• $7,4433
  • €8,97
  • 411.058
  • 1533.84
25 Aralık 2020 Cuma 13:46 | Son Güncelleme:

Moderna Kovid-19 aşısının yan etkisi ortaya çıktı: Kozmetik yüz dolgulu kişiler tehlikede

Moderna Kovid-19 aşısının yan etkisi ortaya çıktı: Kozmetik yüz dolgulu kişiler tehlikede

Avrupa Birliği ve ABD'de acil kullanım yetkisi alan ikiliden Biontech-Pfizer aşısı, alerjik kişilerde reaksiyona neden olurken, Moderna aşısı da kozmetik yüz dolguları karşısında yan etki gösteriyor. ABD'nin Gıda İlaç Dairesi, kozmetik yüz dolgusu yaptırmış kişilerin Moderna aşısı olduklarında şişme ve iltihaplanmayla karşılaşabileceği uyarısında bulundu.

ABD'nin Gıda İlaç Dairesi (FDA) Danışma Komisyonu, Moderna aşısının klinik deneylerine katılanlar içinden botoks gibi kozmetik yüz dolgusu yaptırmış kişilerde şişme ve iltihaplanma gibi yan etkiler görüldüğünü bildirdi.

Sputnik'in ABC7'den aktardığı habere göre, bir cildiyeci, bu durumu bağışıklık sisteminin tepki göstermesi olarak yorumladı.

Kaliforniyalı dermatoloji uzmanı Dr. Shirley Chi, "Aşı yaptırdığınızda iltihaplanmaya neden olan bağışıklık sisteminiz hızlanır, zaten aşıdan böyle bir etki göstermesi beklenir" dedi.

Akılalmaz olay! Kovid-19 tedavisinden sonra aksanı değişti

"Vücutta doğal yollardan oluşmayan maddeyle karşılaşan belli bölgelerin bağışıklık tepkisi vermesi mantıklıdır" diye ekleyen Dr. Chi, tıbbi personel tarafından kolaylıkla tedavi edilebilen yan etkiler yüzünden insanların aşı olmaktan kaçınmaması gerektiğini söyledi.

Şişme ve iltihaplanma görülen bölgelerin hepsinde kozmetik dolgu olduğunu belirten dermatolog, "Birkaç hastaya aşıdan 6 ay önce yanak dolgusu ve bir hastaya aşıdan 2 gün sonra dudak dolgusu yapıldı. Hepsi steroid ve anti-histaminlerle tedavi edilerek her türlü reaksiyonlarından kurtuldu" bilgisini paylaştı.

FDA, 12 Aralık'ta BioNTech-Pfizer, 19 Aralık'ta Moderna aşısına onay vermişti. Her ikisi de mRNA denilen yeni bir biyoteknolojiye dayanıyor. Acilen piyasaya sürülmeleri için klinik deneylerden geçirilenlerin sayısı kısıtlı kaldığından ne kadar güvenli olduklarıyla ilgili soru işaretleri tamamen ortadan kalkmayan iki aşının etkililik oranları uzmanlar tarafından beklentilerin çok ötesinde bulundu. 

İtalya düzensiz göçmenler dahil herkesi aşılayacak

Koronavirüs için korkutan uyarı: "Virüsün canlı kalma süresi 10 kat arttı"


Haberin Özeti

Avrupa Birliği ve ABD'de acil kullanım yetkisi alan iki koronavirüs aşısından Biontech-Pfizer aşısı, alerjik kişilerde reaksiyona neden olurken; Moderna aşısı da kozmetik yüz dolguları karşısında yan etki gösteriyor.

DETAY
• Moderna aşısının klinik deneylerine katılanlar arasında botoks gibi kozmetik yüz dolgusu yaptırmış kişilerde şişme ve iltihaplanma gibi yan etkiler görüldü.
<p>İyi Parti'den ayrılan Bağımsız Milletvekili İsmail Koncuk ile Meclis'te basın toplantısı düzenley

İhraç edilip geri dönmüştü: Ümit Özdağ İYİ Parti'den istifa etti

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi

Çok yüksek riskli kategorisindeki Konya'da, polis denetimlerini sıklaştırdı

Yerli firma tozu milli zırha dönüştürüyor