• $8,5492
  • €10,0853
  • 495.469
  • 1351.59
11 Mayıs 2021 Salı 18:30 | Son Güncelleme:

Bayramın sevinci her evden taşsın

Bayramın sevinci her evden taşsın

Bayram tek başına değil birlikte yaşanıldığında güzel olur. Sevinç paylaşılmazsa bayram öksüz ve yetim kalır. Bayram içe kapanmadan öte dışa açılmadır. Sevinin, barışın, çocukları mutlu edin.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da salgın gölgesinde geçirilen on bir ayın sultanı Ramazan bugün bitiyor. Ramazan'ın son günü ilk imsak Ardahan'da 03.02'de, ilk iftar Hakkari'de 19.11'de; son imsak Muğla'da 04.19'da, son iftar da Edirne'de 20.30'da yapılacak. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Astronomu Hümeyra Nur İşlek, Ramazan Bayramı'nın müjdecisi şevval hilalinin dünyanın birçok bölgesinde görülebileceğini belirtti. Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asım Yapıcı, ise geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan'ın buruk geçtiğini söyledi. Akraba komşu ve dostlarla yapılan iftarlara hasret kalındığını belirten Yapıcı, "Salgın Ramazan ayının eşimizle çocuklarımızla birlikte hanelerimizde yaşanması noktasında olumsuz bir etkisi olmadı. Ramazan ayı yeniden doğuşu ve kendimizle buluşmayı temsil eder. Bu nedenle her şeye rağmen ramazanı içimizde hissedebildik" diye konuştu.

ORUCUN HEDİYESİ

Müslümanların tuttukları orucun hediyesinin bayram olduğunu aktaran Yapıcı, şunları kaydetti: "Bayram tek başına değil birlikte yaşanıldığında güzel olur. Sevinç paylaşılmazsa bayram öksüz ve yetim kalır. Bayram içe kapanmadan öte dışa açılmadır. Ziyaretleşme ve bayramlaşmanın olmaması insanlara ağır gelecektir. 2020'de yine kısıtlamalı bayramlar yaşadığımız için bu sene olumsuz etkilenme düzeyimiz daha az olur. Tabii ki uzaktan yani online olarak bayramlaşılacak, sohbetler edilecek."

Bayram günlerinin fazileti büyüktür. Hadis-i Şeriflerde buyrulur ki; "Ramazan ve Kurban Bayramı'nın gecelerini ihya eden kimsenin kalbi, kalplerin öldüğü gün ölmez." (İbni Mace, Taberani)

"Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan dua, tevbe ret olmaz. Ramazan Bayramı'nın ve Kurban bayramının birinci geceleri, Berat gecesi ve Arefe gecesi. (İsfehani)

"Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez. Regaib gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban Bayramı gecesi. (İbni Asakir)"

87 YIL SONRA BAYRAM NAMAZI

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde 87 yıl sonra kılınacak bayram namazı TRT 1'den canlı yayınlanacak.

<p>Canlı yayında giderek hararetlenen tartışma, tokat ve yumruklarla son buldu.</p><p>Tofilat'a masa

Moldova'da canlı yayında eski diplomatlar yumruklaştı

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak

Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir?