• $7,3768
  • €8,9202
  • 408.912
  • 1548.16
18 Şubat 2021 Perşembe 11:22 | Son Güncelleme:

Yüzünüzde akneler arttıysa maske türünü değiştirin

Yüzünüzde akneler arttıysa maske türünü değiştirin

Pandemi ile hayatımıza giren maskeler nemlenme nedeniyle akne, tahriş, kızarma, kaşınma gibi ciltte alerji durumlarına sebep olabiliyor. Peki, maske için ne yapmak lazım? Cilt için maskeyi nasıl seçmek gerekiyor? Doç. Dr. Selda Pelin Kartal, maskeden koruyan önlemleri anlattı.

Maskeler ciltte çeşitli problemlere neden oluyor. Özellikle kış aylarında kaşıntı, kızarıklık, akne ve alerji şikâyetleri artıyor. Doç. Dr. Selda Pelin Kartal, maske kullanımının nemlenme ve havasız kalma dolayısıyla akne oluşumuna sebep olabildiğini belirtti.

Cilt hastalığı olanları uyaran Kartal, şu şekilde konuştu:

"Daha önceden bir cilt hastalığı varsa, örneğin halk arasında 'gül hastalığı' denilen bir hatalığı varsa, bununla ilgili alevlenme yapabiliyor. Maske kullanımında tahriş olabiliyor. Burada bir kızarım, kaşınma oluyor. Bu da enfeksiyonlara dönüşebiliyor. Cerrahi maskeler 'elyaf' denilen maddeden oluşuyor. Bir araya getirme ya da örme yöntemi ile maskeler bu şekli alıyor. Bu elyaflar bir araya getirilirken de bazı kimyasal maddeler kullanılabiliyor. Bunlara bağlı da bir temas alerjisi görebiliyoruz. Maskeleri alırken bakanlık onayından geçmiş olan maskeleri kullanmak lazım. Bakanlık onaylı maskelerde kullanılan kimyasalın belli bir oranı geçmemesine dikkat ediliyor."

HANGİ MASKELER KULLANILMALI?

Prof. Dr. Akın, kullanılan maske sebebiyle ciltte alerjik reaksiyonların görülebileceğini belirterek, önerilerini şöyle anlattı:

"Tıbbi maske kullanılması önemlidir. Tıbbi maske dediğimiz, şu anda dışarıda satılan ve fiyatı 35 kuruş ile 1 lira arasında değişen maskelerdir. Maske sebebiyle cilt reaksiyon veriyorsa eğer, o bölgeyi zaman zaman antialerjik kremler ile desteklemek lazım. Buna rağmen reaksiyon vermeye devam ediyorsa, maske türünü değiştirmek lazım."

<p>Bu süreç şu şekilde ilerleyecek:<br></p><p>İllerimiz 100 bin nüfusa düşen vaka  sayısı baş

Kontrollü normalleşme nasıl olacak?

Kütahya'da kızıl geyiklerin beslenme anları fotokapana yansıdı

Ölümle burun buruna gelen dünyanın en şansız insanları

Baharın habercisi kuzuların anneleriyle buluşma anı