• $8,5135
  • €10,2882
  • 498.459
  • 1441.33
26 Nisan 2021 Pazartesi 18:53 | Son Güncelleme:

İsraf verilen nimete nankörlük etmektir

İsraf verilen nimete nankörlük etmektir

Dinimize göre israf haramdır. Cenâb-ı Allah “Ey Âdemoğulları! Her namaz kılacağınızda güzelce giyinin, yiyin için fakat israf etmeyin. Çünkü Allah israf edenleri sevmez” buyurmuştur.

İsraf, sahip olduğumuz nimet ve imkânları ölçüsüzce kullanmaktır. Peygamberimiz (s.a.v), "İsrafa kaçmadan yiyiniz, içiniz ve sadaka veriniz" hadisiyle tüketimin de bir ahlakı olduğunu dile getirmiştir. Medine'de sıcağın ve kıtlığın yaşandığı günlerden biriydi. Peygamberimiz (s.a.v.), Hz. Ebû Bekir ve Hz. Ömer ile birlikte sahabeden birini ziyarete gitmişti. Sahabi, bu değerli misafirlerin ziyaretinden son derece mutlu olmuştu. Bir ağacın altına oturan misafirlerine o anda elindeki en güzel nimetler olan taze hurma ve soğuk su ikram etti. Rahmet Elçisi, hurmayı yiyip suyu içtikten sonra Allah'a şükretti ve şöyle buyurdu: "Serin bir gölge, lezzetli bir hurma ve soğuk bir su... Allah'a yemin ederim ki, kıyamet günü bütün bu nimetlerden hesaba çekileceksiniz."

KIYMETİNİ BİLMELİYİZ

Peygamberimiz (s.a.v.), yokluğun kol gezdiği zamanda bile nimetlerin hesabını hatırlıyor ve hatırlatıyordu. O, darlıkta da bollukta da her bir nimetin kıymetini bilmeyi ve israftan kaçınmayı öğretiyordu. İsraf, nimetin sahibi olan Yüce Allah'ın er-Rezzâk ismine saygısızlıktır. Bu yüzdendir ki Rabbimiz, Kur'an-ı Kerim'de müminleri bize anlatırken "Onlar, harcama yaptıklarında ne israf ederler, ne de cimri davranırlar. Bu ikisi arasında bir yol tutarlar" buyurmuştur. Peygamberimiz de, "Kibre kapılmadan ve israfa kaçmadan yiyiniz, içiniz, giyininiz ve sadaka veriniz" hadisiyle tüketimin de bir ahlakı olduğunu dile getirmiştir. İsraf Allah Teâlâ'nın bahşettiği nimetlere karşı nankörlüktür.

<p>Tarihçi-Yazar Koray Şerbetçi bu hafta Kestirmeden Tarih  programında Kudüs özel bölümüyle karşını

Medeniyetlerin aynası Kudüs… Kadim şehre kim ne getirdi?

NASA Mars'ın 3 boyutlu görüntülerini yayınladı

Düştüğü dere yatağında 5 gün mahsur kaldı

Mersin sahilinde bulundu! Sahil güvenlik hemen çalışma başlattı