• $8,299
  • €10,1222
  • 490.577
  • 1453.28
22 Nisan 2021 Perşembe 19:06 | Son Güncelleme:

Günahtan arınmanın yolu tövbeden geçer

Günahtan arınmanın yolu tövbeden geçer

Tövbe, işlenen günahtan vazgeçmek manasına gelir. Tövbenin belli bir zamanı yoktur. İnsanın ne zaman öleceği belli olmadığı için her fırsatta tövbe etmesi öğütlenir.

Tövbe, kulun işlediği kötülük ve günahlardan pişman olup, onları terk ederek Allah'a yönelmesi, emirlerine uymak ve yasaklarından kaçınmak suretiyle Allah'a sığınarak bağışlanmasını dilemektir. Yüce Allah, bağışlanacak müminlerin vasıflarını sıralarken şöyle buyurmaktadır: "Ve onlar bir kötülük yaptıkları, ya da nefislerine zulmettikleri zaman, Allah'ı hatırlayarak hemen günahlarının bağışlanmasını dilerler. Günahları da Allah'tan başka kim bağışlayabilir? Ve onlar, yaptıklarında bile bile ısrar etmezler." (Âl-i İmrân, 3/135) Tövbe, kulluğun Hz. Âdem'le başlayan bir göstergesidir. Günahkâr kimse vakit geçirmeden tövbeye yönelmelidir.

HER KULA FARZDIR

Günahlardan dolayı tövbe etmek farzdır. İslam âlimleri bu ve benzeri âyetlerle hadislerden hareketle tövbenin geçerli olması için gerekli şartları belirlemişlerdir. Buna göre bir tövbenin makbul olabilmesi için; işlenen günahı terk etmek, günah işlediğine pişman olmak, günahı bir daha işlememeye azmedip söz vermek, eğer işlenen günah kul haklarıyla ilgili ise, bu durumda, hak sahibi ile helalleşmek, Allah'tan af dilemek gerekir. Tövbenin belli bir zamanı yoktur. İnsanın ne zaman öleceği belli olmadığı için ilk fırsatta tövbe etmelidir. Bazı rivayetlerden anlaşıldığına göre, en güzel ibadet zamanı olan seher vakti kalkmalı, Allah rızası için iki rekât namaz kılmalı, sonra da tövbe ve istiğfâr etmelidir.

TAKSİM CAMİİ'NE İLK MAHYA

Taksim'de yapımı devam eden caminin minarelerine "Hoş Geldin Şehr-i Ramazan" yazılı mahya asıldı. Ramazan ayının son cuma günü ibadete açılması planlanan camiye ilk kez asılan mahya, ilgi odağı oldu.

  • günah
  • tövbe etmek
  • farz
  • taksim camii
<p>41. haftanın son durumunu Akşam Gazetesi Spor Editörü Şafak Gözmen, AKŞAM TV'ye değerlendirdi.</p

Fenerbahçe – Sivasspor Maç Önü

Gaziantepli baklavacıları bayram telaşı sardı

Kebap testileri salgın döneminde kumbaraya dönüştü

Trabzon yaylaları beyaza büründü