• $ 5,7857
  • € 6,4615
  • 275.554
  • 110903
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Allah’tan başka kimseden yardım istemeyin

Melekler de bizim gibi, emir alan ve kendine has görevleri olan, ancak imtihan edilmedikleri için iradeleri olmayan varlıklardır ve Allah’ın diğer kullarıdır. Melek enerjisi tamamen aldatmacadır. 

Son günlerde ortaya atılan “melek enerjisi, meleklerden yardım istemek, onlara sığınmak vs. gibi” birtakım görüş ve düşünceler de var ki, bunlar da yeni bir saptırmacadır. İmanın sakatlanması ve tevhitten sapılması için ortaya atılmış şeylerdir bunlar veya sadece para kazanma hesaplarıyla ortaya atılan uydurma şeylerdir. Bunları yazılı ve sözlü olarak ve televizyon programlarımızda defalarca ikaz ettik, “yanlış” dedik ama anlamadılar, ısrar ediyorlar; yanıltmaya ve şirke devam ediyorlar. Kur’an ne diyor, bakalım o zaman, yardım kimden istenir, kulluk kimedir: 

Melekler de bizim gibi, emir alan ve kendine has görevleri olan, ancak imtihan edilmedikleri için iradeleri olmayan varlıklardır; Allah’ın yardımına ve desteğine muhtaç olan Allah’ın diğer kullarıdır. Bunu en açık, Hz. Âdem karşısında söyledikleriyle görebiliriz. Yüce Allah, Âdem'e isimleri öğretip ilimle donatıp karşılarına çıkardı ve birtakım şeyler gösterip: 

Sen bilensin, hakimsin

“Eğer doğru söyleyenler iseniz, haydi bana bunların isimlerini bildirin” dedi.” (Bakara, 2: 31) buyurdu. Melekler de bunun karşısında şaşırdılar ve şöyle cevap verdiler: 

“Dediler ki: “Yücesin sen (ya Rabbi!). Bizim, senin bize öğrettiğinden başka bir bilgimiz yoktur. Şüphesiz sen bilensin, hakîmsin.” (Bakara, 2: 32) Dediler ve “secde edin” emrine uyup hemen secde ettiler. İşte yeni sürümüyle “melek enerjisi” dedikleri şey ve meleklerden yardım istemek, insanları saptırmaya ve aldatmaya yeminli şeytanın bir uydurmasıdır. Her şeyin sahibi ve yaratıcı olan rahmeti ve merhameti sonsuz, yüce Allah varken başkasından yardım istenir mi hiç? İstesen de hazinedar başı o olduktan sonra melekler veya benzeri varlıklar ne verebilirler ki… Bu yüzden biz, günde sadece namazlarımızda 40 defa şöyle diyoruz: “(Allah’ım!) Biz, ancak sana ederiz kulluğu, ibadeti ve ancak senden dileriz yardımı, inayeti.”  

Bir de meleklerin durumuna bakalım.  “Ey inananlar! Kendinizi ve ailenizi bir ateşten koruyun ki onun yakıtı insanlar ve taşlardır. Onun başında gayet katı, şiddetli, Allah’ın kendilerine buyurduğuna karşı gelmeyen ve emredildikleri şeyi yapan melekler vardır.” (Tahrim, 66: 6) 

Bu ayetler ve yardım isteği gösteriyor ki, Allah'tan başkasından yardım istemek, onlarda özel güçler olduğunu ve hazinelerin sahibi, mülkün sahibi olduğunu sanıp onlara tapmaktır.  

Kredi çekerek zekât verilmez

Emlak işiyle uğraşan bir okurum şöyle soruyor: 

“Hocam, ben her sene zekâtımı veriyordum ama bu sene elimdeki malı satamadım. Şu anda param yok. Her sene zekât verdiğim kişiler elime bakıyor. Ben de “kredi çekip zekâtımı vereyim” diyorum. Siz buna ne dersiniz? Beni aydınlatırsanız sevinirim.” 

Faruk Bey, İslam Dini insanı zora koşmaz. Olmayan paradan zekât verilmez. Malın olsa da satamayıp gelir elde edemeyince ondan ve onlar da altın, gümüş, davar, sığır gibi zekâta tabi mallardan değilse zekât verilmez. 

Kredi çekerek zekât zaten verilmez. Yok böyle bir şey. Krediye faiz tekabül eder ve haram bulaşır, haramla hayır işleri yapılmaz. Kredi çekip zekât vermek şöyle dursun, sadaka bile veremezsin. Başkasına haram yedirmiş olursun bu da büyük günahtır. 

Kredi çekerek değil de belki borç alarak yardım bekleyen kişilere yardım edebilirsin ama bu da zorunlu değildir. Zekât, elde ettiğin kazançtan verilir. Hatta borçlu durumdaysanız size de zekât düşer. Kur’an-ı Kerim’de, zekât verilecek kişiler sayılırken biri de “borçlu” kimselere buyrulur. Bunlar da dün varken bugün yok durumuna düşmüş kimseler demektir. Ev, arsa, araba gibi kullanımda olup ticareti yapılmayan mallardan da zekât verilmez. Ev veya evler veya araçlar kiradaysa ve gelir getiriyorsa onların da gelirinden verilir. Bu da yine yılda bir verildiğinden yıllık geliri zekât verilecek ölçüye ulaşmış olursa verilir. Aksi halde az bir gelirden sadece sadaka verilir, zekât verilmez. 

Rabbim sana yöneliyorum

Kerîm İsmiyle Özel İstek Duası

Esmâ-i İlahi kendi miktarınca (270) defa “Yâ Kerîm” diye okunduktan bu isim ve Rasülullah Efendimiz şefaati yapılarak şöyle dua edilebilir: 

“Allah’ım! Rahmet Peygamberi veSenin Peygamberin Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) ile sana yöneliyor ve senden istiyorum ki, “el-Kerîm” ism-i şerifin hürmetine bana sahip olduğum nimetlerin kadrini bilip şükretmeye muvaffak eyle. Nankörlerden, vefasızlardan ve kadir bilmezlerden eyleme! Rızkımı bol, kazancımı bereketli eyle. Beni maddi manevi zengin ve cömert eyle! 

Allah’ım! Kendisiyle sana yöneldiğim ismin ve Peygamberin Hz. Muhammed (s.a.v)’i bana şefaatçi kıl ve benim duamı kabul eyle, isteğimi ihsan eyle! Âmin!”

İslami rüya tabirleri

VAKIA SÛRESi 

- Hz. Ömer (r.a):Vâkıa suresini tamamen veya kısmen rüyasında okuyan veya dinleyen, dünyada zorluk ve sıkıntı çekmez, yokluk ve darlık yaşamaz, âhirettede zarar etmez. Cennete ilk girenlerden olur. 

- Abdülgani en-Nablûsî: Korktuğundan emin, umduğuna nail olur. Rızkı geniş ve bol olur. Dünyada mutlu ve huzurlu olur. 

- İbni Sîrin: Ömrünün sonlarında doğru bütün günahlarına tevbe eder, ümmetin sâlihleri arasına girer. 

- Kirmânî: İbâdet-ü tâatemuvaffak olarak kıyamet gününün de şer ve dehşetinden korunur. Dünyada şöhret ve servet sahibi olur. 

- Câfer-i Sadık: Allah’ın rahmetine nail olur, ona ibadet ve itaatede muvaffak olur.

Günün Ayeti

“Sadakalar (zekâtlar), Allah’tan bir farz olarak ancak fakirler, düşkünler, zekât toplayan memurlar, kalpleri İslâm’a ısındırılacak olanlarla (özgürlüğüne kavuşturulacak) köleler, borçlular, Allah yolunda cihâd edenler ve yolda kalmış yolcular içindir. Allah, hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.” (Tevbe, 9.60)

Günün Hadis-i Şerif'i

“Kim bir mal elde ederse, üzerinden bir sene geçinceye kadar, onun zekâtı yoktur.” (Tirmizi)

MÜSLÜMAN KİMDİR? 

Müslüman, iyiliği, kötülüğü tartandır, 

Müslüman, kardeşinin ayıbını örtendir. 

Düşenleri kaldıran, mazluma el uzatan, 

Zalimin rüşvetini suratına çarpandır… 

? ? ?

İman temenni değil, iddia ile olmaz, 

Kitaba uymayanın kalbinde iman kalmaz. 

Dili hakkı söyleyip haliyle yalanlayan, 

Kırk vakit namaz kılsa yine yerini bulmaz! 

? ? ?  

Kuru iddialarla boş sözler hakka varmaz, 

Yalanla iman asla bir kalpte karar kılmaz. 

Kul hakkı yetim hakkı yiyip de semirenler, 

Bizi kandırsa bile Allah’ı kandıramaz! 

 


<p>TBB´den yapılan yazılı açıklamaya göre, Feyzioğlu, Emine Bulut´un annesi Fadime ve babası Ahmet B

TBB Başkanı Feyzioğlu, Emine Bulut´un Ailesinin Avukatı Olacak

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Merkez Bankası'ndan faiz indirimi

1890'lı yıllarda bir üniversite öğrencisi insanları gizlice böyle görüntüledi