• $ 5,7097
  • € 6,3266
  • 270.123
  • 107529
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Şerafettin Elçi kimdir?

Başbakan Erdoğan'ın Şırnak Havaalanına adını vereceğini açıkladığı Şerafettin Elçi Kürt siyasetinin en önemli isimlerinden biri ve 'Türkiye'de Kürtler vardır, bende kürdüm' diyen ilk bakandı.

Şerafettin Elçi 14 Mart 1938 yılında Şırnak'ın Cizre ilçesinde doğdu.  İlk ve ortaokulu Cizre'de, liseyi Mardin'de okudu. Yüksek öğrenimini, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladıktan sonra, Diyarbakır'da avukatlık stajı yaptı. Talebeliği döneminde, 49'lar Davası diye bilinen "Kürtçülük Davası"ndan yargılandı. Cizre'de bir süre avukatlık mesleğini icra etti. 12 Mart 1971 Muhtırası döneminde, Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi sanıkları arasında Diyarbakır Askeri Mahkemesi'nde yargılandı. Sekiz ay kadar Askeri Cezaevi'nde tutuklu kaldı.

BAKAN OLDU VE GÜNDEMİ DEĞİŞTİRDİ

1977 Türkiye genel seçimlerinde Mardin milletvekili olarak, parlamentoya girdi. 22 Aralık 1977'de Bülent Ecevit, İstanbul Florya semtinde bulunan Güneş Moteli'nde daha sonra 11'ler olarak anılacak Adalet Partisi'nden ayrılan bağımsız milletvekillerden Enver Akova, Ali Rıza Septioğlu, Mustafa Kılıç, Mete Tan, Tuncay Mataracı, Güneş Öngüt, Orhan Alp, Ahmet Karaaslan, Hilmi İşgüzar, Oğuz Atalay ve Şerafettin Elçi ile görüştü.  Şerafettin Elçi kurulan hükümette 1978–1979 yılları arasında, Bayındırlık Bakanı olarak görev yaptı. Bakanlığı döneminde "Türkiye'de Kürtler var, ben de Kürdüm" şeklindeki açıklamalarından dolayı, Ankara Sıkıyönetim Mahkemesince 2 yıl 3 ay cezaya çarptırıldı. Yine Bakanlığı döneminde, "bazı Kürtleri işe aldı" diye Yüce Divan'da yargılandı ve 2 yıl 4 aya mahkûm oldu. Bu cezalardan dolayı, otuz ayı aşkın bir süre cezaevinde kaldı. Bu cezaların bir sonucu olarak, 10 yıl kadar siyasi haklardan mahrum bırakıldı ve avukatlık mesleğini yapmaktan alıkonuldu.

KÜRT SİYASETİNİN EN ÖNEMLİ İSİMLERİNDENDİ

1992'de, doksan sekiz Kürt aydını ile birlikte Kürt Hak ve Özgürlükler Vakfı'nı kurdu. Vakfın Kurucu Başkanlığı'nı yürüttü. Uzun bir hukuki mücadelenin sonucunda, söz konusu vakıf, 1995'te Kürt Kültür ve Araştırma Vakfı olarak tescil edildi. Bu sayede, Cumhuriyet tarihinde ilk olarak, "Kürt" adı ile bir kurum resmiyet kazanmış oldu. 1994'te bir grup arkadaşıyla birlikte, Kürt Demokratik Platformu'nun kuruluşuna öncülük etti. Bu platformun sözcülüğünü yürüttü. Kürt Demokratik Platformu, 3 Ocak 1997'de kurulan Demokratik Kitle Partisi'nin oluşum faaliyetlerini yürüttü. Demokratik Kitle Partisi'nin kuruluşu ile birlikte, Parti'nin Genel Başkanlığı'na getirildi. Demokratik Kitle Partisi, 26 Şubat 1999 tarihinde Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı. Daha sonra 19 Aralık 2006 tarihinde kurulan Katılımcı Demokrasi Partisi'nin Genel Başkanlığına getirildi.

KANSERE YENİK DÜŞTÜ

12 Haziran 2011 seçimlerinde Diyarbakır'dan BDP destekli  bağımsız milletvekili seçildi.  Mustafa Denizli'nin de kayınpederi olan Elçi 25 Aralık 2012'de kanser tedavisi gördüğü Ankara Medicana International Hastanesi'nde yaşamını yitirdi.  Cenazesi önce Diyarbakır'a götürüldü,  ardından yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı bir törenle Cizre'de defnedildi.

ŞIRNAK HAVAALANINA ŞERAFETTİN ELÇİ ADI


<p>Tek parça gibi duran peri bacalarıyla süslenmiş bir kayanın önünde kurulmuş Selime Kasabası´na, m

Kapadokya´nın En Büyük Kale Manastırı: Selime Katedrali

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Türkiye'de üretilen silahlar Hollywood'un gözdesi oldu!

WhatsApp’ta tüm platformları etkileyen güvenlik açığı