• $13,1065
  • €14,8322
  • 749.19
  • 1850.41
17 Nisan 2021 Cumartesi 10:37 | Son Güncelleme:

"Virüsü hafif geçiriyorum" demeyin! Koronavirüsü atlatmadan oruç tutulur mu?

"Virüsü hafif geçiriyorum" demeyin! Koronavirüsü atlatmadan oruç tutulur mu"
DHA

Ramazan ayında koronavirüs tehdidi devam ederken birçok kişide oruç tutup tutmama tedirginliği oluştu. Peki, koronavirüsü atlatmadan oruç tutmak doğru mu? Virüsü hafif geçirenler oruç tutabilir mi? İyileşmiş hastaların oruç tutmasında bir sakınca olmadığını belirten uzmanlar, "Testi pozitif çıkan hastalar, nasılsa hastalığı hafif veya belirtisiz geçiriyorum diye tam iyileşmeden, keyfi bir şekilde ilaçları kullanmayı ihmal ederek oruç tutmamalıdır." dedi.

Ramazanda birçok insan "Koronavirüsü nasıl olsa hafif geçiriyorum" diyerek ilaçları kullanmadan oruç tutuyor. Peki, koronavirüsü atlatmadan oruç tutmak doğru mu? Uzmanlar bu durumu nasıl yorumluyor?

DHA'da yer alan habere göre İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Sedat Özdemir, salgının bu kadar arttığı bir dönemde bağışıklık sistemini güçlü tutmanın önemine vurgu yaparak, şunları söyledi:

"Ramazan'da koronavirüsü yenip iyileşmiş hastaların oruç tutmasında bir sakınca yoktur. Ancak testi pozitif çıkan hastalar, nasılsa hastalığı hafif veya belirtisiz geçiriyorum diye tam iyileşmeden, keyfi bir şekilde ilaçları kullanmayı ihmal ederek oruç tutmamalıdır. Ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlü tutun, beslenmeye dikkat edin."

VİRÜS HALA VÜCUDUNUZDAYSA ORUÇTAN UZAK DURUN

İlave kronik hastalığı olmayan kişilerin kısa süreli açlık durumları immun sistem zafiyeti oluşturmadığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Sedat Özdemir, şu uyarılarda bulundu:

"Sağlıklı bireylerin oruç tutması, Kovid-19 enfeksiyonu açısından bir risk teşkil etmemektedir. Ancak kronik rahatsızlığı olanlar ile halen Kovid-19 virüsü ile enfekte olan kişilerin oruç tutmaları immun sistemleri açısından çok riskli bir durumdur. Testi pozitif çıkan hastalar, nasılsa hastalığı hafif veya belirtisiz geçiriyorum diye tam iyileşmeden, keyfi bir şekilde ilaçları kullanmayı ihmal ederek oruç tutmamalıdır. Ayrıca bağışıklık sistemlerini güçlü tutmalı ve virüsün yayılımını kolaylaştırarak ölüme davetiye çıkarmamalılar."

TAM İYİLEŞMİŞ KORONAVİRÜS HASTALARI ORUÇ TUTABİLİR

Klinik ve laboratuvar olarak tam iyileşmiş olduğu görülen Kovid-19 enfeksiyonu geçirmiş kişilerin ise oruç tutmasında bir sakınca olmadığının altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Sedat Özdemir, "Etkili bir immun sistem için sağlıklı beslenme kadar yeterli sıvı alımı da önemlidir. Bu yüzden oruç tutulan dönemde yeteri kadar sıvı alımına dikkat edilmelidir. Yine fiziksel aktivitelerin de immun sistemi canlı tuttuğu unutulmamalıdır." dedi.

AŞIRI SICAK YA DA SOĞUĞA DİKKAT

Aşırı sıcak ya da soğuk gibi dış etkenler, beslenme, kimyasal maddeler, ilaçlar ve bazı hastalıklar gibi nedenlerin immun sistemi etkileyerek vücudun mücadelesini zayıflatabileceğini vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Sedat Özdemir, immun sistem için elzem olan vitaminlerin ya da minerallerin tam olarak alınamadığı beslenme bozukluğu durumları ile kanda glükoz seviyesinin yüksekliğiyle seyreden şeker hastalığında immun sistem fonksiyonlarının bozulduğunu söyledi.

BAĞIŞIKLIĞI ZAYIF OLANLAR DİKKAT

Birçok viral hastalık gibi Kovid-19'un da bağışıklık sistemi zayıf olan kişileri kolayca enfekte ettiğine dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Sedat Özdemir, "Yine immun sistemlerin zayıflamasına neden olan kronik hastalığı olan kişilerde Kovid-19'un daha sık görüldüğü, bu kişilerin hastalığı daha ağır geçirdiği izlenmiştir. Hastalığın tedavisinde immun sistemi güçlendirmek ana hedef olmakla birlikte en başarılı yöntemdir." ifadelerini kullandı.

YETERİNCE SIVI TÜKETİMİ ÖNEMLİ

Diyabet ve obezite hastalarının vücut savunmaları güçlü olmadığı için koronavirüsü daha ağır geçirdiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Özdemir, önerilerini şöyle sıraladı:

"Özellikle bu dönemde bağışıklık sistemini güçlü tutmalıyız. Diyabet hastalarının ilaçlarını düzenli kullanmaları, diyetlerine ve ne yediklerine dikkat etmeleri gerekiyor. Şeker seviyelerini sık sık kontrol etmeleri, sıvı alımlarını artırmaları önemli. Hijyen ve mesafe kuralarına uymaları şart. D, C ve B vitaminlerini düzenli kullanın. Kovid-19 atlattıysanız, yeterince sıvı almalısınız. Oruç tutacaksanız iftardan sahura kadar 1,5-2 litre su içmelisiniz. Böylece vücutta birikmiş olan toksinleri atarsınız. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye dikkat edin, bağışıklığınızın yükselmesine destek olacaktır."
  • koronavirüsü atlatmadan oruç
  • oruç virüsü etkiler mi
  • koronavirüste oruç
  • virüsü hafif geçirenler
AK Parti'de kritik toplantı... Masada sıcak başlıklar var
AK Parti'de kritik toplantı... Masada sıcak başlıklar var

AK Parti'de kritik toplantı... Masada sıcak başlıklar var

TCMB ile Türkmenistan Merkez Bankası arasında imzalar atıldı
TCMB ile Türkmenistan Merkez Bankası arasında imzalar atıldı

TCMB ile Türkmenistan Merkez Bankası arasında imzalar atıldı

Macron'un aramaları reddedildi! Kriz Türkiye'ye yaradı
Macron'un aramaları reddedildi! Kriz Türkiye'ye yaradı

Macron'un aramaları reddedildi! Kriz Türkiye'ye yaradı

<p>Peki, Türk Devletleri Teşkilatı'nın hedefi ne? Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti teşkilat için yen

BAE ile yeni dönem... Mısır ve İsrail ile ilişkiler normalleşir mi?

Şanlıurfa'daki çizgili sırtlan yavrusuna özel bakım

Çalıların arasından çıkan fil dehşet saçtı! Safaride korku dolu anlar

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (01 Aralık 2021)