• $8,3571
  • €10,2156
  • 501.912
  • 1459.57
01 Mayıs 2021 Cumartesi 23:35 | Son Güncelleme:

Kalbi temiz tutmak her işi yoluna koyar

Kalbi temiz tutmak her işi yoluna koyar

Kuran'a göre kalbi temiz olan insan, Allah'a iman eden, emir ve yasaklarına harfiyen uyan, O'na teslim olmuş insandır. Kalp temizliği günahlardan arındırır, işleri yoluna koyar ve toplumu birleştirir.

İnsanı Allah'ın rızasına, sevgisine kavuşturan yol kalbdir. İnsanı yaradandan uzaklaştıran şeylerin en zararlısı, dünya sevgisi yüzünden kalbin kararmasıdır. Bu sevgi, kötü arkadaşlardan ve lüzumsuz ve zararlı şeyler seyretmekten hâsıl olur. Kalp sevgi yeridir. Sevgi bulunmayan kalp ölmüş demektir. Kalp, İslamiyet'in emir ve yasaklarına uymalıdır. Kalbi uyanık olmayanın, Allah'ın varlığını, büyüklüğünü ve cennet nimetlerini ve cehennem ateşinin şiddetini hatırlamayanın, düşünmeyenin bedeninin İslamiyet'e uyması güç olur. Bedenin İslamiyet'e severek ve kolay uyması için, kalbin temiz olması gerekir. Kalbin temiz ve nefsin uysal olduğunun alameti, bedenin İslamiyet'e seve seve uymasıdır.

NAMAZ ARINDIRIR

Namaz kılmak ise kalbi temizler. Günahların affedilmesine sebep olur. Fakat, dünya çıkarlarını düşünerek kılınan namaz, şartlarına uygun olup, sahih olsa bile, dünyada ve ahirette faydası olmaz. Namaz kılarken, Allah'ın büyüklüğünü, O'nun emirlerini yapmayı düşünmek lazımdır. Ancak, böyle kılınan namaz, kalbi temizler, insanı kötülük yapmaktan korur. Bazı kimseler kalp temizliğini sadece insanlar hakkında bir kötülük düşünmemek yahut yardımsever olmak gibi çok basit manada anlar. Bununla da kalmayıp insanlara iyi davranmakla, Allah'a ibadet mükellefiyetinden kurtulduklarını zannederler. Oysa ki kalbi kim yaratmışsa, onun temizlik hükmünü de ancak O verir. Bunun için bir insanın kendini "temize çıkarması" yetmez. Kuran'a göre kalbi temiz olan insan, Allah'a iman eden, Allah'ın emir ve yasaklarına harfiyen uyan, O'na teslim olmuş insandır.

Ziraat Türkiye Kupası sahibini buluyor. Fraport  TAV Antalyaspor ile Beşiktaş, İzmir'de karşı karşıy

Antalyaspor-Beşiktaş Maç Önü

İstanbul'da kısıtlama öncesi trafik yoğunluğu yaşandı

Rus donanmasına ait savaş gemisi İstanbul Boğazı'ndan geçti

İsrail polisi Kudüs'teki Şam Kapısı'nda Filistinlilere saldırdı