• $8,462
  • €10,2351
  • 494.991
  • 1441.33
04 Mayıs 2021 Salı 11:05 | Son Güncelleme:

Uzmanlar açıkladı: Sahurda 5 bardak, iftarda 8 bardak su tüketilmeli

Uzmanlar açıkladı: Sahurda 5 bardak, iftarda 8 bardak su tüketilmeli

Ramazan'da su tüketiminin önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, sahur ve iftarda tüketilmesi gereken su miktarını anlattı. Peki, su tüketimi neden bu kadar önemli? Suyun vücut için öneminden günlük su tüketim miktarına kadar tüm detaylar haberimizde...

Birçok insan çay ve kahve tüketiminden dolayı su içemediğini söylese de uzmanlar, bu ikilinin suyun yerine geçmediğini vurguluyor. Peki, gün içinde ne kadar su tüketmek gerekiyor? Uzmanlar, sahurda 4-5 bardak, iftarda ise 6-8 bardak su içmeyi öneriyor.

Günlük su ihtiyacının gün içinde susuz kalan vücudu toparlayabilmek adına mutlaka iftar ile sahur arasında karşılanması gerektiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı R. İrem Uysal, önerilerini şöyle sıraladı:

"Bu ihtiyacın 4-5 bardağı yani 1 litresi sahurda, 6-8 bardağı yani 1.5-2 litresi iftar ve sonrasında karşılanması gerekir.

Gün boyu susuzluğu çeken kişiler susuzluğunu gidermek adına iftarda ya da sonrasında gazlı içeceklere yönelebiliyor, tabi ki bu bir hata. Çünkü bu içecekler içerdiği kafein nedeniyle vücuttan su atımına yol açıyor. Bunların, su yerine geçtiği düşünülmemeli, bunlar mümkün olan en az miktarlarda tüketilmelidir.

Ramazanda yeterli su tüketiminin olmaması kabızlık gibi sık yaşanan bir probleme de yol açabiliyor. Bunu önlemek için sahur ve iftarda bol sebze ve meyve tüketimi ile lif ve sıvı alımını arttırmak gerekiyor. Tabi ki hareket etmek de kabızlığı önlemek için elzem. Takviye olarak probiyotik kullanımının da yarar sağlayabileceği bir dönem olduğunu da ekleyebiliriz."

MADEN SUYU DA TÜKETİLEBİLİR

Uysal, "Suyun yanı sıra iftarda çorba tüketimi, iftarda veya sonrasında ayran, maden suyu tüketimi de kaybedilen sıvı ve mineralin yerine konmasına yardımcı olacaktır." diye de ekledi.

  • günlük su tüketimi
  • sahurda su tüketimi
  • iftarda su tüketimi
  • ramazanda su tüketimi
<p>İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda  şehit sayısı 14'ü kadın, 5'i çocuk olmak üzer

BMGK'nin Kudüs kararı ne olacak?

Mescid'i Aksa'da bir araya gelen Müslümanlar, Ramazan Bayramı namazını kıldı

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde 87 yıl sonra bir ilk

Şırnak Valisi Pehlivan, Cudi Dağı'nda konuşlu üs bölgelerinde incelemelerde bulundu