• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
06 Ocak 2021 Çarşamba 11:38 | Son Güncelleme:

Testi pozitif çıkan hastalar için 3 öneri: Limon, portakal ve kış kabağı

Testi pozitif çıkan hastalar için 3 öneri: Limon, portakal ve kış kabağı
AA

Testi pozitif çıkıp evde tedavi gören Kovid-19 hastalarının bol bol portakal, mandalina, greyfurt, limon, havuç, kış kabağı gibi A ve C vitamini bakımından zengin meyve ve sebzeleri tüketmesi gerekiyor. Kovid-19 hastaları için beslenme tavsiyeleri haberimizde...

Kovid-19 hastaları için beslenme konusunda A ve C vitamini içeren besinler öneriliyor. Diyetisyen Öznur Akgöz, testi pozitif çıkıp evde tedavi gören Kovid-19 hastalarının beslenmesine çok dikkat etmesi gerektiğini belirterek, önerilerini şöyle sıraladı:

"Turunçgiller, turuncu meyve ve sebzeler A ve C vitamini bakımından zengindir. Kış mevsiminde yaygınca bulabileceklerimizden bazıları ise portakal, mandalina, greyfurt, limon, havuç, kış kabağıdır."

AA'da yer alan habere göre Medipol Esenler Üniversite Hastanesi'nden Diyetisyen Öznur Akgöz, koronavirüs hastalarının bağışıklık sistemlerini güçlü tutan besinler hakkında bilgi verdi.

KOVİD-19 HASTALARINA BESLENME TAVSİYELERİ

Testi pozitif çıkıp evde tedavi gören Kovid-19 hastalarının beslenmesine çok dikkat etmesi gerektiğini belirten Akgöz, şunları kaydetti:

"Turunçgiller, turuncu meyve ve sebzeler A ve C vitamini bakımından zengindir. 

Kış mevsiminde yaygınca bulabileceklerimizden bazıları ise portakal, mandalina, greyfurt, limon, havuç, kış kabağıdır. 

Probiyotik besinler ise bağırsaklar üzerinde yaptığı olumlu etkiler ile bağışıklık sistemini destekleyen yararlı bakterilerdir. Bunun için kefir, yoğurt, boza, tarhana tüketilmeli. 

Probiyotiklerin bağırsaktaki faaliyetlerinin devamı için gerekli olan prebiyotik besinler de soğan, sarımsak, muz, kuru baklagiller, tam tahıl ürünleridir.

Zencefil, zerdeçal, çay, ekinezya, karabiberin anti inflamatuar ve antioksidan etkisi bulunuyor. 

Bu besinlerin bağışıklık sistemi üzerine olumlu etkileri vardır. Balık, balık yağı, ceviz Omega-3 yağ asidi içerir. 

Fındık, badem, ceviz, kaju gibi yağlı tohumlar da antioksidan özelliği olan E vitamini içerir. Yeterli ve dengeli beslenmek gerekiyor. 

Sağlıklı ve güçlü bir bağışıklık sistemi için aşırı besin tüketmemelisiniz.

Yeterli miktarda karbonhidrat, protein ve yağ da alınmalı. A, E vitamini ve diğer bazı besin ögelerinin fazlasının vücutta biriktiği ve olumsuz etki yapabileceği unutulmamalı."

"GÜNDE KİLOGRAM BAŞINA 30 ML VEYA 8-10 BARDAK SU MUTLAKA TÜKETİLMELİ"

Öznur Akgöz, evde tedavi gören hastaların günlük su tüketiminin önemine işaret ederek, "Günde kilogram başına 30 ml veya 8-10 bardak su mutlaka tüketilmelidir. Gün içinde fazla miktarda çay, kahve tüketiminden kaçınılmalı ve bu içeceklerin su yerine geçmediği bilinmeli." ifadelerini kullandı.

ÇİĞ VE PİŞMİŞ ÜRÜNLERİ BİR ARADA SAKLAMAYIN

Besin hijyenine dikkat edilmesi, çiğ ve pişmiş ürünlerin bir arada saklanmaması gerektiğini vurgulayan Akgöz, çiğ tüketilen meyve ve sebzelerin çok iyi yıkandıktan sonra tüketilmesi, bağışıklık sistemini zayıflatmamak için kızartmalardan, fazla yağlı besinlerden uzak durulması ve yemek pişirme yöntemi olarak fırın veya haşlama yönteminin kullanılması gerektiğini kaydetti.

Akgöz, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olan besinleri günlük yeterli miktarda tüketmek, gerektiği durumlarda bir beslenme uzmanına danışmak gerektiğini belirtti.

HER GÜN KURUYEMİŞ TÜKETİLMELİ

Her gün bir avuç içi kadar kavrulmamış badem, fındık, kaju ve ceviz gibi yağlı tohumlardan birini tüketmek gerektiğini aktaran Akgöz, şunları kaydetti:

"Her gün soframızda tam tahıllara, kefir ve yoğurda yer vermeli ve haftada en az 2 kere kuru baklagil tüketilmelidir. Omega-3 yağ asidi bakımından zengin olan balığa soframızda yer vermeli, haftada 2-3 kere taze balık tüketilmeli. Günde 2-3 porsiyon meyve ve 3-4 porsiyon sebze yiyebilirsiniz. Fakat her meyvenin şeker oranı ve kan şekeri üzerine etkisi farklıdır. Bu nedenle kuru meyveler, ananas, muz, hurma gibi meyveler yerine elma, armut, ayva, portakal, mandalina, greyfurt gibi meyveler tercih edilmelidir. Sebzelerden ise maydanoz, roka, marul, ıspanak, havuç, brokoli, lahana tercih edilebilir."
<p>CHP’nin yayın organı Halk TV’de program sunan Özlem Gürses MHP lideri Devlet Bahçeli&

Sağlık Bakanlığından Halk TV sunucusu Özlem Gürses'e yalanlama: Öyle bir personelimiz yok

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Karıncaların şaşırtan gücü

Eren-3 Ağrı Dağı Operasyonu başlatıldı