söyledi:

"Suriye'ye ait 'MI 17' tipi helikopter saat 14.20'de Hatay Yayladağı Güveççi bölgesinde 2 kilometre Türkiye'de hudut ihlalinde bulunmuş. Hava savunma unsurları tarafından sürekli ikaz edilmiş. İhlalin devam etmesi üzerine Malatya'dan havalanan uçaklarımız tarafından 14.25'te füzeyle vurulması sonucu, helikopterin Suriye topraklarına düştüğü tespit edilmiştir. Şu ana kadar mürettebatla ilgili herhangi bir bilgiye ulaşamadık, çünkü helikopter Suriye tarafına düştü."

Sınır hattında 24 saat esasına göre hava keşif unsurlarının uçuş yaptığına dikkati çeken Arınç, "Bilindiği gibi uçağımız düşürüldükten sonra da özellikle Akçakale, Viranşehir bölgesine sürekli karşı tarafından taciz ateşleri yapıldığı için angajman kurallarımız değiştirilmiş ve yeni bir uygulama başlamıştı. Dolaysıyla bu açıklamanın ne anlama geldiğini herhalde herkes biliyor" dedi.

>>>HELİKOPTERİN DÜŞME ANI KAMERADA...TIKLAYIN

>>> HELİKOPTERİN DÜŞÜRÜLDÜĞÜ YERDEN İLK GÖRÜNTÜLER

 


Faciadan kıl payı kurtuluş! Kalabalık alkollü sürücüyü linç etmeye kalktı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Öldükten sonraki 10 dakikada neler oluyor?

Korkutan uyarı! Koronavirüs dünyada hızla yayılıyor