• $9,2365
  • €10,7662
  • 529.529
  • 1432.8
26 Mayıs 2021 Çarşamba 13:24 | Son Güncelleme:

Yoğurt ve çorbaların olmazsa olmazı körmen otuna yoğun talep

Yoğurt ve çorbaların olmazsa olmazı körmen otuna yoğun talep
DHA

Sivas'ta dik yamaçlarda yetişen körmen otuna yoğun ilgi gösteriliyor. Doğada kendiliğinden yetişen körmen otu, yoğurt ve yemeklerde kullanılıyor.

Sivas'ta yetişen körmen otu yöre halkı tarafından büyük ilgi görüyor. 1650 rakımlı Kızıldağ'ın dik yamaçlarına çıkıp kalın dallı yabani bir sarımsak türü olarak bilinen 'körmen otu' topluyor.

DHA'da yer alan habere göre Sivas'ın İmranlı ilçesinde ilkbaharın gelişiyle doğada kendiliğinden yetişen körmen otu toplamak için yöre kadınları seferber oldu.

SARIMSAK TÜRÜ OLARAK BİLİNİYOR

Kadınlar, kalın dallı yabani bir sarımsak türü olarak bilinen körmen otu toplamak için sabahın erken saatlerinde 1650 rakımlı Kızıldağ'ın dik yamaçlarına çıkıyor. Güneş altında, engebeli arazide yabani otlarından arasında buldukları körmen otunu elleriyle ayıran kadınlar, topladıkları bu bitkiyi daha sonra poşetlere koyarak evlerine taşıyor. Çeşitli yemeklerde kullanılan ve yörede tüketimi yaygın olan körmen otu, kurutularak bardağı 20 liradan satılıyor.

"YOĞURT VE ÇORBALARIN OLMAZSA OLMAZI"

Körmen otu toplayan ev kadını Nuran Demirer, "Değişik bir kokusu ve kendine özgü aroması var. Körmen bitkisinin aroması çorbalarımıza çok güzel bir tat veriyor. Yoğurt ve madımak çorbalarımızda mutlaka olmazsa olmazımız olan bir bitkidir. Zor şartlar altında topluyoruz. Ama bizim için vazgeçilemez bir aroma olduğu için zorluklara katlanıyoruz" dedi.

Kent merkezinden İmranlı'ya her yıl körmen toplamaya geldiğini söyleyen Yasemin Demirer ise, "Toplarken çok zorlanıyorum. Hiç bu kadar zor şartlarda ot toplamamıştım" diye konuştu.

  • körmen otu
  • Sivasta yetişen körmen otu
  • yabani bir sarımsak türü
  • yoğurt ve çorbaların olmazsa olmazı
<p>Türkiye Cumhuriyeti hükümetini  illegal bir örgüt, bürokratlarını da mafya gibi göstermeye devam

Kemal Kılıçdaroğlu skandal açıklamalarını sürdürdü! “Evet, onları tehdit ediyorum!”

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor