• $9,2134
  • €10,7435
  • 528.676
  • 1432.8
28 Mayıs 2021 Cuma 15:38 | Son Güncelleme:

Uzmanlar uyardı: Maskeler güneşe karşı cildi korumuyor

Uzmanlar uyardı: Maskeler güneşe karşı cildi korumuyor
DHA

Maskelerden dolayı birçok insan güneş koruyucu kullanmıyor. Fakat havaların ısındığı bu dönemde maskelerin güneşten korumadığını söyleyen uzmanlar, cildi yaza hazırlamanın püf noktalarını anlattı.

Havalar ısındıkça maske takmak ve cilt bakım ürünlerini kullanmak zor bir hal almaya başladı. Peki, maskeler cildi güneşten korur mu? Pandemi sürecinde kullanılan maskeler güneşten korumada etkin olmadığını belirten Dermatoloji Uzman Dr. Arzu Gökdemir Yanardağ, maske takılsa da güneş kremini sürmeyi ihmal etmemek gerektiğini söyledi.

DHA'da yer alan habere göre Dermatoloji Bölümü Uzmanı Dr. Arzu Gökdemir Yanardağ, cildi yaza hazırlamanın püf noktalarını anlattı.

CİLDİ KORUYAN ÖNLEMLER

Cildi yaza hazırlarken nem ihtiyacını karşılayacak desteklerden yararlanmak, günlük cilt bakım rutinini aksatmamak ve mutlaka cilt tipine uygun güneş koruyucu krem kullanmak gerektiğini ifade eden Yanardağ, şu bilgileri verdi:

"Pandemi sürecinde maske kullanmak virüsün yayılma hızını yavaşlatmak açısından herkesin uyması gereken bir önlemdir. Bununla birlikte özellikle sıcak havalarda terlemenin de artmasıyla birlikte maske, ciltteki teri hapsederek akne, rozasea, seboreik dermatit gibi cilt rahatsızlıklarında alevlenmeye neden olabilir. Bunlardan en sık görüleni maske kullanımına bağlı oluşan 'mekanik akne' çeşidi olan ve 'maskne' olarak adlandırılan cilt problemidir. Çift maske kullanımı nemli ve havasız ortamın etkisini daha da artırmaktadır. Pandemi sürecinde kullanılan maskeler güneşten korumada etkin olmadığı için maske takılsa da güneş kremini sürmeyi ihmal etmemek önem taşıyor."

FONDÖTEN VEYA PUDRA YERİNE GÜNEŞ KORUYUCU KULLANILMALI

Maske takarken makyaj yapmanın da nemli ve kapalı kalan cilt yüzeyinde tabaka oluşturarak gözeneklerin tıkanmasına neden olarak sivilce oluşumunu kolaylaştıracağını kaydeden Yanardağ, şöyle devam etti:

"Bu nedenle fondöten veya pudra gibi kapatıcılar yerine renkli güneş koruyucular tercih edilebilir. Renkli güneş koruyucu tercih edilmesinin bir diğer avantajı da cilt yüzeyinde mekanik koruma sağlamasıdır. Yaz aylarında cildimizi korumamız gereken en önemli faktör, güneştir. Pandemi nedeniyle kullanılan maskeler renk ve kalınlıklarından bağımsız olarak güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı tam koruma sağlamamaktadır. Bu nedenle pandemi sürecinde de güneşe çıkarken mutlaka güneş koruyu krem sürülmesi ve kremin emilmesi için sürüldükten yaklaşık 1 saat sonra maske takılması önerilmektedir."

GÜNEŞ KORUYUCU SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Yanardağ, güneş koruyucusunun cilt tipine uygun olarak seçilmesi gerektiğini söyleyerek, önerilerini şöyle sıraladı:

"Yağlı ve parlayan bir cilt yapısı olan kişiler su bazlı, gözenekleri tıkamayan, en az 30 ve üzeri koruma faktörlü (SPF) ürünleri tercih etmelidir. Kuru ve hassas cilde sahip olanlar için ise aynı zamanda nemlendirici etkili güneş koruyucular daha uygun olacaktır. Makyaj yapmak zorunda olanlar yine cilt yapılarına uygun olmak koşuluyla renkli güneş koruyucuları tercih edebilirler. Ayrıca cilt her akşam uygun bir temizleme jeli ile yıkanmalı ardından nemlendirici krem ile nemlendirilmelidir. Sabah kalkınca da yüzü duru suyla yıkadıktan sonra güneş koruyucu krem sürmek yaz aylarında günlük cilt bakımı rutinini oluşturmalıdır."
<p>Türkiye Cumhuriyeti hükümetini  illegal bir örgüt, bürokratlarını da mafya gibi göstermeye devam

Kemal Kılıçdaroğlu skandal açıklamalarını sürdürdü! “Evet, onları tehdit ediyorum!”

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor