• $8,0234
  • €9,6233
  • 455.16
  • 1407.76
24 Mart 2021 Çarşamba 07:00 | Son Güncelleme:

Erdoğan, Merkel ve Draghi ile görüştü... AB'ye 18 Mart Mutabakatı mesajı

Erdoğan, Merkel ve Draghi ile görüştü... AB'ye 18 Mart Mutabakatı mesajı
- OSMAN NURİ CERİT

Başkan Erdoğan, iki lidere de “18 Mart Mutabakatı güncellenmeli ancak vize serbestisi, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ve müzakere faslı açılması da bir bütün olarak ele alınmalı” dedi.

Başkan Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel ile video konferans görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Türkiye-Almanya ve Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerini geliştirecek adımlar ile bölgesel meseleler ele alındı. Erdoğan, görüşmede, Türkiye-AB ilişkilerinde diyaloğun ön plana çıkarılmasının olumlu yansımalarını hep birlikte gördüklerini, bu atmosferin oluşmasında Merkel'in şahsi katkısının önemli bir rol oynadığına inandığını ifade etti.

İŞBİRLİĞİNDEN YANAYIZ

Mevcut durumun, Türkiye-AB ilişkilerinin değerini anlamak istemeyen üye ülkeler tarafından bozulmaması için çaba sarf edilmesi gerektiğini belirten Erdoğan, 18 Mart Mutabakatı'nın güncellenmesi çalışmalarının vize serbestisi, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ve müzakere faslı açılması gibi unsurları da ele alarak bütüncül şekilde yapılması gerektiğine işaret etti. Türkiye'nin Ege'de ve Doğu Akdeniz'de gerilimden değil işbirliğinden yana olduğunu kararlılıkla gösterdiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, diyalogun verimli şekilde sürdürülmesi için Yunanistan'ın teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

Erdoğan, Merkel ve Draghi ile görüştü... AB'ye 18 Mart Mutabakatı mesajı

Angela Merkel görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan'a AK Parti'nin 7. Olağan Büyük Kongresi dolayısıyla tebriklerini iletti.

DRAGHİ'Yİ TEBRİK ETTİ

Başkan Erdoğan, İtalya Başbakanı Mario Draghi ile de telefonda görüştü. Erdoğan, görüşmede İtalya Başbakanlığı'na seçilmesi dolayısıyla Draghi'ye tebriklerini iletti. Görüşmede, Türkiye'nin Doğu Akdeniz ve Ege'de istikrar ve iş birliğinden yana olduğunu belirten Erdoğan, Kıbrıs'ta egemen eşit iki devlet arasında iş birliği ilişkisi tesis edilmesini desteklediklerini söyledi. Erdoğan, 18 Mart Mutabakatı'nın güncellenmesi gerektiğini, bunun Türkiye-AB ilişkilerinde oluşturulmaya çalışılan olumlu gündemin temelini teşkil ettiğini belirtti.

AK PARTİ 2023'E YENİ KADROLARLA YÜRÜYECEK

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Partisinin bugün yapılacak 7. Olağan Büyük Kongresi'ne ilişkin bir soru üzerine Ünal, kongrede "Türkiye için güven ve istikrar" diyeceklerini belirtti. Ünal, kongrede seçilecek kadroların, Türkiye'yi siyasal olarak 2023'e taşıyacak kadrolar olacağını söyledi. Ünal kabine değişikliği iddialarına ilişkin soruyu ise şöyle yanıtladı:

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

"2023'e dönük sadece partide değil diğer alanlarda da Sayın Cumhurbaşkanımız ekibiyle beraber yeni bir düzenleme yapacaktır. " Mahir Ünal, İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesine yönelik tepkilere de değindi. Sözleşmenin üçüncü cinsiyet, kimlik dayatmanın aparatı haline geldiğini söyleyen Ünal, "Kadın cinayetleri ve şiddetle sonuna kadar mücadele edeceğiz" dedi. AK Parti'nin yeni bir metin üzerinde çalıştığını da belirten Ünal, çalışmanın yakın bir zamanda kamuoyuyla paylaşılacağını kaydetti.

<p><strong>ABD Başkanı Joe Biden'ın bugün Afganistan'dan asker çekme konusunda yapacağı konuşmanın d

ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi sembolik mi?

Kartal sahilinde görülen deniz salyası endişe yarattı

Türk ve İslam Eserleri Müzesi koleksiyonundan 150 eser beğeniye sunulacak

Irak'ın başkenti Bağdat'ta patlama: 1 ölü, 12 yaralı