• $8,0232
  • €9,6192
  • 454.823
  • 1407.76
24 Mart 2021 Çarşamba 15:07 | Son Güncelleme:

Ülkemizde 2 milyon kadın bu sorundan etkileniyor! Çikolata kistine dikkat

Ülkemizde 2 milyon kadın bu sorundan etkileniyor! Çikolata kistine dikkat
DHA

Kadınlarda uzun süreli kasık ve karın ağrısı ciddi sağlık problemlerinin habercisi olabiliyor. "Çikolata kisti" olarak bilinen endometriozisin üreme çağındaki kadınların yüzde 10'unda görüldüğünü belirten uzmanlar, bu durumun hamileliği engelleyebileceğini söyledi. Kadınlarda çikolata kisti belirtileriyle ilgili detaylar haberimizde...

Son yıllarda kadınlarda sık görülen çikolata kisti şikâyetleri arttı. Çikolata kisti olarak bilinen endometriozisin üreme çağındaki kadınların yüzde 10'unda görüldüğünü belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Özge İdem Karadağ, "Uzun süreli kasık ve karın ağrısında da muhakkak bir kadın hastalıkları uzmanına başvurmak gerekiyor." dedi.

DHA'da yer alan habere göre Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Özge İdem Karadağ, halk arasında "çikolata kisti" olarak bilinen endometriozis hakkında açıklamalarda bulundu.

Üreme çağındaki kadınların yüzde 10'unda ve kısırlık nedeniyle doktora başvuran kadınların yüzde 40'ında endometriozise rastlandığını belirten Karadağ, şu bilgileri verdi:

"Bu oranlar da ülkemizde yaklaşık 2 milyon kadının etkilendiğini gösteriyor. Endometriozis her ay kalınlaşıp gebelik oluşmaz ise kanamayla atılan endometrium yani rahim içi duvar tabakasının rahim dışı bölgelerde yerleşmesiyle oluşan bir hastalıktır. Endometriozis sıklıkla yumurtalıklar, karın zarı, rahmin ön, arka, yan kısımları ile bağırsaklarda ortaya çıkar."

"ADET VE KASIK AĞRILARINI ÖNEMSEYİN"

Dr. Karadağ, belirtileri sıklıkla başka hastalıklarla karıştırıldığı için tanısının bazen 10 yılı bulabildiğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

"Kadınlar adet döneminin ağrılı geçmesini normal karşılıyor. Oysa temel belirtilerden biri ağrılı veya yoğun adetler. Aynı şekilde cinsel ilişki sırasında ağrı var ise bu belirti de asla gözden kaçırılmamalı. Anne olmak isteyen kadınlar eğer sorun yaşıyorsa altta yatan nedenin endometriozis olduğundan şüphelenmek gerekir. Halk arasında 'çikolata kisti' olarak bilinen durumlarda yani rahim iç duvar tabakasına ait dokuların yumurtalık ve tüplere yerleşmesi halinde bu bölgeler zarar görüyor. Oluşan zarar nedeniyle hamilelik de engellenebiliyor. Ayrıca bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler, kabızlık ya da ishal gibi şikayetler de sıklıkla karşımıza çıkıyor. Uzun süreli kasık ve karın ağrısında da muhakkak bir kadın hastalıkları uzmanına başvurmak gerekiyor."

ÇİKOLATA KİSTİNİN NEDENLERİ

Dr. Karadağ, endometriozisin nedeninin tam olarak bilinemediğini, bazı risk faktörlerinin hastalığın ortaya çıkma olasılığını artırdığını belirtti.

Hiç doğum yapmayan, erken yaşta adet olan, geç yaşta menopoza giren, östrojen oranı yüksek, ailesinde bu hastalık görülen kadınların özellikle dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Dr. Karadağ, çikolata kistinin etkisini şu şekilde anlattı:

"Kısırlık şikayetinin altında yatan önemli nedenlerden biri de çikolata kisti. Çocuk sahibi olamadığı için başvuran kadınlar muayene ediliyor ve bulgulara göre tedavi kararı veriliyor. Endometriozis kistleri 3 santimetre veya daha küçük ise tüp bebek tedavisi uygulanabiliyor. Ancak daha büyük kistlerin ameliyatla çıkarılması gerekiyor. Ameliyatlar kapalı ya da açık yöntemlerle gerçekleştiriliyor."

Ameliyatta yumurtalık dokusunun korunmasının hayati önem taşıdığına dikkat çeken Dr. Karadağ, hastanın iyileşme sürecinin operasyonun niteliğine göre değiştiğini belirtti.

Dr. Karadağ, endometriozisin yeniden tekrarlayabilen bir hastalık olduğunu, bazen hiç belirti vermeden ilerleyebildiğini, bu nedenle düzenli doktor kontrolünün büyük önem taşıdığını vurguladı.

  • çikolata kisti
  • kasık ağrısı
  • çikolata kisti belirtileri
  • çikolata kisti nedenleri
  • kasık ve karın ağrısı
<p>Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, 'Kanada'nın S/İHA'larımızın adeta destan yazdığı 'Karab

S/İHA'lar için ambargo tartışmaları

Kartal sahilinde görülen deniz salyası endişe yarattı

Türk ve İslam Eserleri Müzesi koleksiyonundan 150 eser beğeniye sunulacak

Irak'ın başkenti Bağdat'ta patlama: 1 ölü, 12 yaralı