• $9,3076
  • €10,8394
  • 529.479
  • 1429.85
31 Mayıs 2021 Pazartesi 10:25 | Son Güncelleme:

Yapraklarını atmayın! Hem kendisi hem yaprağı bin derde deva

Yapraklarını atmayın! Hem kendisi hem yaprağı bin derde deva

Kalp dostu enginarın sadece kendisi değil yaprakları da şifa. Enginarın yaprağında A, C, B, D ve E vitaminlerinin bulunduğunu söyleyen uzmanlar, enginar yaprağının bağışıklığı güçlendirdiğini vurguladı. Peki, enginar yaprağı nasıl tüketilir? Enginar yaprağı nasıl muhafaza edilir? İşte yanıtlar...

Enginarın faydaları saymakla bitmiyor. Yaz döneminde sofralardan eksik olmayan enginarın yapraklarının da şifa olduğunu biliyor muydunuz?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hazal Çatırtan Çobanoğlu, enginar yaprağının faydalarıyla ilgili şu şekilde konuştu:

"Kangar, kenger, sinar olarak da bilinen, karaciğer dostu olan enginar; kalpten kansere birçok hastalığa karşı korunmamızda destek sağlıyor. Ayrıca sağlıklı bir diyet dostu olarak karşımıza çıkıyor. Enginarın yapraklarını da tüketerek, içeriğindeki A, C, B, D ve E vitaminleri ile bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz. Enginar, her ne kadar ilkbahar-yaz döneminin sebzesi olsa da uygun saklama koşulları ile sağlandığı takdirde ilk günkü tazelik ve lezzeti ile her mevsimde tüketilebilir. Ancak potasyum içeriği ve vücuttan su atıcı etkisi nedeniyle böbrek hastalığı olanların kontrollü bir şekilde tüketmesi gerekiyor."

KARACİĞERİ TEMİZLER

Antioksidan içeriği (sinarin ve silimarin) ve safra salgısına katkısı ile karaciğerin temizlenmesinde ve toksinlerden arınmasında etkilidir. Bu etkisi ile karaciğer yağlanması tedavisinde de önemli bir yere sahiptir.

İYİ KOLESTEROLÜ YÜKSELTİYOR

Yapılan bazı çalışmalar; enginarın iyi huylu (HDL) kolesterolü yükseltmeye ve luteolin isimli antioksidan sayesinde kötü huylu (LDL) kolesterolün oluşumunu engellemeye fayda sağladığını gösteriyor.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR

Enginar; içeriğinde yüksek miktarda fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum, çinko, A, B1, B2, B6 ve C vitaminleri barındırıyor. Zengin mineral ve vitaminleriyle bağışıklığı güçlendiriyor.

KAN BASINCINI DENGELER

İçeriğindeki potasyum ve damar genişlemesini sağlayan enzimi aktive etme özelliği ile kan basıncını düşürmede ve dengelemede fayda sağlıyor.

SİNDİRİMİ DÜZENLİYOR

Diyet lifleri ve prebiyotik inülin açısından oldukça zengin bir besin olması nedeniyle bağırsak fonksiyonlarını düzenliyor, yararlı bakterilerin beslenmesini sağlayarak bağırsak florasını düzenlemeye yardımcı oluyor.

KANSERE KARŞI KALKAN OLUR

Quercetin, silimarin, gallik asit gibi çok çeşitli antioksidanlar içeren enginar; bu özellikleri sayesinde düzenli tüketildiğinde vücudun kansere ve daha pek çok kronik hastalığa karşı korunmasına katkı sağlıyor.

KİLO VERMEYE YARDIMCI

100 gramının yaklaşık 50 kalori ve karbonhidrat içeriğinin de düşük olması nedeniyle kilo verme/koruma, sağlıklı beslenme sürecinde diyetlerin önemli bir parçasıdır.

ENGİNARI SAKLAMA TÜYOLARI

Enginarı her mevsim tüketmek istiyorsanız en uzun süre tutabileceğiniz yer buzluk/derin dondurucu olacaktır. Bunun için temizleyip ayıkladığınız enginarları öncelikle limonlu suda bekletmelisiniz ki kararmasın.

Sonrasında kaynamış tuzlu suyun içerisine 2 dakika kadar bir süre atın. 2 dakika sonunda çıkarıp buzun içerisine koyun, bu işlemler enginarın buzluktaki ömrünü uzatacaktır.

Buzda en fazla 1 dakika duran enginarları kurulayıp hava almayacak poşet/kaplara yerleştirip buzluğa/derin dondurucuya yerleştirin.

  • enginar
  • enginarın yaprağı
  • enginarın faydaları
  • kalp dostu enginar
  • enginar yaprağı nasıl saklanır
<p><span style='font-size: 1.6rem;'>İstanbul 'da ki pazarcılar böyle  söylüyor. Sebebi Giresun da bi

Ispanakta avrat otu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu