• $9,2286
  • €10,7725
  • 528.298
  • 1432.8
24 Mayıs 2021 Pazartesi 14:40 | Son Güncelleme:

Yanlış yastık ve yatak seçimi kambur duruşa sebep oluyor

Yanlış yastık ve yatak seçimi kambur duruşa sebep oluyor
AA

Baş önde, omuzlar düşük ve kambur şekilde duruş zamanla boyun düzleşmesine neden oluyor. Çok yumuşak bir yatak ve yastığın boyun düzleşmesine neden olabileceğini belirten uzmanlar, yatağın omurgaya etkilerini anlattı. Boyun ağrılarını azaltan yastık ve yatak seçimiyle ilgili detaylar haberimizde...

Yastık ve yatak seçimi omurga yapısını etkiliyor. Özellikle kambur duruş ve eklem ağrıları için uyarıda bulunan uzmanlar, doğru yastık ve yatak seçimi hakkında bilgi verdi.

AA'da yer alan habere göre Doç. Dr. Sena Tolu, çok yumuşak bir yatak ve yastığın boyun düzleşmesine neden olabileceğini belirterek, şu bilgileri verdi:

"Yatak omurgayı düz bir hat üzerinde hizalayarak desteklemeli. Yastık ise hem yan hem de sırt üstü yatma halinde boynu düz bir hatta ve baş yüksekte kalmayacak şekilde, baş ve boyun kıvrımını desteklemelidir bu nedenle aşırı yüksek ya da alçak yastık kullanmayın."

BOYUN DÜZLEŞMESİ BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Doç. Dr. Sena Tolu, baş önde, omuzlar düşük ve kambur şekilde duruş zamanla boyun düzleşmesine yani boyunun kendine özgü "C" şeklinde olan kıvrımının kaybına neden olduğunu belirterek, "Boyun hareketlerinde ağrı ve kısıtlılık, ellerde uyuşma, karıncalanma ve güçsüzlük hissiniz oluyorsa, boyun ağrınızın nedeninin belirlenmesi gerekiyor." uyarısını yaptı.

"BOYUN AĞRILARI VE BOYUN DÜZLEŞMESİ ÖZELLİKLE KOVİD-19 SALGININDA ARTIŞ GÖSTERDİ"

Tolu, uzun süren telefon ve bilgisayar kullanımı nedeniyle boyun ağrıları ve boyun düzleşmesinin özellikle Kovid-19 salgınında artış gösterdiğine dikkati çekerek, şu şekilde konuştu:

"Salgında günlük egzersizlerini yapmayan, hareketsiz bir yaşam tarzını sürdürenlerde boyun düzleşmesi riski artmıştır. Bilgisayar başında geçirilen uzun saatler nedeniyle, boyunda ağrı şikayetiyle gelen hasta sayısında artış olduğunu gözlemliyoruz. Başınızın gövdenize göre önde durduğunu ya da boyun kıvrımınızın kaybolduğunu düşünüyorsanız tedaviniz için vakit kaybetmeden bir fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimine başvurmalısınız."

BOYUN AĞRISININ SEBEBİ FITIK OLMAYABİLİR

Boyun ağrısının her zaman boyun fıtığından kaynaklanmadığını aktaran Tolu, boyun düzleşmesinin boyun kaslarının spazmına neden olarak boyun ağrısına neden olduğunu, ağrının özellikle başın arkasına, omuz ve sırta doğru yayıldığını ve kişide devamlı gerginlik hissine neden olduğunu bildirdi.

SICAK UYGULAMA, MASAJ VE FİZİK TEDAVİ UYGULAMALARI KASLARIN GEVŞEMESİNİ SAĞLIYOR

Tolu, boyun düzleşmesinin en etkin tedavisinin ergonomi kurallarına uygun düzenlenmiş bir ortamda çalışmak ve düzenli egzersiz yapmak olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Ayrıca sıcak uygulama, masaj ve fizik tedavi uygulamaları kasları gevşeterek, kişide rahatlatıcı bir etki yaratabilir. Özellikle bilgisayar ve masa başında çalışıyorsanız 30 dakikada bir pozisyon değiştirin. Boynunuzu devamlı öne eğik veya aynı pozisyonda sabit tutmayın. Otururken sırtınızı düz tutun ve arkanıza yaslanın. Ağır eşyaları kaldırmayın, çekmeyin ve itmeyin. Taşıyacağınız yükleri eşit olarak her iki elinize paylaştırın."

BOYUN AĞRISINA NEDEN OLAN DURUMLAR

Doç. Dr. Tolu, çok yumuşak bir yatak ve yastığın boyun düzleşmesine neden olabileceğini aktararak, "Yatak omurgayı düz bir hat üzerinde hizalayarak desteklemeli. Yastık ise hem yan hem de sırt üstü yatma halinde boynu düz bir hatta ve baş yüksekte kalmayacak şekilde, baş ve boyun kıvrımını desteklemelidir bu nedenle aşırı yüksek ya da alçak yastık kullanmayın." ifadelerini kullandı.

Uzun süre televizyon izleyerek koltukta uyuyakalmanın da boyun ağrısına neden olabileceğini vurgulayan Tolu, "Gerekirse boyun kıvrımınıza uyan boyun yastığı ile boynunuzu destekleyin. Yatak ve yastığınız dışında, koltuk kenarında boynunuz düşercesine uyuya kalmayın." tavsiyesinde bulundu.

<p>Bu görüntüler Dışişleri Bakanı  Çavuşoğlu'nun ailesine ait değil gazeteci Barış Yarkadaş'ın buna

CHP'nin çamur at stratejisi

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor