• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
26 Nisan 2021 Pazartesi 01:28 | Son Güncelleme:

‘Oku'dan sonra ilk emir temiz olmaktır

‘Oku'dan sonra ilk emir temiz olmaktır

Temizlik imanın ilk şartlarındandır. İslam'da temizlik imanla birebir ilişkilidir. Kur'an-ı Kerim'de “Çok tövbe edenlerle çok temiz olanları Allah'ın (C.C) sevdiği” zikredilmiştir.

İslam'da temizlik imanla birebir ilişkilidir. İlk emir "Oku"dan sonra yüce Allah'ın biz kullara emirleri temizlik hakkında olmuştur. Dinimizde temizlik itikat, ahlak ve ibadetle sık sıkıya bağlıdır. Peygamberimiz (S.A.V) "Temizlik imandandır" diyerek temizliğin imanın gereği olduğunu belirtmiştir. İslam'da ibadet ancak temizlikle mümkündür. Abdestsiz, gusülsüz, bedende ve elbisede pislik olduğu halde Yüce Allah'ın (C.C) huzurunda namaz kılınmaz, oruç tutulmaz. Dilimizi kötü sözlerden arındırmakla, uzuvlarımızı da kötü işlerden uzak tutmakla ahlaken de temiz kalmış oluruz. Temizlik konusunda bir Müslüman'ın dikkat etmesi gerekenler beden ve çevresinin temizliğidir.

TEMİZ OLANLAR ÖVÜLÜR

İslam'ın özünde maddi ve manevi temizlik vardır. Rabbimiz bizlere en önce temizliği emretmiştir. Temizlenenler Kur'an'da övülmüştür. Peygamberimizin en çok üzerinde durduğu, titizlik gösterdiği konulardan biri temizliktir. Hz. Peygamber, uygulamaya ilişkin de birçok buyruklar vermiştir: "Kim, Allah'ın evinin bereketini artırmasını istiyorsa, yemekten önce ve sonra ellerini yıkasın." "Uykudan uyandığınızda ellerinizi yıkamadıkça bir kaba daldırmayın." "Misvak (bir çeşit diş fırçası) kullanın, misvak ağzı temizler." "Saçı olan saçına baksın, temizlesin, tarasın." "Her Müslüman'ın haftada en az bir defa bütün bedenini yıkaması Allah'ın onun üzerindeki hakkıdır." bu buyruklara örnektir.

Kur'an-ı Kerim'de "Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayınız" ikazı çevreyi yaşanmaz hale sokanlar kadar buna mani olmayanlar için de geçerlidir.

<h3><strong>Haftanın magazin başlıklarını Akşam Gazetesi Magazin Müdürü Barış Kocaoğlu ve Eda Cabul

Kerem Bursin kafelere gidenlere 'salak' dedi, Maldivler'e gitti!

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı, füze atışlarına hazır

İzmir'de denizin yüzeyini 'deniz marulu' kapladı

Halk pazarları Covid-19 tedbirleriyle açıldı