• $15,8799
  • €16,7692
  • 938.824
  • 2393.61
26 Nisan 2021 Pazartesi 17:26 | Son Güncelleme:

Çocuklarda boy kısalığının sebebi tiroit eksikliği olabilir

Çocuklarda boy kısalığının sebebi tiroit eksikliği olabilir

Büyümeyi ve gelişimi sağlayan hormonların başında gelen tiroit hormonu, vücutta eksik olması halinde sağlık sorunlarına neden oluyor. Özellikle boy kısalığı, büyüme geriliği ve şişmanlık tiroit eksikliğinin en önemli belirtileri arasında yer alıyor.

Ergenlik döneminde ve sonrasında bir çok kişi boy kısalığından şikâyet ediyor. Peki, boyunuzun kısa olmasının sebebinin tiroit eksikliği olabileceğini hiç düşündünüz mü? Ya veremediğiniz kilolar... Şişmanlık da tiroidi eksik olanlar da belirti oluyor.

DHA'da yer alan habere göre tiroit eksikliği yavaş büyümeye, ciltte kuruluğa ve kabızlığa sebep oluyor.

Çocuklarda büyüme ve gelişmenin devamlılığı için kilit rol oynayan tiroid hormonunun eksikliği büyüme geriliğine yol açacağını söyleyen Dr. Aliye Sevil Sarıkaya, "Ülkemizde sıklıkla görülen hipotiroidi sorunu sinsi ve yavaş şekilde ilerlediğinden kolaylıkla fark edilemeyebilir." dedi.

"HİPOTİROİDİN EN ÖNEMLİ BELİRTİSİ BOY KISALIĞI"

Anne karnından ergenlik dönemine kadarki süreçte, çocukların büyüme ve gelişmesi üzerinde tiroid hormonları çok önemli görevler üstlendiğine dikkati çeken Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Dr. Aliye Sevil Sarıkaya, şu şekilde konuştu:

"Tiroid hormonları beyin ve sinir sistemi, kas ve yağ dokularında pek çok işlevin yürütülmesinde görev alıyor. Bunların yanı sıra metabolizma hızının düzenlenmesinde görevleri bulunan tiroid hormonu kanda yeterli düzeyde bulunmadığında, çocuklarda büyüme ve gelişmenin sağlıklı bir şekilde devam etmesi mümkün olmuyor. Tiroid bezinin yeterince çalışmaması durumunda bu hormonlar yeterince salgılanamadığından hipotiroidi (tiroid geriliği) tablosu oluşuyor. Hipotiroidinin çocuklardaki en önemli belirtisi ise boy kısalığı ve büyüme geriliği şeklinde görülüyor."

"BÜYÜME VE GELİŞME GERİLİĞİ VARSA TİROİDE DİKKAT"

Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Dr. Aliye Sevil Sarıkaya, şu bilgileri verdi:

"Ülkemizde sıklıkla görülen hipotiroidi sorunu sinsi ve yavaş şekilde ilerlediğinden kolaylıkla fark edilemeyebilir. Bu nedenle anne ve babaların, çocuklarının büyüme ve gelişimini yakından takip etmeleri ve rutin kontrol muayenelerini aksatmamaları gerekiyor."

Sarıkaya çocukta tiroid geriliği olabileceğini işaret eden belirtileri şöyle sıraladı:

"Doğumdan sonra yapılan tiroid hormonu testinde TSH yüksekliğinin tespit edilmesi, dişlerin geç çıkması, çocuğun konuşma ve yürüme gibi becerileri normalden geç kazanması, kilo artışına rağmen boy uzunluğunun geri kalması, bir diğer deyişle büyümenin yavaşlaması, kabızlık, üşüme, ciltte kuruluk, dikkat, hafıza ve konsantrasyon sorunları ve saç dökülmesi olarak karşımıza çıkar."

"AİLEDE TİROİD HASTALIĞI ÖYKÜSÜ BULUNAN ÇOCUKLAR DAHA YÜKSEK RİSK ALTINDA"

Çocuklarda tiroid geriliği konusunda dengesiz beslenme, iyot eksikliği, otoimmün bozukluklar ve kronik hastalıklar gibi pek çok neden rol oynayabileceğini belirten Sarıkaya,

"Fakat bunların yanı sıra genetik yatkınlık da oldukça büyük bir risk faktörü. Ailesinde tiroid hastalığı öyküsü bulunan çocuklar, tiroid geriliğine yakalanma konusunda daha yüksek bir risk taşıyor. Bu nedenle ailesinde hipotiroidi veya farklı bir tiroid hastalığı bulunan çocukların aileleri, tiroid geriliği belirtileri konusunda çok daha dikkatli olmalı. Bunların yanı sıra çocukların beslenme planına da özen gösterilmesi gerekiyor. Karbonhidrat ağırlıklı beslenme, tek bir besinin ağırlıklı olarak yer aldığı bir beslenme tarzı gibi uygulamalar tiroid hormonlarının üretimini olumsuz etkileyebiliyor. Bu nedenle protein alımı, vitamin ve mineral gereksiniminin karşılanması gibi konulara dikkat edilerek çocukların tüm besin gruplarını yeterli şekilde tüketmesi gerekiyor." dedi.

ÇOCUKLARDA TİROİD GERİLİĞİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Özellikle doğumsal hastalıklara bağlı tiroid geriliklerinde tanı ve tedavinin gecikmesi ile geri dönüşü mümkün olmayan beyin ve sinir hasarları meydana gelebiliyor. Bu nedenle doğum sonrasında topuk kanı ile yapılan tarama sonucunda herhangi bir hastalık teşhisi alan bebeklerin ebeveynleri tarafından çocuk endokrinologlarına götürülmesi gerektiğini söyleyen Uzm. Dr. Sarıkaya sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tiroid geriliği tespit edilen çocuklarımızda hormon takviyeleri yaparak bu durumun yol açabileceği komplikasyonların önüne geçebiliyoruz. Tedavide temel amaç eksik olan tiroid hormonunun bir an önce yerine konulması oluyor. Özellikle prematüre bebeklerde geçici tiroid geriliklerine rastlayabiliyoruz. Bu nedenle tedavi kadar takip de önemli. Hormonun normal seviyesine ulaşması ile birlikte büyüme geriliği gibi sorunların da önüne geçmiş oluyoruz. Hipotiroidinin hangi nedene bağlı olduğu belirlendikten sonra bazı çocuklar için uzun süreli tiroid hormonu ilacı kullanılması gerekirken bazı çocuklarımızda ise kısa süreli tedavi sonrasında hormon seviyeleri normale geldikten sonra ilaç bırakılabiliyor."
TOGG'u ne zaman yollarda göreceğiz? CEO Karakaş tarih verdi
TOGG'u ne zaman yollarda göreceğiz? CEO Karakaş tarih verdi

TOGG'u ne zaman yollarda göreceğiz? CEO Karakaş tarih verdi

En son teknolojiyle donatıldı... Doğu Akdeniz'de sondaj başlıyor
En son teknolojiyle donatıldı... Doğu Akdeniz'de sondaj başlıyor

En son teknolojiyle donatıldı... Doğu Akdeniz'de sondaj başlıyor

Bakan Nebati Mısır'a gidiyor
Bakan Nebati Mısır'a gidiyor

Bakan Nebati Mısır'a gidiyor

<p>Sadakatsiz dizisi Doctor Foster dizisinden uyarlanmış ve özellikle ilk sezonu ile ekrana damgasın

Sadakatsiz'de finale giderken 3 muhtemel senaryo

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister