• $9,5983
  • €11,1812
  • 553.424
  • 1465.62
25 Mayıs 2021 Salı 11:17 | Son Güncelleme:

Yetişkinler de artık bu hastalığa yakalanıyor

Yetişkinler de artık bu hastalığa yakalanıyor

25-31 Mayıs Dünya Lösemili Çocuklar Haftası. Her yaşta görülebilen lösemi(kan kanseri), çocuklarda ve 50 yaş üstü yetişkinlerde daha yaygın görülen bir hastalıktır. Yorgunluk, morarma, kanama ise löseminin başlıca belirtileridir. Peki, lösemi nedir? Akut lenfoblastik lösemi nedir? Löseminin tedavisi var mıdır?

25-31 Mayıs Dünya Lösemili Çocuklar Haftası. Löseminin en çok çocukları yakaladığı düşünülür ama hastalığın görülme oranı yaşla birlikte artıyor. En çok ortaya çıktığı dönem ise 60 yaş civarı. Üstelik ilerleyen yaşlarda hastalık çok daha agresif seyredebiliyor. Yorgunluk, morarma, kanama ise löseminin başlıca belirtileridir. Peki, lösemi nedir? Akut lenfoblastik lösemi nedir? Löseminin tedavisi var mıdır? İşte cevapları...

DHA'da yer alan habere göre, nedeniyle çocukluk çağı kanserleri arasında en sık görülen kanser türlerinden lösemi, sıklıkla akut lenfoblastik lösemi şeklinde görülüyor. Kanserli hücrelerin büyüme hızına göre akut lösemileri hızlı çoğalan, kronik lösemileri ise yavaş çoğalan lösemilerdir.

"EBEVEYNLER DİKKATLİ OLMALI"

Lösemi hastalığında ailelerin çocukların üzerinde çok dikkatli olması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Birol Baytan şu ifadeleri kullandı:

"Ebevynler çocuklarını iyi tanımalı, onu iyi takip ediyor olması çok önemli. Tanı konmasında birkaç belirtinin aynı anda ve sık aralıklarla yaşanıyor olması gerekiyor. Halsizlik, o gün geçirdiği yoğun bir günden kaynaklanıyor olabilir veya farkında olmadan çarptığı bir yer morarmış olabilir. Bu belirtilerin birçoğu tek başına bir anlam ifade etmez. Çocukların günlük yaşantılarında sıradan gibi görülen yorgunluk, halsizlik gibi belirtiler aslında kırmızı kan hücrelerinin üretilememesinden kaynaklanıyor olabilir. Buna bağlı olarak kansızlık, kolay yorulma, beslenememe, solgunluk, nefes darlığı, baş dönmesi, enfeksiyonlara yatkınlık, morarma, diş eti kanamaları, kilo kaybı, lenf bezlerinde büyüme, gece terlemesi ve karın şişliği gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Birkaç tanesinin aynı anda veya sık aralıklarla görülmesi ile hekiminize başvurabilirsiniz."

"TEDAVİ ŞANSI YÜKSEK"

Lösemi tedavisinde önceliğin kemoterapi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Birol Baytan, "Kemoterapi tedavisinin planlanması her çocuğa özeldir ve tedaviye verdiği yanıta göre değerlendirilir. Akut lösemilerde risk grubuna bağlı olarak, sadece kemoterapi ile yüzde 80 - 90 oranında tedavi edilebilir. Kemoterapi yanıtına göre bir grup çocuğa kemoterepiyi takiben kemik iliği nakli yapılır. Uygun bulunan donörden toplanan kök hücreler, çocuğa nakledilerek iyileşme oranında ciddi bir artış beklenir. Son dönemlerde farkındalığın artması ile birlikte kök hücre (Kemik İliği) bankasına bağışta bulunanların sayısı arttığı için, uygun donör bulma ihtimali de artış gösteriyor. Sağlığı yerinde olan herkesin 1 tüp kan vererek hayat kurtarabileceğini unutmamak gerekir." ifadelerini kullandı.

"RADYASYONDAN UZAK TUTULMALILAR"

Kanser oluşumunun nedeni tam olarak bilinmemekle beraber Prof. Dr. Birol Baytan, "Çocukları günlük hayatta sigaradan, radyasyondan, kimyasallardan ve sağlıksız besinlerden olabildiğince uzak tutmak gerekmektedir. Çocuklar yaşadıkları her alanda ciddi anlamda radyasyona maruz kalıyor, eline verdiğimiz cep telefonları, tablet bilgisayarlar gibi birçok teknolojik alet radyasyon yayıyor. Çocukların düzenli uyku uyuması, uyuduğu oda da ışıkların kapalı olması melatonin hormonunun salgılanmasını sağlayacak ve uyku kalitesini artıracaktır." diye konuştu.

  • lösemi
  • akut lenfoblastik lösemi nedir
  • löseminin tedavisi var mıdır
  • lösemi belirtileri nelerdir
<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Liman kenti Kaunos'taki Bizans kilisesi ve mezarlar gün yüzüne çıkarılıyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Güney Kore'de heyetler arası görüşme gerçekleştirdi

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı