• $ 6,8223
  • € 7,5691
  • 379.237
  • 105520
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
18 Mayıs 2019 Cumartesi 08:00 | Son Güncelleme:

Oruçla namaz bir bütündür

Ramazan’da İslâm’ın iki temel hükmü namaz ve oruç bütünleşir. Oruçlu midelerle kılınan namazlar, müminlere Tevhid’in hakikatini çok daha iyi kavratır ve yaşatır. 

Namaz, İslâm’ın olmazsa olmazıdır. Kur’ân’da çok sayıda âyette önce namaz, sonra zekât emredilir. Oruçla açlığın tadını alanların yufkalaşan yürekleri, zekât ve infak bilincini bir başka türlü yaşar. Oruçlu bedenlerle ikame edilen namaz, mümini miraca taşır. İslam tarihçileri, Peygamberimizin (sas) İslâm’ı kabul edenlere ilk öğrettiği ibadetin namaz olduğunu aktarırlar. Mekke’nin Fethi ve Taif Kuşatması’ndan sonra İslâm’a girmek üzere Medine’ye bir heyet gönderen Sakif Kabilesi’nin ön şart olarak ileri sürdüğü, “Zekât/öşür vermeyelim, cihada gelmeyelim, başkanımızı kendimiz seçelim.” tekliflerine “olabilir” diyen Peygamberimizin (sas), “namaz kılmayalım” teklifine verdiği şu cevap, namazın İslâm’daki olmazsa olmazlığını apaçık ortaya koyar: “İşte bu olmaz. Zira rükûsuz/namazsız dinde hayır yoktur. Oruç ve zekât hicretin ikinci yılında farz oldu. Hacc ise en son farz olan ibadet. Hatta içki yasağı ve tesettür emri de hicretin dördüncü yılında geldi. İşte namazın sırrı burada saklı… 

Allah rızası için 

Mümin namaza “Allah rızası için” başlar. Niyeti kalple yapmak esastır; dilde kalan sözler, gerçek niyet olamaz. Ellerini omuz hizasına kaldırıp “Allâhu ekber” diyen müminin, artık dünyayı, dünyevi düşünce ve kaygıları elinin tersiyle geriye atmış, kalbini de yüce Allah’a bağlamış olması gerekir. Namaz en faziletli ve kapsamlı ibadettir: Allah’ı tesbih ve tekbir etme, hamd, şükür, tevbe, istiğfar, O’ndan yardım dileme, duâ, niyaz, yalvarma, zikir.... hepsi namazın içinde yer alırlar. Namazı cemaatle eda etmek için camiye ve cemaate gidildiği zaman ise birçok mükafatlar vardır. Bir hadiste Peygamberimiz şöyle buyurmaktadır: “Bir kimse evinde güzelce temizlenir, sonra Allah’ın farzlarından bir farzı yerine getirmek için Allah’ın evlerinden birine giderse, attığı adımlardan her biri bir günahı silip yok eder; diğer adımı da onu bir derece yükseltir.” 

200 bini aşkın kişi cuma namazı kıldı 

İsrail’in çıkardığı zorluklara rağmen 200 bini aşkın Filistinli, Ramazan ayının ikinci cuma namazını Mescid-i Aksa’da eda etti. 

ABDESTLE DİRİLİŞ ZAMANI

Namaz, beş vakit olarak farz kılınmıştır (Nisâ 4/103; Yunus 10/114; Rûm 30/17-18; İsrâ 17/78). Günlük hayatın hızlı koşusu içinde Allah’ı, ahireti, ölümü, görev ve sorumluluklarını unutan insan, günde beş kez kendini Allah’ın huzuruna çıkmaya çağıran ezanla kulluğunu hatırlar ve dirilir. Diriliş süreci ise abdestle başlar… Abdestle mümin Kâbe’ye yönelir; kalbini, duygu ve düşüncelerini Allah’a odaklar.  


Antalya'da trafikte 'sosyal mesafesiz' kavga

Antalya'da trafikte 'sosyal mesafesiz' kavga

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Fransızların 'rokfor' peynirine rakip Divle obruk peyniri mağaraya bırakıldı

İnsanların yaklaşmaya korktuğu lanetli yerler