• $8,7045
  • €10,4023
  • 497.123
  • 1410.79
08 Haziran 2021 Salı 09:58 | Son Güncelleme:

Uzmanlardan koku kaybı için nane, tarçın, sarımsak önerisi

Uzmanlardan koku kaybı için nane, tarçın, sarımsak önerisi

Covid-19 sonrası hastalar; koku kaybı, nefes darlığı, işitme kaybı gibi rahatsızlıklarla da mücadele ediyor. Uzmanlar ise Covid-19 geçirenlerin koku kaybı yaşayıp yaşamadıklarını anlamaları için kimyasal maddeler yerine, kahve çekirdeği, nane, tarçın ve sarımsak gibi doğal ürünler tercih etmelerini öneriyor. Covid-19'u atlatan birçok hasta bazı semptomların devam ettiği konusunda yakınıyor. Biz de sizler için Covid-19 sonrası görülen rahatsızlıkları ve tedavi yöntemlerinin neler olduğunu uzmanından aldığımız görüşlerle cevapladık.

Hastalarda uzun süreli etki bırakan Covid-19 virüsü hakkında uzmanlar uyarıyor. Hastalık sonrası; koku kaybı, işitme azlığı, yorgunluk, nefes darlığı devam edebiliyor. Uzmanlar ise koku kaybını test etmek için vücuda zararlı kimyasalları koklamak yerine; nane, tarçın, sarımsak, kahve çekirdeği gibi keskin kokulu doğal aromaları koklamayı tavsiye ediyor. Covid-19'u atlatan birçok hasta bazı semptomların devam ettiği konusunda yakınıyor. Biz de sizler için Covid-19 sonrası görülen rahatsızlıkları ve tedavi yöntemlerinin neler olduğunu uzmanından aldığımız görüşlerle cevapladık.

DHA'da yer alan habere göre, koku kaybını anlamak için kullanılan kimyasal maddelerin koku reseptör hücrelerine zarar verme ihtimali var.

"TEK TARAFLI İŞİTME KAYBI KALICI HALE GELEBİLİR"

Covid-19 pandemisi sürecinde Kulak Burun Boğaz Hastalıkları hekimlerini ilgilendiren en çok şikayetler hakkında da açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Şahin Ulu, "Genelde KBB polikliniğine başvuran Covid-19 pozitif hastalarda boğaz ağrısı, kulak ağrısı, burun tıkanıklığı, ateş, halsizlik, yorgunluk, koku veya tat kaybı, nefes darlığı, sürekli öksürük ve baş ağrısı görülmektedir. Üst Solunum yolları enfeksiyonlarında gözlenen hapşırma ve burun akıntısı daha az olarak gelmektedir. Hatta Covid-19 teşhisinden yaklaşık 6 hafta sonra bile yorgunluk, koku veya tat kaybı, nefes darlığı şikâyetinin olduğu görülebilmektedir." dedi.

İngiltere'de uzmanların, Covid-19'un ani ve kalıcı duyma kaybına da yol açabileceğini açıklaması üzerine de görüşlerini paylaşan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şahin Ulu, sözlerine şöyle devam etti:

Araştırma heyetlerinin çoğu koronavirüsün işitme kaybına nasıl yol açabileceğinin bilinmediğini ancak bunun bazı muhtemel açıklamaları olduğunu söyledi. Örneğin Dr. Koumpa, 'Sars-Cov-2 virüsü iç kulakta hücre ölümüne yol açabileceği ve/veya vücudun iç kulak için toksik olabilecek sitokinler (inflamatuvar) salgılamasına neden olmuş olabilir dolayısıyla Steroidler inflamasyonu ve sitokinleri de azaltarak faydalı olabilir' dedi. Ani işitme kaybı erken tedaviden fayda görüyor. Dolayısı ile hemen tedavi edilmezse, tek taraflı işitme kaybı kalıcı hale gelebilir. Buda kişinin hayat kalitesini bozabilir.

"STEROİD İLAÇLAR BAŞARILI OLABİLİR"

Son zamanlarda ani işitme kayıplı hasta sayısı artmaya devam ettiğini söyleyen Prof. Dr. Ulu, "Yapılan araştırmalarda hastalarda genelde sensörinöral işitme kaybı gelişmiş olup bu da iç kulağın ya da sesten sorumlu olan sinirin iltihaplanması ve hasar görmesiyle oluşuyor. Bu sorunun tedavisinde steroid içeren ilaçlarla kısmi bir başarı elde edilebilir." diye konuştu.

"UZUN SÜRE MASKE TAKMAK KANDA KARBONDİOKSİT FAZLALIĞINA NEDEN OLABİLİR"

Açık havada maske zorunluluğunun devam etmesi üzerine de açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Şahin Ulu, "Maske nedeniyle yüksek düzeyde karbondioksit solumanın hayati riskler taşıyabileceği belirtilse de maske kullanmanın karbondioksit solunumunun arttırdığına dair kesin bir bulguya rastlanmıyor. Çok nadir olarak uzun süre maske takmak hypercapnea'ya (kanda karbondioksit fazlalığı) neden olabilir. Karbondioksit zehirlenmesi ise; baş dönmesi, baş ağrısı, nefes darlığı gibi sorunlar oluşturabilir. Eğer birinin zaten nefes almak ile ilgili problemleri (Astım, KOAH, alerji vb..) varsa maske takmak o kişiyi daha kötü hale getirebilir." dedi.

<p>Hiç olmayacak bir şeyi aklınızdan geçirdiğinizde  gerçekleştiği oldu mu? Cevabınız evetse muhteme

Pygmalion etkisi nedir?

Ertuğrul Gazi FSRU hizmete giriyor

Yıkılan konağın altında rastlandı! Hemen kazı başlatıldı

Burak Elmas'tan Fatih Terim'e dünyaca ünlü yıldız hediyesi