• $ 5,7886
  • € 6,5801
  • 261.624
  • 95.421
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Hayrabolu peynir tatlısı Ramazan sofralarını süslüyor

Tekirdağ'ın Hayrabolu ilçesine özgü peynir tatlısı, 47 yıldır değişmeyen lezzetiyle ramazan sofralarının da vazgeçilmezi oluyor.

Adını Tekirdağ'ın Hayrabolu ilçesinden alan ve 47 yıldır değişmeyen lezzetiyle sofralardaki yerini koruyan peynir tatlısının üretimi ramazanda 3 kat arttı.

İmalatçı 22 yaşındaki Salih Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hayrabolu peynir tatlısının kıvamının 47 yıl önce dedesi Salih Kaya tarafından bulunduğunu anlattı.

Babasının ilçenin isminin ön plana çıkması için "kadı göbeği" yerine "Hayrabolu peynir tatlısı" adını kullandığını belirten Kaya, işi, üçüncü kuşak olarak devam ettirdiğini söyledi. 

Her şeyin el yordamıyla yapıldığı ilk dönemlerde pişirme işleminin taş fırınlarda odun ateşinde gerçekleştirildiğini dile getiren Kaya, gelişen teknoloji ve yoğun talebi karşılamak için artık özel makineler kullandıklarını kaydetti.

Kaya, bölgede çok sevilen ve sütle yapıldığı için hafif olan Hayrabolu peynir tatlısının, çok hassas çalışmanın ürünü olduğunu vurgulayarak, "47 yılın emeği ile buradayız." dedi. 

"Ürünlerimizin hepsi doğal"
Salih Kaya, tatlının lezzetinin 47 yıldır hiç değişmediğini ifade ederek, şu bilgileri verdi: "Tatlı için sabah çiğ süt alıyoruz, bu tatlı, akşamdan kalan sütle bile yapılamaz. Sütü işledikten sonra peynir yaparız. Bu peyniri çekerek yumurta, irmik, un ve kabartma tozuyla karıştırırız. Daha sonra şeklini veririz ve fırına göndeririz. Sabah süt olarak imalathanemize giren ürün, akşam Hayrabolu peynir tatlısı olarak çıkar. Tamamen doğal ürünlerin kullandığı tatlıda katkı maddesi bulunmuyor."

Bölge halkının damak tadına hitap eden tatlının, ramazan, bayram, düğün gibi özel günlerde sofralardaki yerini aldığını aktaran Kaya, şöyle devam etti: "Yöresel bir lezzet olan tatlının namı sadece Tekirdağ ve Trakya'da değil, tüm Türkiye'de bilinir. Tatlımızı Türkiye'nin pek çok iline gönderiyoruz. Tatil için kentimize gelen gurbetçi vatandaşlarımız da dönüşte mutlaka tatlımızı alarak çalıştıkları memlekete giderler."

Ürünlerine yılın 12 ayı ilgi gösterildiğini vurgulayan Kaya, bu ramazanda da talebin 3 kat arttığını sözlerine ekledi.

(AA)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Vadi Doğa Sporları Kulübü üyeleri, bu hafta Başkale ilçesinde bulunan ve görüntüsü ile Pamukkale´

Mutlaka Gidin! Van´da Bulunan Başkale Travertenlerine Yerli Turist Akını!

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Fındığa 'kahverengi kokarca' tehdidi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları