İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0795
  • 5.0103
  • 175.26
  • 110.932
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Ülkemizin geleceği için oyuna gelmeyelim

Şarkıcı Burak Kut, AKŞAM'a çarpıcı açıklamalarda bulundu: Asker ve polislerimiz için her zaman elimden gelen yapıyorum. Stratejik konumundan dolayı ülkemiz üzerinde çok oyunlar oynanıyor, birbirimizi ayrıştırmadan yaşamalıyız...

x

TUBA KALÇIK

Şöhret olduğumda her şey çok güzeldi.  'Kullanılıyor muyum?’ psikolojisine kapılıp,  'çevremdekiler şöhretim için mi yanımda' acaba sorusunu sordum kendime...

Tarkan starlığını korudu

"Büyük yıldızların olduğu dönemde çıkış yaptım" diyen Burak Kut: Tarkan çok çalışkan, müziğini adım adım yukarıya taşıdı.

Sizin döneminizde ise Tarkan, Kenan Doğulu, Mustafa Sandal gibi birçok yıldız isim çıkmıştı. Böyle güçlü isimlerle yarışmak zor olsa gerek… 

Büyük yıldızların olduğu bir dönemdi. Her birimizin de ayrı dinleyici kitlesi vardı. Biz rekabet ederdik ama arkadaştık da aynı zamanda. Şarkılarımızı önce birbirimize dinletirdik. Birbirimizin konserlerine giderdik. Aramızda tatlı rekabetler oluyordu. Kenan Doğulu benim yakın arkadaşım zaten. Mustafa’yla da çok şey paylaştık. 
şöhretten sıkılmıştım

Tarkan çok çalışkan ve istikrarlı. Müziğini adım adım yukarıya taşıdı ve starlığını korudu. Ben mesela aşırı şöhretten çok sıkılmıştım. Hayatımı yaşanılmaz hale getirdi ve kendimi geri çektim. En popüler dönemimde askere gittim. 

Polislerimize moral ziyaretinde bulundunuz. Sosyal medya hesabınızdan da ülke sevginizi anlatan paylaşımlarda bulunan bir isimsiniz… 

Toplumsal olarak bir arada olmamız gereken zamanlar olduğu için kalbimden geçenleri paylaştım. Vatanımızı canı pahasına koruyan asker ve polislerimiz için her zaman elimden gelen yapıyorum. Vatanımı çok seviyorum. Bugüne kadar polis ve askerimiz için birçok moral konseri de verdim. Ülkemiz çok özel bir coğrafyada yer alıyor. Stratejik konumundan dolayı ülkemiz üzerinde çok oyunlar oynanıyor. Toplum olarak oynanan bu oyunlara karşı uyanık olmak zorundayız. Ülkemizin geleceği için kimsenin oyununa gelmeden birbirimizi ayrıştırmadan, birlik ve beraberlik içinde yaşamalıyız. 

BÜYÜK ADALETSİZLİK

Paylaşımlarınızdan birinde ülkemizdeki terör saldırılarını gerçekleştirenlerin maşa olarak kullandığına dikkat çekmiştiniz. Sizce bu saldırıların arkasında kim ya da kimler var? 

Ben bu konuda uzman değilim ama izlediğim belgeseller, okuduğum kitaplar bende böyle bir fikir oluşturdu. Bir anlamda aydınlanma yaşadım. Özellikle ‘Zamanın Ruhu’ belgesi İngiltere ve Amerika’daki bazı büyük ailelerin dünya düzenindeki etkisini ortaya koyarak çarpıcı bilgiler veriyor. Dünya kaynaklarının da büyük bir bölümünü kullanan bu küçük zümre, daha çok kazanmak, hâkimiyet alanını genişletmek için gerek yaşadığımız coğrafyada gerekse de dünyanın diğer bölgelerinde savaş, silah, enerji ekseninde çeşitli oyunlar oynuyor. Bu da içinde bulunduğumuz çağda insanlık açısından büyük bir dengesizliğe ve adaletsizliğe yol açıyor. 

Müzikte geride bıraktığınız 24 yılı siz nasıl özetliyorsunuz? 

Dolu dolu geçirdim. Müzik dünyasına çok hızlı bir giriş yaptım. Albümlerim ve projelerimle yakaladığım başarının altını doldurmaya çalıştım. Müzikallerde de yer aldım, senfoni orkestrasıyla da sahne aldım. Özellikle kariyerimin başındaki yıllarda çok yoğun bir konser programım oluyordu. Kendimi tekrarlamamaya, dinleyicilerimin karşısına hep yeni işlerle çıkmak için uğraştım. Müziği misyon olarak gördüm her zaman. Müzik sayesinde büyük kitlelere ulaşabildim. Onların sevgisine nail oldum. Bu sevgide insana güç veriyor. Bu güç ile de sevenlerimin bana kazandırdığı her şeyi ödeyebilmek için birçok farklı sosyal sorumluluk projesinin destekçisi olup  onlar adına farkındalık yaratmak dertlerine derman olmaya çalıştım ve çalışıyorum.

Albümleri, oyunculuğu ve projeleriyle adından sıkça söz ettiren ünlü popçu Burak Kut, ülke gündeminden hakkında merak edilenlere kadar her şeyi AKŞAM'a anlattı.

Hayatı kendimezindan etmiştim

En popüler döneminizde kendinizi geri çekmeniz büyük cesaret... 

Bu tercih meselesi. Egomu terbiye etmek istedim. Şöhretin gelip geçici bir şey olduğunun bilincindeydim her zaman. Zaman geçtikçe kendinizi para makinesi gibi, yarış atı gibi hissediyorsunuz. Hakkımda çıkan olumsuz haberlerden çok etkileniyordum. Hayatı kendime zindan ediyordum. Bu psikolojiyle başa çıkabilmek için de içime döndüm, egomu terbiye etmek için kitaplar okudum. Ve en çok para kazandığım, popüler dönemimde ani bir kararla askere gittim. 

Kendilerini sanata adamış tüm müzik emekçilerinesaygım sonsuzdur. 

İlahileri kalpten hissedip okudum

Senfoni eşliğinde ilahiler okudunuz. Nasıl bir deneyim oldu? 

Senfoni orkestralarıyla çalışmak benim için çok kıymetlidir. Ülkemizin çeşitli devlet ve özel orkestralarıyla çalışma, opera müzikal eserlerin tenor partilerini seslendirme şansım oldu. Oradaki disiplin ve kültür beni çok etkiliyor. Senfonik projelerde kendimi zirvede hissediyorum. Senfoni eşliğinde ilahiler okuduğum projeyi Çukurova Üniversitesi Orkestrası’yla birlikte yaptık. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde de ilahiler okudum. Sahnede hissederek, yaşayarak seslendiririm.

Sadece kendimin seslendirebileceği şarkılar ürettiğim de oluyor.

Müziğin çok yönlü olması önemli

Yeni bir albüm hazırlığınız var. Nasıl gidiyor çalışmalarınız? 

Albüm çalışmam var. Biriktirdiğim şarkılarım var. Ürettiğim bu şarkıları eliyorum albüm için. Müziğin çok yönlü olması benim için çok önemli. Daha az akorun olduğu, ritmin daha öne çıktığı popüler müzik yaparken zaman zaman sıkıntı da yaşıyorum aslında.  Okunması zor şarkılarım da var ürettiklerim arasında. Sadece kendimin seslendirebileceği. Şimdi de güvendiğim arkadaşlarıma da danışarak albüm için şarkı listesi oluşturuyorum. İnşallah bayramdan sonra da çıkarmayı düşünüyorum. 

Şarkılar artık çok ticarileşti

Şimdi kalıcı şarkılar neden daha az çıkıyor peki? 

Bu konuda tepeden bakan akıl satan biri gibi yorum yapmak istemem lakin şarkıların ticarileştiğini düşünüyorum. Bunun yanı sıra, müzisyenliğin de içinin boşaldığını görüyorum. Müzik sektöründe çeşitlilik de azaldı. Birçok yeni isim katılıyor müzik piyasasına, seçeneklerde çoğalıyor haliyle fakat çoğu kişi aynı şarkıyı söyler gibi.. Birbirine benzeyen, kendini tekrar eden bir tekdüzelik var böylelikle aradan sıyrılmak ve hakkıyla zirveyi kazanıp yıldızlaşmak da kolay olmuyor.

Farklı tarzlarda bestelerim var

Bestelerinizi paylaştığınız isimler oldu mu? Yoksa sadece kendiniz için mi yapıyorsunuz? 

Şarkılarımı daha çok kendim için üretiyorum. İzinli izinsiz eserleri yorumlayanlar da oluyor. Arşivimde ortaya çıkarmadığım, biriktirdiğim, pop ve farklı tarzlarda bestelerimde mevcut. Bestecilik konusunda kapılarımı açacağım. Aslında yepyeni yüksek potansiyeli olan genç seslerle yeni şarkılarımdan oluşan birkaç proje yapmaya niyetim var. Kızım doğduğunda kurduğum Aden müzik çatısı altında yeni isimlere destek olacağım.

Çıkış yaptığımda ilkleri yaşadım

Türk popuna iz bırakan şarkılar yapıldı. Sizce bu neye bağlıyorsunuz? 

Aşkla yapılıyordu şarkılar. O dönemdeki müzisyenlerin hepsi eğitimliydi her şeyden önce. Çıkış yaptığım yıllarda müzikte de birçok ilk yaşandı. Teknolojinin müziğe yansımasıyla birlikte stüdyo çalışmalarında da çok önemli değişimler yaşanmıştı. Bu değişimde bizi çok heyecanlandırıyordu. İşimizi çok severek yapıyorduk ve müziği yaşamımızın merkezine koymuştuk. Bu açıdan çok idealist davranıyorduk. Müziğe olan aşkımız ve şevkimiz de şarkılarımıza yansıyordu.

 

 

Milli Savunma Eski Bakanı Ercan Vuralhan´ın öldürülme anına ilişkin güvenlik kamerası görüntüleri or

Eski bakan Vuralhan´ın vurulma görüntüleri ortaya çıktı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Doğalgaz yerli ünite ile çıkartılacak

Ananas kabuğunun faydaları nelerdir?

En Çok Okunanlar