• $8,0643
  • €9,6747
  • 452.609
  • 1412.43
10 Şubat 2021 Çarşamba 16:25 | Son Güncelleme:

Yol kenarlarında bile yetişiyor, faydası inanılmaz! Enfeksiyonu yok ediyor

Yol kenarlarında bile yetişiyor, faydası inanılmaz! Enfeksiyonu yok ediyor

Yol kenarlarında yetişen ve çoğu zaman görmezlikten geldiğimiz bitkiler aslında şifa dağıtıyor. Mikrop kırıcı maddelerin bulunduğu pıtrak da bu bitkilerden sadece biri. Ateş düşürücü etkisi olan pıtrak, hem şekeri düzenliyor hem de enfeksiyonu yok ediyor. İşte pıtrağın bilinmeyen faydaları...

Pıtrağı çoğumuz dikenli bir bitki olarak biliriz. Yol kenarlarında yetişen pıtrak bin derde şifa oluyor. Sivilcelerden enfeksiyona şekerden akciğere kadar antioksidan deposu olan pıtrağın faydalarını bir araya getirdik. İşte mucizevi bitkinin faydaları...

SİVİLCELERİ KURUTUR

Cilt yüzeyinde meydana gelen akne, sivilce, sedef ve egzama gibi sorunlara pıtrak yağı birebir fayda sağlar. Ayrıca tahrişe neden olmuş vücudun sakinleşmesine ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.

ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ ETKİSİ VAR

Antioksidan, ateş düşürücü, antimikrobiyal ve idrar söktürücü etkilere sahiptir. Bu özellikleri sayesinde halk tarafından hastalıklar sırasında sıklıkla tüketilir. Hemen hemen herkesin bildiği bu bitkinin aslında insan sağlığına birçok faydası bulunmaktadır. Kan şekerini düzenler, kanserle mücadele de kullanılır. Yağı da çıkarılan pıtrak, ciltte oluşan deformasyonlara da iyi gelir.

BÖBREKLERDEKİ TAŞI ÖNLER

Böbreküstü bezlerini çalıştırarak daha rahat tuvalete çıkmaya yardımcı olur. Vücutta biriken sıvı oranını azaltarak sodyum maddesinin neden olacağı şişkinlikleri giderir. Ayrıca böbreklerde oluşma ihtimali olan taş ve kum gibi maddelerin oluşumunu önler.

ŞEKERİ DÜZENLER

İnsülin maddesi kandaki şeker oranını dengeler. Bu özelliği sayesinde şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir ottur.

ENFEKSİYONU YOK EDER

Antioksidan maddesi sayesinde kandaki enfeksiyonlu hücreleri temizler. Kısa sürede toksinleri attığından cilt yüzeyindeki kan dolaşımını hızlandırarak burada hastalık oluşma ihtimalini azaltır. Vücudun hem temizlenmesi hem de hormonların daha sağlıklı çalışmasını destekleyen lenfatik sistemin güçlenmesini sağlar.

DİNÇLİK VERİR

Üst solunum yolu hastalıkları sırasında tüketildiğinde, vücudun terle hücreleri atmasını destekler. Kısa sürede bağışıklığı güçlendirerek vücudun daha dinç olmasını sağlar.

SAÇLARI GÜÇLENDİRİR

Pıtrakla hazırlanan su aynı zamanda banyo sırasında son yıkamada kullanıldığında, saç dökülmesini ve kepeklenmesini önler.

YÜZ TONİĞİ YAPILIR

Bir tatlı kaşığı pıtrak kurutulmuş pıtrağı bir su bardağında kaynatın. İlk kaynamadan sonra kapatıp bekleyin. 10 dakika sonra süzüp günde bir bardak tüketebilirsiniz. Aynı suyu yüzünüze tonik olarak kullanabilirsiniz.

AKCİĞER DOSTU

Arktiken içeren pıtrak araştırmalara konu olmuştur. Araştırmalar sonucunda içerdiği bu maddenin kanserli hücrelerin oluşmasını ve çoğalmasını önlediği ve oluşmuş olanları ise kısa sürede yok ettiği ortaya çıkmıştır. Özellikle akciğer ve mide kanserlerinde etkilidir.

PITRAK NASIL BİR BİTKİDİR?

İçeriğinde inülin, uçucu yağ, tanen, acı glikozitler ve mikrop kırıcı maddelerin bulunduğu pıtrak, gövdesi dikenlidir ve iri yapraklardan oluşur. Genellikle yaz aylarında mor çiçek açar.

<h3>ZİRAAT TÜRKİYE KUPASI FİNALİ 18 MAYIS SALI GÜNÜ SAAT 20:45'TE OYNANACAK</h3><p>TFF, Beşiktaş ile

Haftanın futbol başlıkları... Bozuk statlarda maç oynatılmayacak

Karayipler'de volkan patlaması: Yanardağı'nın neden olduğu kül tabakası hayatı zorlaştırdı

İstanbul'da beliren hilal görenleri kendine hayran bıraktı

Eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut hayatını kaybetti