İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.8228
  • 5.6534
  • 200.26
  • 102.466
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Diyarbakır’da zihniyet değişimi süreci gördük

Kemal Burkay: “Diyarbakır buluşması ile Kürtlerle devlet arasındaki buzların erimesi sürecine şahit olduk. Karşılıklı daha iyi duyguların oluşması hem Türkler hem de Kürtler bakımından bir zihniyet değişimi anlamına geliyor. ”

x

Şenay YILDIZ
senay.yildiz@aksam.com.tr

Satır arası…
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin yanına sevilen sanatçı Şivan Perwer’i de alarak cumartesi günü Başbakan Erdoğan’la birlikte Diyarbakır’a gitmesi hem Türkiye hem de Irak’taki Kürtler arasında heyecana yol açtı. Ancak Barzani’nin Erdoğan’la beraber kente gelişi seçimlerin yaklaştığı bir süreçte BDP kanadında hissedilir bir hoşnutsuzluğa yol açtı. BDP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise Başbakan Erdoğan ve Mesud Barzani’yi kentinde ağırlamaktan memnun olduğunu belirterek, ev sahipliği yaptı. Mesud Barzani Türkiyeli Kürtler için nasıl bir ağırlığa sahip? Öcalan ve Barzani kafalarda birbirine rakip iki lider mi? Barzani’nin Başbakan Erdoğan’la bölgeye gidişi yerel seçimler öncesi nasıl bir etki yapar? Çözüm süreci bağlamında bu ziyaret ne anlam taşıyor? Günlerdir tartışılan bu soruları uzun yıllar sonra Türkiye’ye dönen bir diğer isme, Kemal Burkay’a sordum. HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay dün Barzani ve Perwer’le Diyarbakır’da bir araya gelen isimlerdendi.

- Mesud Barzani’nin Başbakan Erdoğan’la beraber Diyarbakır’da yaptığı açıklamaları nasıl yorumladınız? 
Kendisi çözüm ve barış sürecine başından beri destek verdiği için söyledikleri sürpriz değildi, gayet olumlu buldum verdiği mesajları. 

- Çözüm sürecine ilişkin verdiği mesajlar Kandil üzerinde nasıl etki yapar? 
Kandil’le ters düşmesi için bir neden yok eğer onların da istediği çözümse, sorunların diyalog yoluyla çözümü ise gerçekten... Bu ziyaret Kürt halkının barış sürecine destek verdiğini ve barışçıl yöntemlerle çözümden yana olduğunu gösterdi. Kandil’dekiler de bu atmosferi göz önüne almalılar. 

CESUR PROJELER GEREK

- Kürsüde verilen mesajlar ve fotoğraflara bakınca “Bölgede Barzani-Erdoğan ittifakı kuruluyor” değerlendirmeleri yapılmaya başlandı. Öyle mi? 
Bir dereceye kadar. Böyle diyorum, çünkü çözüm süreci ve barış atılacak adımlara bağlı. Barzani ile dayanışma, ekonomik ilişkilerin gelişmesi önemli ama tabii Türkiye’deki Kürt sorunu çözmek için tek başına yeterli değil. Beklendiği gibi demokratik bir anayasa yapılamaz, Kürtlerin temel hakları tanımazsa kamuoyuna verilen iyi niyetli ifadelerin tek başına anlamı olmaz. Devletin, hükümetin Kürt sorunun çözümü konusunda attığı adımlar yeterli değil. Bu konuda cesur projelere ihtiyaç var. 

- Gerçi Başbakan “Dağdan inişler olacak, cezaevleri boşalacak” diye önemli bir çıkış da yaptı konuşmasında... 
Evet, bu çözüm süreciyle beraber olacak. Bu olmadığı zaman Kürt sorunu çözülmüş olmaz. PKK tümden silah bıraksa da, yurt dışındakiler dönse de, içeridekiler çıksa da Kürtlerin temel haklarının tanınması önemli. Bence Türkiye bu noktaya geldi. Türkiye eskiden Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ni tanıyabilir miydi? Düşünün ki Irak’ın resmen federal Kürdistan diye tanıdığı bölgeyi Türkiye tanımıyor! Eskiden Kuzey Irak deyip duruyorduk, Erdoğan şimdi adıyla hitap ediyor. Bu Türkiye’nin resmi tavrının değiştiğine işaret ediyor. Ama tüm bunlar çok önemli bir düğümün çözülmesiyle tamamlanır, o da Kürtlerin temel haklarının tanınması, demokratik bir anayasa yapılması, âdem-i merkeziyetçi bir sisteme geçilmesi ve anadilde eğitim. Bu adımlar da atıldığı zaman gerçek anlamda bir Kürt-Türk barışı yaşanır. 

DEVLETLE BUZLAR EDİYOR

- Tanımladığınız bu barışa yaklaşıyoruz diye hissediyor musunuz peki? 
Olumlu buluyorum. Çünkü öyle şeyler oluyor ki, artık bundan dönmek zordur. Bence bu son Diyarbakır buluşması ile Kürtlerle devlet arasındaki buzların erimesi sürecine şahitlik ediyoruz. Karşılıklı daha iyi duyguların oluşması her iki taraf bakımından da zihniyet değişimi anlamına geliyor. Bu zihniyet değişimi olmadan barış zaten mümkün olmaz. Yani giderek ortak bir dil oluşuyor, bir tarafta devleti temsil eden Başbakan, bir yanda Kürdistan Yönetimi’nin Başkanı, Şivan Perwer-Leyla Zana gibi önemli figürlerin protokole girmesi, Kürdistan ifadesinin kullanılması Kürtlerle devlet arasındaki buzların erimesi bakımından önemli ama her şey olup bitmiş gibi de bakmamak lazım. Daha barış     için atılacak az önce saydığım pek çok adım var.

GERİLİMİN NEDENİ ROJAVA

Başbakan siyaset adamı, tabii ki yaklaşan seçimlerin hesabını da yapar ama bu görüşmeyi sadece seçim yatırımı yorumlamak haksızlık olur. BDP ile Barzani arasında yaşanan bu limoni durumun ardında Rojava’da Suriye Kürtlerinin durumu konusundaki görüş ayrılığı da var.

BARZANİ ÇOCUK DEĞİL

- Öcalan’ın çözüm süreciyle ilgili son açıklaması “Sırat köprüsündeyiz” şeklinde. PKK ile KDP arasındaki bölgesel gerilimlerin hemen ardından Barzani’nin Diyarbakır’a gelmesiyle PKK’ya mesaj mı veriliyor? 
Hükümet Mesud Barzani’nin nüfuzundan yararlanmak isteyebilir, bu AK Parti için de Erdoğan için de doğal bir şeydir ama herkesin kendi hesapları var. Barzani de çocuk değil. Onun da hem yönettiği bölgeye bölge hem de temsil ettiği Kürtlere ilişkin çıkarları var. Mesud Barzani “PKK’ya ya da Öcalan’a karşı güçlü olayım” diye Türk devletinin hizmetine girecek bir adam değil. Onun için “Erdoğan onu PKK’ya karşı kullanıyor” demesin kimse. 

KÜRT HAREKETİ ÇOK RENKLİ

- Hükümet “Öcalan’a karşı Barzani liderliğini kullanıyor” diye eleştirenler var. Barzani Türkiye’deki Kürtler açısından nasıl bir etkinliğe sahip? 
Barzani hareketi Türkiye’de her zaman ilgiyle izlendi. Hem baba Mustafa Barzani’ye hem de Mesud Barzani’ye sevgi ve sempati duyuldu. Ama Türkiye’deki Kürtler Barzani’yi buranın lideri olarak görmüyorlar. Bütün Türkiye Kürtleri de Öcalan’ı lider olarak görmüyor, biz görmüyoruz mesela. Öcalan PKK’nin lideridir. Kürt hareketi ise çok renklidir. Ayrıca İran, Irak, Suriye ve Türkiye’deki koşullar farklıdır. Dolayısıyla Türkiye’deki Kürt hareketine yön verecek olanlar bu ülkenin partileri ve liderleridir. 

PKK 'EMRİNDE DEĞİL' DİYE ŞİVAN'I İSTEMEDİ

- Uzun süre ülkesine dönememiş bir insan olarak 37 yıl sonra Şivan Perwer’in Diyarbakır’a geleceğini duyunca ne hissettiniz? 
Memnun oldum. Şivan Perwer’in gelmek istediğini Stockholm’de yaptığımız bir görüşmeden dolayı zaten biliyordum ama PKK tepki gösterdi onun dönmek istediğini duyunca. 

- Evet, hâlâ tepkileri sürüyor gibi... 
Şivan eğer istedikleri gibi PKK’ya övgüler dizseydi herhalde “Gel” derlerdi ama öyle yapmadı. Şivan bağımsız bir sanatçı, herhangi bir partinin adamı olmadı. PKK’nın başından beri hastalığıdır, kendisinin dışında hiçbir ses, örgüt istemiyor. Kürt kesiminde sanatçı olacaksa onların hizmetinde; politikacı olacaksa birebir onların hizmetinde olacak. Bunun demokrasiyle, hakla, özgürlükle ilgisi var mı? Benim için de böyle tavırları oldu. Şimdi diyorlar ki beni de AK Parti getirmiş ve Kürtler buna tepkiliymiş. Radikal’den Ezgi Başaran yazmış böyle. Bana tepkili olsalar Türkiye’ye ilk döndüğümde havalimanında izdiham olur muydu? 

BENİ AK PARTİ GETİRMEDİ 

- Yanlış mı hatırlıyorum, sizi AK Parti Türkiye’ye davet etmedi mi? 
Ben gelmeden önce Başbakan Erdoğan ve Beşir Atalay benim dönüş yapmamın önünde yasal engel olmadığını söyledi. Ama ben onlar dedi diye dönmedim. Ne zaman ki hakkımda devam eden dava düştü, ondan sonra kendi irademle döndüm. Beni AK Parti Türkiye’ye getirmedi ama hükümetin bu tavrı da olumludur. Şimdi Şivan için de aynı şey yapılıyor… Şivan da ben de görüşleri belli olan insanlarız. “AK Parti’nin kendi Kürtlerini yaratması oyununa dâhil olmak” gibi ifadeleri ayıplıyorum. Şivan Perwer Kürt halkının haklı mücadelesinde büyük katkıları olan bir sanatçı. 37 yıl sonra ülkesine döndü, onu bağrımıza basmamız lazım.

Şivan Perwer cumartesi günü Diyarbakır’da İbrahim Tatlıses’le düet yapmıştı.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
CHP´den aday gösterilmeyen ve önceki gün yurt dışına çıkmaya çalışan ancak, yurt dışına çıkış yasağı

Eren Erdem´den bomba Kılıçdaroğlu itirafı!

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

'Bayrama kadar 860 milyon lira destek vereceğiz'

Dünya Kupası'na katılan 32 takımın kadroları

En Çok Okunanlar