• $7,8327
  • €9,4453
  • 459.49
  • 1335.24
30 Nisan 2020 Perşembe 02:38 | Son Güncelleme:

Ailenin temeli adalet üzerine kurulmalıdır

Ailenin temeli adalet üzerine kurulmalıdır

Toplumun temeli olan aile dinimizin esasını oluşturur. Sevgili Peygamberimiz anne-babaların kendilerine karşı sorumluluklarını yerine getirmesini ve aile içinde sevgi, saygı ve adaletin temel alınmasını buyurmuştur.

Aile toplumun en temel yapı taşı ve toplumun en vazgeçilmezlerindendir. Aile, hem madden hem de manen sağlıklı bireylerin yetişmesine ve bunun sonucunda da insan soyunun devam etmesine ve toplumun sağlıklı bir şekilde yol almasına katkı sağlayan en önemli birlikteliktir. Sevgili Peygamberimiz ailenin meşru yollardan kurulmasını tavsiye edici hadisler bizlere aktarmıştır. “Ey gençler topluluğu, sizlerden kimin evlenme külfetine gücü yeterse evlensin! Çünkü evlenme, gözü (haramdan) son derece men edicidir. İffeti de o oranda koruyucudur. (Evlenme masrafına) gücü yetmeyen kinişede (nafile) oruç tutsun. Çünkü şüphesiz oruç, şehvet için kuvvetli bir kırıcıdır.” 

 KARDEŞÇE DAVRANILMALI 

Anne-babanın kendilerine karşı sorumlulukları olduğu gibi çocuklarına karşı sorumlulukları vardır. Her çocuğun, düzgün bir yaşam, eğitim ve öğretim, işkenceye maruz kalmama, kötü ortamlarda bulundurulmama, küçük yaşlarda ve zor şartlarda çalıştırılmama, sıcak bir aile ortamında hayat sürme ve erkek kız ayrımı gözetilmeksizin kendilerine karşı adaletli davranılma gibi hakkı vardır. İslamiyet inananlar arasında manevi bir kardeşlik kurmuştur. Yüce Rabbimizin bizler için istemiş olduğu ve Sevgili Peygamberimizin ümmetinin hayatında değiştirmiş olduğu en önemli ahlaki ilkelerden biri de kardeşliktir. Sadece kan bağıyla değil, inananlar birbirlerine gönül bağıyla kenetlendirilmiştir.

<p>Milli füze sistemleri üreticisi Roketsan, ilk yerli tasarım hassas güdümlü tanksavar füze sistemi

İlk yerli tasarım hassas güdümlü tanksavar füze sistemi UMTAS, her koşulda görevinin başında

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye genelinde, saat 05.00 itibariyle cadde ve sokaklarda hareketlilik başladı

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası yeni binasının tarihi açılışı için hazırlıklar devam ediyor