• $8,075
  • €9,6759
  • 458.384
  • 1409.83
24 Mart 2021 Çarşamba 09:40 | Son Güncelleme:

Vegan beslenme riskli olabilir

Vegan beslenme riskli olabilir

Vegan beslenme son yıllarda popüler hâle geldi. Bol lif ve düşük kolesterol diyeti olan vegan beslenmenin diyetisyen kontrolünde yapılması gerektiğini belirten uzmanlar, vegan beslenme için önerilerde bulundu.

Vegan beslenme birçok kişi için diyet yapmanın ilk adımı. Bazıları için ise yaşam felsefesi. Bol lif ve düşük kolesterol diyeti olan vegan beslenme, doğada insan dışındaki canlıların da yaşam hakkı olduğunu savunan, doğanın sürdürülebilirliğini korumayı ve daha iyi insan olmayı ilke edinmiş bir felsefenin adı olarak tanımlanıyor.

Et, tavuk ve balık gibi hayvansal gıdaların yanında süt ve süt ürünlerinin de tüketilmediği, bu nedenle düşük protein ve kalsiyumla metabolik açıdan besin eksiliği yarattığını belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, şunları söyledi:

"Arkasındaki felsefeyle birçok insanın kulağına hoş gelen vegan beslenme, metabolik anlamda profesyonel bir gözetim altında uygulandığında herhangi bir probleme neden olmuyor. Burada önemli nokta ise film ve belgesellerde standart bir metabolizma ele alınır ve tek bir odak noktasından konunun farklı noktaları incelenir. Ancak tek tip beslenme tek başına uygulanması riskli olabilecek bir beslenme tarzıdır. O yüzden kişilerin mutlaka kan tahlillerini yaptırmaları ve diyetisyen kontrolünde vegan beslenmeye geçmeleri daha doğru olacaktır."
<p>Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, 'Kanada'nın S/İHA'larımızın adeta destan yazdığı 'Karab

S/İHA'lar için ambargo tartışmaları

Earth 300 adı verilen yat geleceğin sorunlarına çare olmak istiyor

Güllaç ustalarının ramazanda yoğun mesaisi

Türkiye'nin en uzun köprüleri arasına girecek! Yarın törenle alınacak