• $8,2751
  • €10,02
  • 483.12
  • 1427.73
29 Nisan 2021 Perşembe 18:37 | Son Güncelleme:

Peygamberler yol gösterir, uyarıcıdır

Peygamberler yol gösterir, uyarıcıdır

Peygamberler, insanlara topluluk halinde yaşamayı öğretir. Toplumdaki fesadı, düşmanlığı ve her türlü kötülüğü ortadan kaldırmaya çalışan peygamberler, insanlığın gelişmesine katkı sağlamıştır.

Peygamberler, sanat, ziraat, ticaret ve çeşitli meslekleri topluma öğreterek medeniyete, kültüre ve toplumsal gelişmeye katkıda bulunmuşlardır. Ümmetlerini iki cihanda da mutlu kılmaya çaba göstermişlerdir. İnsanların gerçek birer yol gösterici olan peygamberlere her zaman ihtiyacı oldu. Yüce Allah, insanların bu ihtiyacını gidermek için peygamberler gönderdi. Eğer peygamberler gönderilmemiş olsaydı insanlar, hangi şeylerin faydalı, hangi şeylerin zararlı olup olmayacağını uzun süre düşünüp tartışmak zorunda kalacak, hiçbir zaman gerçeği tam olarak öğrenemeyecek ve herkes aynı doğru üzerinde birleşemeyecekti.

DOĞRU YOLU GÖSTERİR

Nitekim Yüce Rabbimiz, Peygamber Efendimize hitaben şöyle buyurmuştur: "Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik."

"Peygamberler insanlara cennetin yolunu gösterirler. Onlar, hesap gününde insanların yaptıklarından hesaba çekilmeden önce dünya hayatında insanları cennetle müjdeleyip cehennem azabıyla ikaz ederler. Kur'an'da şöyle buyrulur: "Biz müjdeleyici ve sakındırıcı olarak peygamberler gönderdik ki artık peygamberlerden sonra insanların, Allah'a karşı bir bahaneleri olmasın. Peygamberler kalplere şifa veren bir doktor ve insanları eğiten bir terbiyecidirler. Günaha alışma, isyan, ümitsizlik, gaflet gibi manevi hastalıklardan insanların nasıl kurtulacağını ve nasıl güzel ahlak sahibi olacağını ancak onlar öğretirler. Nitekim Peygamber Efendimiz "Ben ancak güzel ahlâkı tamamlamak için gönderildim" buyurmuştur."

<p> Zeytinburnu'nda, daha önce boşaltılan 5 katlı bina çöktü. Alınan bilgiye göre, Sümer Mahallesi'n

Zeytinburnu'ndaki binanın çökme anı saniye saniye kaydedildi

Yusufeli Barajı gövde inşaatında sona gelindi

Kahramanmaraş'ta heyelan sonrası oluşan Turkuaz Göl, turizme kazandırılacak

Mudanya Yat Limanı deniz salyasıyla kaplandı